اهمیت مدرک در کشور بیش از علم و فناوری است!

رئیس جهاد دانشگاهی گفت: اگر در کشور تمام توان و تمرکز بر توجه به دانشمندان، نه مدرک، باشد، شاهد بساط پایان‌نامه‌فروشی‌ها نخواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از جهاد دانشگاهی، دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی، در مسابقه فینال سومین دوره مسابقات دفاع سه دقیقه‌ای پایان‌نامه‌های دانشجویی و در آئین تجلیل از نفرات برگزیده این مسابقه اظهار داشت: در مسابقات، بیان ساده در ارائه‌ها نکته مهمی است و نیازی نیست که بیشتر شبیه گوینده و شومن مطالب را ارائه کنید.

وی با بیان اینکه دفاع سه دقیقه‌ای پایان‌نامه مسابقه خوبی است که معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی متولی برگزاری آن است، ادامه داد: اهمیت تولید علم و تبدیل آن به فناوری و کاربردی آن چشم‌انداز حوزه علم و فناوری است. دانش‌بنیان اداره کردن کشور و اینکه مبنای همه کارها علم و فناوری باشد و نیز اقتصاد ما هم دانش‌بنیان و متکی بر توان داخلی باشد حائز اهمیت است.

رئیس جهاد دانشگاهی گفت: باید اقتدار دفاعی و اقتصادی دانش‌بنیان باشد. این توان را داریم و فقط مسئولان باید به اتفاق نظر برسند و برنامه‌ریزی درازمدت داشته باشند.

طیبی با بیان اینکه این مسابقات نمونه‌ای از توان دانشگاهیان ماست، افزود: دانشگاه‌های ما خوب هستند و اگر در کشور تمام توان و تمرکز بر توجه به دانشمندان و نه مدرک باشد، شاهد بساط پایان‌نامه فروشی‌ها نخواهیم بود، اما اتفاقی که در واقعیت شاهدیم نشان می‌دهد که به مدرک اهمیت می‌دهیم، نه به علم و فناوری!

وی با تأکید بر اینکه چین امروز با حفظ اصول، روش‌ها را تغییر داده و موفق است، گفت: در هند هم همین اتفاق افتاد و روش‌ها تغییر کرد. از ابتدای تأسیس جهاد دانشگاهی با انجام کارهای علمی، تلاش کرده‌ایم شاخص خودباوری را در نسل جوان به وجود بیاوریم و می‌توانیم در مرز علم حرکت کنیم. ادامه راه شهدای علم و فناوری شدنی است، اما مسئله اصلی باور این توانمندی است.

وی گفت: برگزاری مسابقاتی از این دست دانشجویان را تشویق به انجام کار علمی می‌کند و انتشار نتایج اثر آن‌ها در جامعه باعث شناساندن آثار تحقیقاتی می‌شود. البته باید یاد بگیریم با زبان ساده اثری خوب را ارائه دهیم.

رئیس جهاد دانشگاهی افزود: اقدام فرهنگی دیگر در جهاد دانشگاهی، برپایی مسابقات مناظره دانشجویان است. از جمله مصیبت‌های کشور ما این است که نمی‌توانیم با یکدیگر علمی و بر اساس مستندات حرف بزنیم و عمده حرف‌هایمان بر پایه نظرات و دیدگاه‌های سیاسی است و در این راستا مناظره دانشجویان در نظر گرفته شده است.

کد خبر 4606051

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =