اصل رسانه‌های نوین توسط عده‌ای در کشور تکفیر می‌شود

کرمان - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اصل رسانه‌های نوین توسط عده‌ای در کشور تکفیر می‌شود اما از سوی مبادی ذی‌ربط باید مقررات و نظامی برای این فضا تعریف شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد جواد آذری جهرمی ظهر پنجشنبه در اولین همایش و نمایشگاه «رسانه‌های نوین و شکل‌دهی نهادهای اجتماعی» بیان داشت: امیدوارم مبانی نظری رسانه‌های نوین در کشور پایه ریزی شود.

وی افزود: اگر در گذشته مطالعه کنید متوجه می‌شوید که شیوه اطلاع رسانی و توزیع اخبار مبتنی بر رسانه‌های متمرکز نبود بلکه شیوه مرسوم شیوه ترتیبی اخبار به صورت سینه به سینه و بعد نسل به نسل به شکل یادداشت و بعد به صورت رسانه شکل گرفت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت در توزیع اخبار مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی خود شخص منبع و دریافت کننده خبر است که در این صورت ثمره آن ترویج سریع شایعات و موثق نبودن اخبار خواهد بود اما مگر ما در عصر قدیم با اینگونه نشر شایعات مواجه نبودیم؟

وی تصریح کرد: در حال حاضر در فضای رسانه اتفاقی در حال رخ دادن است و آن بازگشت به شیوه قدیمی است؛ یعنی توزیع اخبار مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی است و هر فرد خودش یک منبع خبر به شمار می‌رود.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه از آفات رسانه‌های نوین سطحی بودن اخبار، ترویج سریع شایعات و … است، افزود: در عصر معصومین (ع) نظام وکالت هدایت صحیح فضای اخبار وجود داشت و علم انساب کلام و حدیث برای همین بوده تا روایات مجعول و سره از ناسره شناخته شود.

وی افزود: اما چه شده که امروز در برابر پدیده رسانه‌های نوین خود را منفعل نشان می‌دهیم در حالی که شیعه در بدترین فضای خفقان از این ظرفیت استفاده کرده و موفق شده است.

آذری جهرمی گفت: ما از رسانه می‌خواهیم با شبکه‌های عظیمی که سرمایه‌گذاری زیادی پشت آن است مقابله و روشنگری کند چه ظرفیتی از شبکه‌های اجتماعی و علوم انسان‌ها بالاتر است.

وزیر فناوری و اطلاعات گفت: چه شده که امروز از این فضا می‌ترسیم اگر بخواهیم از ابزار رسانه استفاده کنیم باید به ذات آن بپردازیم؛ ذات رسانه اجتماعی روایت است و اگر گفتمانی داشته باشیم می‌توانیم حرفمان را پیش ببریم.

آذری جهرمی ادامه داد: آیا گفتمانی بالاتر از پیامبر وجود دارد لذا با گفتمان و روایات می‌خواهیم در این فضا حرف بزنیم.

وزیر فناوری اطلاعات بیان داشت: گفتمان مخالفان ایران مشخص است؛ ناکارآمدی نظام و ناکارآمدی گفتمان‌های دینی در رأس روایت‌های آنها می‌باشد؛ حال این سوال مطرح می‌شود که روایت و مدیریت روایت ما در این فضا چیست؟

وی یادآور شد: نگاه انتقادی مطالبه‌گری و ناکارآمد جلوه دادن دولت در فضای مجازی جز تقویت نگاه مخالفان مردم ایران چه تأثیری می‌تواند داشته باشد؟

آذری جهرمی افزود: بهتر است که رسانه و پلت فرم ما برای همه دنیا قابل مراجعه باشد آیا تا رسیدن به این مرحله باید از این فضا رفت و خود را محدود کرد؟

وی گفت: روایت ما گفتمان انقلاب اسلامی است و برای حضور جریان ساز در این عرصه وظیفه داریم که اگر رعایت کردیم رشد می‌کنیم و گرنه عقب خواهیم افتاد.

آذری جهرمی تصریح کرد: فرصت بزرگی به وسیله فضای رسانه برای شکستن انحصار یک سویه و یک‌جانبه و سلطه گرانه که همه دنیا را فرا گرفته است؛ پیش روی ما قرار دارد.

وی افزود: جای تأسف است که عده‌ای در زمینه استفاده از شبکه‌ها به خود تردید راه می‌دهند؛ باید قانون و مقررات رسانه در فضای مجازی استفاده شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان داشت: اصل رسانه‌های نوین توسط عده‌ای در کشور تکفیر می‌شود اما از سوی مبادی ذی‌ربط باید گفت و گو و نظامی برای این شرایط تعریف شود.

وی تصریح کرد: باید با مقررات این فضا را نظام‌مند کنید در غیر ای ن صورت آفات موجود در آن موجب می‌شود نتوانیم از مزایای این فضا به خوبی بهره گیری کنیم.

آذری جهرمی ابراز داشت: مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم در کشور وجود دارد اما باید بر این مشکلات فائق آییم.

وی گفت: قطع یقین همانطور که دیگر رؤسای جمهوری آمریکا آرزوی حذف جمهوری اسلامی از نقشه بین المللی را به گور بردند ترامپ هم خواهد برد.

کد خبر 4606527

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =