تهدید ۱۳۰هزار هکتار کانون فرسایش بحران بادی  در زیرکوه

بیرجند- رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان زیرکوه از وجود ۱۳۰ هزار هکتار کانون فرسایش بحران بادی در شهرستان خبر داد و گفت: طی سال ۹۶ در ۳۰۰ هکتار عملیات بیابان زدایی انجام شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی رجبی شب گذشته در حاشیه تور رسانه‌ای به مناطق زیرکوه در جمع خبرنگاران با اشاره به منطقه ذخیره گاه گونه‌های جنگلی منطقه داشگران زیرکوه بیان کرد: این منطقه زیستگاهی قدیمی بوده که گونه‌هایی مانند انجیر، پسته و بادامشک در آن رشد می‌کند.

وی از اجرای طرح ذخیره گاه‌های جنگلی در سطح دو هزار هکتار از این مراتع خبر داد و اظهار کرد: در این طرح نسبت به غنی سازی و بذرکاری، قرق و حفظ ذخیره آب گونه‌ها اقداماتی انجام می‌شود.

رجبی با بیان اینکه در سال ۷۶ در پروژه بین المللی احیای منابع جنوب خراسان مشهور به آهنگران سدی برای مهار روان آب انجام شد، افزود: این سد قریب به ۳۰۰ هزار متر مکعب ظرفیت ذخیره سازی روان آب را دارد.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان زیرکوه بیان کرد: در سال جاری در کنار پوشش گیاهی غنی در این منطقه، ۲۰ درصد سد آهنگران آبگیری شده است.

وی با بیان اینکه پایین دست سد قریب به پنج قنات و چهار روستا وجود دارد، اظهار کرد: این سد از تخریب سیلاب به اراضی کشاورزی، ابنیه راه‌ها، قنوات و روستاهای پایین دست به خوبی محافظت می‌کند.

رجبی بیان کرد: در شهرستان زیرکوه قریب به ۱۲۰ سازه خاکی و گاویونی آبی وجود دارد که از این تعداد ۵۵ سازه خاکی هستند.

وی اظهار کرد: کل ظرفیت سازه‌های آبی زیرکوه سه میلیون متر مکعب بوده که در سال جاری قریب به دو میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب آبگیری شده‌اند.

رجبی با بیان اینکه در سال ۹۷ قریب به هشت سازه آبخیز داری با ظرفیت ۶۵۰ متر مکعب احداث شده است، افزود: اعتبار استانی این پروژه‌ها بالغ بر یک میلیارد و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است.

وی با اشاره به مناطق قرق شده شهرستان زیرکوه بیان کرد: در این شهرستان از ۸۶۰ هزار هکتار، ۶۷۴ هزار معادل ۸۵ درصد شهرستان، عرصه منابع طبیعی است.

رجبی از فعالیت هشت هزار بهره بردار مرتعی در زیرکوه خبر داد و گفت: همچنین قریب به ۱۸ هزار هکتار مراتع قرق وجود داشته که در فصل قشلاق در اختیار دامداران قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه ۲۸۰ هزار هکتار عرصه بیابانی و ۱۳۰ هزار هکتار کانون فرسایش بحران بادی در شهرستان قرار دارد، گفت: طی سال ۹۶ در ۳۰۰ هکتار عملیات بیابان زدایی انجام شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان زیرکوه بیان کرد: سه طرح بیابان زدایی آهنگران، منطقه همت آباد و منطقه کریزان هر سال در سطح شهرستان اجرایی می‌شود.

وی از وجود سه طرح آبخیز داری مطالعه شده در سطح شهرستان خبر داد و افزود: سطح حوزه آبخیز سد حاجی آباد بالغ بر ۱۳۰ هزار هکتار، حوزه آبخیز داری منطقه آهنگران ۱۲ هزار هکتار و حوزه آبخیز داری مرزی ۱۵ هزار هکتار است.

وی با اشاره به بارندگی‌های اخیر بیان کرد: قریب به ۱۴ میلیارد تومان برای مرمت سازه‌های آبخیز داری شهرستان زیرکوه نیاز است.

رجبی با اشاره به گونه‌های گیاهی شهرستان زیرکوه بیان کرد: ۱۳۰ هزار هکتار تنها ماسه بادی بوده که در این نقطه‌ها گونه منحصر به فرد دیودال رشد می‌کند.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان زیرکوه اظهار کرد: گونه‌های گیاهی آنغوزه، ریواس، کندل و آویشن از جمله گونه‌های منحصر به فرد منطقه است.

کد خبر 4606090

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =