فساد ستیزی باید از داخل سامان آغاز شود

وزیر رفاه گفت: مدیران استانی ما نباید منتظر باشند که از مرکز به آنها دستوری ابلاغ شود بلکه باید از اتاق خود به بیرون شفاف سازی را آغاز کنند و فساد ستیزی به شکل جدی از داخل سازمان آغاز شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد شریعتمداری در نشست با اعضای شورای معاونین و مدیران کل اجرایی استان‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: از پیگیری مقوله شفافیت خسته نمی‌شوم و منظور ما از پایه‌ای دانستن موضوع شفافیت این است که وقتی شفافیت به عنوان گفتمان عمومی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح شده است یعنی اینکه مدیر استان نباید آن شب خوابش ببرد تا اینکه صبح شود و مدیران خود را جمع کند و ببیند لایه‌های پیچ در پیچ موجود در سازمان مورد تصدی خود که مردم از آن آگاه هستند و موضوعاتی که مردم از آن خبر ندارند کدام‌ها هستند و اگر موردی هست که مردم از آن اطلاعی ندارند به شکل بسیار شفاف ازطریق سایت همگان را در جریان قرار دهند.

وی تصریح کرد: اگر وام ارزان قیمت اشتغال زایی پرداخت می‌شود باید عموم مردم از اطلاعات دریافت کنندگان وام خبر داشته باشند چرا که اینها اطلاعات محرمانه نیست و همه مردم باید بدانند در طبقه بندی‌های مختلف شغلی چه کسانی چه میزان وام دریافت گرفته‌اند که بر اساس همان وام از او توقع ایجاد اشتغال داشته باشند و چناچه فردی وام دریافت کرد و به ایجاد اشتغال منجر نشد بتوان موضوع را پیگیری و مطالبه کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: مدیران کل استانی نیز باید طرح‌هایی که وام ارزان قیمت اشتغالزایی گرفته‌اند و اشتغال ایجاد شده یا عدم اجرای طرح را رصد کنند تا در راستای رونق تولید اقدام شود.

وی تاکید کرد: باید اطلاعات افراد و طرح‌هایی که از این تسهیلات جهت اشتغالزایی مناطق روستایی و … استفاده کرده‌اند قابل رصد و شفاف باشد تا مشخص شود چه اقداماتی انجام شده است، چرا که موضوعی برای پنهان کردن از مردم نداریم. اگر کسانی از این تسهیلات استفاده‌ای غیر از اشتغالزایی و تکمیل طرح اعلامی داشته‌اند باید شناسایی و جریمه شوند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: اگر می‌گوئیم شفافیت یعنی اینکه هر فردی در کار خود هر مسئولیتی که دارد باید در راستای شفافیت گام بردارد. ما برای شفافیت با نهادهای بیرونی نیز در تعامل هستیم، طرح تهیه کرده‌ایم و کمیته ملی شفافیت تشکیل شده است اما مدیران استانی ما نباید منتظر باشند که از مرکز به آنها دستوری ابلاغ شود بلکه باید از اتاق خود به بیرون شفاف سازی را آغاز کنند و از بیرون روی سازمان نورافکن روشن باشد و فساد ستیزی به شکل جدی از داخل سازمان شروع شود.

شریعتمداری تاکید کرد: فساد ستیزی وظیفه همه ماست و تنها محدود به بخش‌های حراست، مدیرت عملکرد و …نیست بلکه مدیران استان مسئول مبارزه با فساد در استان هستند و باید مردم از همه قراردادهای درون سازمانی نیز مطلع باشند، یعنی اگر به عنوان مثال سازمان بهزیستی به خیریه‌ای یک مبلغ و به خیریه دیگر مبلغ دیگری کمک می‌کند باید مردم از میزان آن مبلغ آگاه باشند و همه اینها با پایه‌ای سازی شفافیت در سازمان‌ها اتفاق می‌افتد.

وی اشاره کرد: باید در زمینه ایجاد اشتغال روستایی، اقدامات انجام شده و میزان ایجاد شغل شفاف سازی انجام شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در زمینه مسائل فنی و حرفه‌ای باید نهضت مهارت افزایی و خیران مهارت افزا در کشور شکل بگیرد و از همه امکانات در این حوزه بهره برده شود. این مأموریت تنها به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای سپرده نشده است و باید مسئولان استانی نیز در این مسیر حرکت کنند و تمام کارگاه‌های استان برای آموزش‌های مهارتی تجهیز شوند.

شریعتمداری به مدیران استانی خود تاکید کرد که موضوع حقوق‌های عقب افتاده را در واحدهای تولیدی با جدیت پیگیری کنند.

وی اظهار کرد: رخوت و سستی در کارها به هیچ عنوان پذیرفته شده نیست و همه باید با انگیزه و تلاش امور را پیش ببریم.

شایان ذکراست، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست پنج ساعته نقطه نظرات و مشکلات مدیران استانی سراسر کشور و معاونان خود را شنید و به تک تک آنها پاسخ گفت و راه حل‌هایی برای آن ارائه کرد.

کد خبر 4605679

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =