برای حفظ منافع و ارزش‌ها مقابل هر تهدیدی می‌ایستیم

رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش، با بیان این که «خلیج فارس»، خلیج فارس بوده و می‌ماند، گفت: ملت قهرمان ایران برای حفظ منافع و ارزش‌های خود در مقابل هر تهدیدی ایستاده و می‌ایستد.

به گزارش خبرگزاری مهر، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران، در اولین همایش سراسری تربیت و آموزش ارتش در مرکز همایش کوثر سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، با اشاره به ۱۰ اردیبهشت‌ماه روز خلیج فارس، گفت: خلیج فارس از دیرباز موقعیت ژئوپلوتیک و استراتژیک داشته و به همین منظور قدرت‌های استکباری و استعماری به دنبال تسلط بر آن بوده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه خلیج فارس همیشه خلیج فارس بوده، هست و می‌ماند، افزود: تاریخ ثابت کرده که ملت قهرمان ایران برای حفظ منافع و ارزش‌های خود در مقابل هر تهدیدی ایستاده و می‌ایستد.

رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت جایگاه یک کشور در نظام بین الملل، گفت: هنگامی که جایگاه یک کشور در نظام بین الملل بالا باشد ملت آن کشور احساس زنده بودن و اثرگذاری بیشتری می‌کنند و در غیر این صورت ملت یا احساسی نداشته و یا تحت سلطه و استعمار قرار می‌گیرد و برای آنها تصمیم می‌گیرند.

امیر سیاری در همین رابطه تاکید کرد: اینکه فرماندهی معظم کل قوا بر اثرگذار بودن یک کشور در نظام بین الملل تاکید دارند نیز به همین منظور است. بنابراین ما باید در جهتی حرکت کنیم که جایگاه کشور و ملتمان در نظام بین‌الملل بالا رود تا بتوانیم ارزش‌های انقلاب و اسلام رابه مردم جهان نشان دهیم.

وی با بیان اینکه متغیر جایگاه بین‌المللی یک کشور در جهان عنصر «قدرت» است، گفت: قدرت، میزان اثرگذاری یک کشور در نظام بین الملل را بالا می‌برد.

رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش با بیان اینکه عنصر قدرت سبب می‌شود که در نظام بین‌الملل کشورهای دیگر روی شما حساب کنند، تصریح کرد: قدرتی که باعث بالا رفتن جایگاه یک کشور در نظام بین الملل می‌شود، قدرت ملی است.

امیر سیاری به تعریف روشن‌تری از قدرت ملی پرداخت و خاطرنشان کرد: میزان توانمندی‌های یک ملت برای دستیابی به اهداف را قدرت ملی تعریف می‌کنند و این قدرت هرچقدر بیشتر باشد دسترسی ما به اهداف بیشتر خواهد بود.

وی قدرت در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و نظامی را از مؤلفه‌های قدرت ملی عنوان و بیان کرد: مهمترین مؤلفه قدرت ملی، قدرت نظامی است.

امیر دریادار سیاری در همین رابطه تاکید کرد: سیاستمداری که پشت میز مذاکره می‌نشیند باید پشتش گرم باشد و توانمندی‌های خود را به رخ دشمن بکشد و در صورت تهدید توان بازدارندگی کشور خود را نشان دهد، بنابراین اگر در مذاکرات هسته‌ای ۶ کشور با ما وارد مذاکره شدند به دلیل اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران بود.

رئیس ستاد ارتش، «نیروی انسانی مناسب»، «داشتن تجهیزات لازم»، «داشتن زیر ساخت‌های قوی» را اجزای تشکیل‌دهنده قدرت نظامی برشمرد.

امیر سیاری خاطرنشان کرد: اگر از نیروی انسانی خوب و مناسب برخوردار باشیم هم می‌توانیم تجهیزات خوب داشته باشیم و هم بسازیم، بنابراین مهمترین و اثرگذارترین عنصر در قدرت نظامی نیروی انسانی است و این عنصر بزرگترین سرمایه یک سازمان محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد: اگر از بهترین و بروزترین تجهیزات نیز برخودار بوده اما نیروی انسانی کیفی و کارآمد در اختیار نباشد، نمی‌توان از تجهیزات استفاده کرد.

معاون هماهنگ کننده ارتش با بیان اینکه داشتن نیروی انسانی کیفی و کارآمد جایگاه نخست را در همه حوزه‌های قدرت دارد، افزود: لازمه نیروی انسانی قدرتمند، برخورداری از علم، دانش، فرهنگ و بصیرت است که در این صورت می‌تواند نیازها را تأمین کند.

امیر سیاری خاطرنشان کرد: نیروی انسانی کیفی باید از ارزش‌های انقلابی و دینی منطبق با ویژگی خاص نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برخوردار بوده و مشخصاً از مهمترین ویژگی‌های نیروی انسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران ایمان، دانش، شجاعت، ولایت مداری، مردمی و انقلابی و خودکفا بودن است.

وی در پایان گفت: خانواده آموزش ارتش باید نیروی انسانی کارامد با ویژگی‌های بالا را تربیت کند تا قدرت نظامی، قدرت ملی و نهایتاً اثرگذاری کشور در نظام بین‌الملل را افزایش دهد.

کد خبر 4606352

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =