مسئولان صنعت در تصمیم گیری از نظر بخش خصوصی استفاده کنند

قزوین- عضو شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی کشور گفت: مسئولان دولتی برای بهبود شرایط کسب و کار و تولید و اتخاذ تصمیم درست و کارشناسی از نظر بخش خصوصی استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، کارگروه صادرات غیر نفتی استان قزوین ظهر پنجشنبه با حضور محمدرضا مودودی رئیس سازمان تجارت ایران، زاهدی استاندار، داوود محمدی و سیده حمیده زرآبادی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، سعید نبیل رئیس سازمان صمت استان و مهدی بخشنده رئیس اتاق بازرگانی استان و تعدادی از صنعتگران و تولیدکنندگان در استانداری قزوین برگزار شد.
 

مهدی عبدیان در این جلسه گفت: همه صادرکنندگان انتظار دارند تکلیف قیمت ارز مشخص شود تا بتوانند برنامه ریزی کنند و به موقع تصمیم بگیرند.

وی اضافه کرد: قیمت ارز ۴۲۰۰ تا ۱۴ هزار تومان متفاوت است و با این کار خودمان یک رانت درست کرده‌ایم و بعد می‌خواهیم مشکل ایجاد نشود.

صادرکننده نمونه کشوری تصریح کرد: مسئولان هنوز برای بهبود شرایط کسب و کار و رونق تولید راهکار نداده‌اند فقط هر از چند گاه دستورالعمل‌هایی صادر می‌شود که مانع تولید است و برخی مصوبات هم قابل اجرا نیست که دغدغه صادرکننده و تولیدکننده را بیشتر کرده است.

عبدیان تصریح کرد: ۸۰ درصد مصوبات دولتی قابل اجرا نیست مثل مصوبه صادرات در برابر واردات و هنوز بانک مرکزی زیرساخت لازم برای تصمیماتی که می‌گیرد را ندارد و حتی پرسنل دولتی نمی‌دانند چگونه باید مشکل را حل کنند و در این میان صادرکننده قربانی تصمیمات غلط شده ست.

وی اظهار داشت: به نظر می‌رسد مسئولان نگران تبعات اجتماعی و امنیتی تثبیت نرخ ارز هستند در حالی که شرایط کنونی بیشترین مشکلات اجتماعی را ایجاد و بازار را دچار تلاطم و نگرانی کرده است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی استان قزوین یادآور شد: انتظار داریم یک بار مسئولان تصمیم بگیرند تا درست عمل شود زیرا این روند همه صادرات کشور را تحت تأثیر قرار داده و تا قیمت ارز واقعی نشود مشکلات همچنان باقی است.

وی اظهار داشت: دستگاه‌های دولتی هر کدام به صورت مستقل ایده خود را دارند و هرگز اجازه نمی‌دهند بخش خصوصی در برنامه آنها دخالت کند اما خودشان با اینکه تخصص لازم را ندارند در کار صادرکننده و تولیدکننده دخالت می‌کنند و با بخشنامه‌های غیر کارشناسی مانع تولید می‌شوند.

عبدیان اضافه کرد: انتظار داریم مسئولان در تصمیم گیری ها از نظر بخش خصوصی که عملاً وارد کار شده و مشکلات را لمس می‌کند استفاده کنند تا به نتایج بهتری برسیم.

وی گفت: متأسفانه هنوز به بخش خصوصی اعتماد نیست و حتی در مجلس گاهی بدون نگاه کارشناسی تصمیم می‌گیرند و قانون وضع می‌کنند و چون روش‌های دولت روز آمد نیست و ایراد دارد همچنان برای تولیدکننده و صادرکننده مشکل ساز شده است.

در ادامه علی محمد زمانی. رئیس خانه صنعت استان قزوین اظهار داشت: امروز مشکلات دولت زیاد شده و باید از خرد جمعی برای گره گشایی استفاده شود.

وی بیان کرد: مقررات و قوانین صادرات باید اصلاح و بازنگری شود و صدور بخشنامه‌های متعدد و یک شبه در گمرک و سایر ادارات دایره رقابت را تنگ کرده و صادرکننده ایرانی را از رقابت با همتای خارجی باز می‌دارد و فرصت‌ها از دست می‌رود.

زمانی اضافه کرد: همه باید تلاش کنیم تا موانع رونق کسب و کار و تولید از مسیر صنعتگران برداشته شود تا شعار سال را محقق کنیم.
 

کد خبر 4606630

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =