طرح آمایش باعث کاهش مراکز دانشگاهی نمی شود/ بررسی ظرفیت های مازاد

شیراز _ رئیس دانشگاه علمی و کاربردی کشور گفت: اجرای طرح آمایش باعث کاهش مراکز دانشگاهی نمی شود اما اجرای طرح ساماندهی موسسات علمی و کاربردی کاهش به همراه داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حسین امید عصر چهارشنبه در نشست خبری وضعیت دانشگاه علمی و کاربردی کشور افزود: منظور از طرح آمایش کاهش نیست بلکه بر اساس استعدادها و نیازهای هر منطقه آموزش و عالی کشور فعالیت کند.

وی ادامه داد: در بحث آمایش به دنبال انعقاد موافقت نامه با استانداران و مدیران استانی برای تربیت نیرو با محورهای منطقه هستیم که این کار انجام شده است.

رئیس دانشگاه علمی و کاربردی کشور تصریح کرد: ظرفیت سازی برای نیروهای مورد نیاز استان وظیفه ما است که ممکن است احداث جدید و یا کاهش داشته باشیم.

امید با اشاره به موضوع ساماندهی مراکز علمی و کاربردی نیز گفت: مصوبات دولت یا طرح ساماندهی ارتباطی با طرح آمایش ندارد که بخشی از تعطیل شدن‌ها به نگاه کیفیت گرایی باز می‌گردد.

وی یادآور شد: مراکز علمی و کاربردی در اول اجرای طرح ساماندهی ۱۱۰۰ مرکز بود و امروز بیش از ۶۰۰ مرکز است.

رئیس دانشگاه علمی و کاربردی افزود: نگاه ما نظارتی و سطح بندی است و مراکزی که نتوانند خودشان را به روز کنند به طور حتم تعطیل می‌شوند.

امید در پاسخ به سوال خبرنگار مهر، مبنی بر وجود صندلی‌های خالی در دانشگاه علمی و کاربردی تصریح کرد: بخشی از وجود صندلی خالی در مراکز آموزش عالی به دلیل ایجاد ظرفیت مازاد است در گذشته توسعه کمی داشتیم و در سال ۹۵ حدود ۱ میلیون ظرفیت داشتیم در حالی که کل دانشجویان جذب شده ۲۰۰ هزار نفر بود.

وی تاکید کرد: در سال تحصیلی جاری پذیرش حدود ۱۶۰ هزار نفر و ظرفیت حدود ۶۰۰ هزار نفر بود و اعتقاد داریم آموزش‌های مهارتی در سبد مردم قرار گرفته است.

رئیس دانشگاه علمی و کاربردی کشور در خصوص تسهیلات به مناطق سیل زده نیز افزود: یکسری فرصت‌هایی وزارت علوم اعلام کرد و موضوع دیگر اختیارات بیشتری برای تخفیف در مناطق سیل زده داده‌ایم مانند لرستان، گلستان و خوزستان می‌توانیم تخفیف بسیار داده شود.

کد خبر 4605918

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =