دادستان کل آمریکا از پاسخگویی در برابر کنگره امتناع  کرد

دادستان کل آمریکا که به دلیل خلاصه‌گویی بیش‌ازحد درباره نقش ترامپ در پرونده دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶، تحت فشار است؛ از ادامه پاسخگویی به کنگره اجتناب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دویچه وله، کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا «ویلیام بار» دادستان کل این کشور را به کارشکنی در ارتباط با پرونده تماس با روسیه متهم کرد. این در حالی است که وی پس از حضور در برابر کمیته قضایی سنا، از شرکت در جلسه کمیته قضایی مجلس نمایندگان خودداری کرده است.

سیاست و نحوه برخورد ویلیام بار با نتایج تحقیقات رابرت مولر بازرس ویژه پرونده دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، انتقادهای گسترده‌ای در پی داشته است.

روز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت (دوم می) قرار بر این بود که ویلیام بار به پرسش‌های اعضای کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا پاسخ دهد.

روز چهارشنبه، دادستان کل در برابر کمیته قضایی مجلس سنا حاضر شده و به پرسش‌های آنها پاسخ داده بود. ساعاتی پس از آن، او قرار پاسخگویی به پرسش‌های کمیته قضایی مجلس نمایندگان را لغو کرد.

اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا در اختیار حزب دموکرات است. نمایندگان دموکرات کنگره درخواست کرده بودند که در جلسه پرسش از دادستان کل، افزون بر اعضای کمیته قضایی، مشاوران حقوقی ۲ حزب دموکرات و جمهوریخواه نیز حضور داشته باشند.

همین موضوع باعث شد که ویلیام بار جلسه پاسخگویی به پرسش نمایندگان عضو کمیته قضایی مجلس نمایندگان را لغو کند.

نحوه برخورد ویلیام بار با گزارش رابرت مولر اعتراض نمایندگان دموکرات کنگره را برانگیخته است.

جرالد نادلر رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان حتی ویلیام بار را متهم به کارشکنی در ارتباط با مسائل طرح‌شده در گزارش بازرس ویژه کرده است.

به باور نمایندگان دموکرات، جمع‌بندی چهار صفحه‌ای وزارت دادگستری از گزارش مفصل ۴۴۸ صفحه‌ای مولر جانبدارانه تنظیم شده است.

افزون بر آن، نمایندگان دموکرات خواستار انتشار کل گزارش شده‌اند. در گزارش بازرس مولر از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره دخالت و کارشکنی در کار قوه قضاییه رفع اتهام نشده حال آنکه موضوع تبانی وی با روسیه منتفی است.

نمایندگان دموکرات حتی بر این باورند که اسناد و دلایلی مبنی بر دخالت نامشروع ترامپ در جریان بازرسی پرونده یاد شده وجود دارد.

در همین رابطه قرار بود ویلیام بار در برابر اعضای کمیته قضایی مجلس نمایندگان حاضر شده و به پرسش‌های آنان پاسخ دهد. قراری که اکنون لغو شده است.

کد خبر 4606416

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =