برپایی حدود ۱۰۰ نشست با همکاری انجمن ناشران آموزشی

امین آصفی می‌گوید بخش آموزشی نمایشگاه کتاب توانست با تامین هزینه‌ها از سوی انجمن ناشران آموزشی حدود ۱۰۰ نشست در این بخش از نمایشگاه برگزار کند.

مدیر بخش آموزشی سی‌ودومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به خبرنگار مهر گفت: امسال بیش از ۸۰ نشست در بخش آموزش نمایشگاه برگزار کردیم. تعداد نشست‌ها با توجه به رضایت برگزارکنندگان از کیفیت رو به افزایش است. پیش‌بینی می‌کنم شمار این نشست‌ها تا روز پایانی به حدود ۱۰۰ نشست برسد.

امین آصفی افزود: نشست‌های بخش آموزش شامل رونمایی و نقد و بررسی کتاب، نشست‌های علمی، کارگاه‌های مختلف در موضوعات مختلف دانشگاهی، هنری، فنی، کودک و نوجوان و.... است. از سازمان‌های مختلف برای برپایی این نشست‌ها اعلام آمادگی کردند. تاکنون در نمایشگاه میزبان ۲۰ شهردار یا معاون شهرداری مناطق شهری تهران بوده‌ایم. همچنین از استانداری و فرمانداری در برنامه‌های ما حاضر شدند یا برنامه اجرا کردند.

وی ادامه داد: ما از سایر تشکل‌های نشر نیز برای برپایی برنامه‌های آموزشی دعوت کردیم که در این بخش برنامه‌های خود را برگزار کنند. انجمن‌های ویراستاران، مترجمان، دانشگاهی، انجمن‌های ادبی مختلف که گاه از استان‌های دیگر هم برای برپایی برنامه آمدند. از آموزش و پرورش مهمانانی در سطح مدیر و معاون آموزشی داشتیم که نشست و کارگاه‌های آموزشی برگزار کردند. از شورایاری‌ها دعوت کردیم که برنامه‌های خود را در این بخش برگزار کنند.

مدیر بخش آموزشی سی‌ودومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران درباره نحوه اطلاع‌رسانی و تعامل با این نهادها گفت: بیشترین تعامل‌های ما با مراکز، سازمان‌ها و انجمن‌ها پیش از نمایشگاه صورت گرفت. فراخوان و اطلاعیه‌هایی منتشر کردیم که مورد استقبال قرار گرفت. در نمایشگاه با استقبال این سازمان‌ها مواجه شدیم. به جرأت می‌توانم بگویم که آمار برپایی نشست در هیچ بخشی به میزان نشست‌هایی که بخش آموزشی برپا کرد نمی‌رسد.

وی ادامه داد: تمامی نشست‌هایی که برگزار می‌شود، برای مخاطبان جامعه هدف خاص هستند و معمولاً فرد غیر مرتبط در این نشست‌ها حضور ندارند. حتی ما این‌نکته را به برگزارکنندگان نشست‌ها متذکر می‌شویم که ما مخاطبان غیر نداریم و باید خودشان گروه هدف نشست‌ها را به این سالن بیاورند. این امر شاید به خاطر فضایی باشد که نشست‌های بخش آموزشی در آن برگزار می‌شود و اگر فضای بهتری به ما اختصاص یابد، می‌توانیم نشست‌هایی با مخاطبان بیشتر برگزار کنیم.

به گفته آصفی، متأسفانه در دو سال اخیر هیچ بودجه‌ای به بخش آموزشی نمایشگاه اختصاص داده نشده است. ما از محل انجمن ناشران آموزشی این هزینه را صرف می‌کنیم و تمام نشست‌ها به صورت رایگان برگزار می‌شود. اگر بودجه داشتیم، فضای بهتری را می‌توانستیم به بخش آموزشی اختصاص دهیم.

مدیر بخش آموزشی سی‌ودومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران یادآور شد: ما معتقدیم که نمایشگاه بزرگترین رویداد فرهنگی کشور است در حالی که نمایشگاه به بزرگترین فروشگاه فرهنگی کشور تبدیل شده است. هدف ما از حضور در نمایشگاه این است که به بعد فرهنگی نمایشگاه کمک کنیم. وقتی یک دانش‌آموز به نمایشگاه می‌آید باید بتواند با بار فرهنگی خوبی نمایشگاه را ترک کند. امسال بخش جنبی تبلیغاتی در زمینه‌های ترویج کتابخوانی نداشت.

وی اظهار کرد: متأسفانه مدیران آموزش و پرورش و مدارس استقبال چندانی از این بخش نکردند. در بازدید مدارس از نمایشگاه، شرکت در نشست‌های آموزشی دیده نشده است. در حالی که این فضا برای آن‌ها تدارک دیده شده بود و می‌توانستند به صورت رایگان استفاده کنند.

کد خبر 4606564

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =