۸۵۰۰ روستای کشور دارای طرح توسعه و آمایش سرزمینی هستند

گرگان- معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: هشت هزار و ۵۰۰ روستای کشور دارای طرح توسعه و آمایش سرزمینی هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد امید عصر چهارشنبه در اولین همایش آموزشی توجیهی شوراهای اسلامی روستاهای گلستان اظهار کرد: از ابتدای سال جاری مردم گلستان درگیر سیل شدند اما با همدلی و مشارکت مردمی و مدیریت صحیح خسارات جانی زیادی نداشتیم.

وی افزود: تجربه شورا در کشور جدید است اما اگر به ایران گذشته خود نگاهی داشته باشیم آن را در دوره هخامنشیان و ساسانیان خواهیم دید.

امید گفت: بیش از ۳۰ سال است که این قانون مجدداً در کشور اجرایی شده و یکی از دلایل و اهداف آن انتقال مدیریت شهرها و روستاها از دولت به مردم بوده است.

وی با بیان اینکه زمان آن رسیده که در زمینه اختیارات شوراها بازنگری در قانون صورت گیرد، تصریح کرد: مصداق هدفگذاری قانونگذار که دادن اختیار به شوراها است در روستاها بیشتر عملیاتی شده و در حوزه ها مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی روستا این امر نمود دارد.

امید بیان کرد: باید سرعت انجام امورات را در روستاها و شهرها افزایش دهیم و این امر هم از عوامل وجوبی شوراها بوده و نیازمند بازنگری است.

وی تأکید کرد: سرعت بخشی هم در شوراهای روستاها بیشتر محقق شده و در شهرها به دلیل متعدد بودن مراجع تصمیم گیری سرعت امور پایین است.

امید اظهار کرد: به دنبال این هستیم که طرح آمایش سرزمینی را در روستاها بالای ۲۰ خانوار آماده کنیم و در هر سال پنج هزار روستا در این طرح قرار می گیرد.

وی گفت: طی برنامه پنج ساله ۲۵ هزار روستا باید دارای قانون آمایش سرزمینی شوند و توسعه روستا بر مبنای آن رقم بخورد.

امید افزود: در سال ۹۷ و ۹۸ حدود هشت هزار و ۵۰۰ روستای کشور دارای طرح توسعه و آمایش سرزمینی شدند و در سال جاری پنج هزار روستا در دستور کار خواهد بود.

وی همچنین بیان کرد: از منابع اشتغال پایدار روستایی که در سال ۹۶ تصویب شد، هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان جهت اشتغال پایدار روستایی در کشور گسیل شد و امسال هم بنا است ۱۰ هزار میلیارد تومان محقق شود.

کد خبر 4606022

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =