۱۶درصد عشایر خراسان جنوبی از خدمات بیمه ای برخوردار هستند

بیرجند-مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی با اشاره به جمعیت ۸۱ هزار نفری عشایر استان گفت: تنها ۱۶ درصد عشایر استان بیمه هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین حسین‌پور صبح شنبه در نشست خبری اظهار کرد: در خراسان‌جنوبی ۸۱ هزار نفر و ۱۵ هزار خانوار عشایری زندگی می‌کنند که این تعداد ۱۳ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهد.

مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه هفت درصد جمعیت عشایر کشور در خراسان‌جنوبی زندگی می‌کنند، بیان کرد: با توجه به قاچاق دام در کشور سال گذشته ضوابط و شرایط سخت‌تری برای ییلاق و قشلاق عشایر و انتقال دام آنان وجود داشت.

حسین‌پور با اشاره به ورود برخی از عشایر استان سیستان و بلوچستان به خراسان‌جنوبی و شهرستان‌های نهبندان و سربیشه ادامه داد: این گروه‌ها مجوز مرتع در استان داشته‌اند.

وی افزود: در سال گذشته به ازای هر نفر عشایر ۱۲ کیلو سهمیه آرد اختصاص یافت و در کل سال هشت هزار و ۳۳۳ کیلو آرد در بین عشایر توزیع شد.

۵۰ درصد عشایر به آب لوله‌کشی دسترسی ندارند

مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی گفت: از ۱۵ هزار خانوار عشایر خراسان‌جنوبی ۵۰ درصد به آب شرب بهداشتی لوله‌کشی دسترسی ندارند که از طریق تانکر آب خود عشایر و دام‌هایشان تأمین می‌شود.

حسین‌پور با اشاره به اینکه در سال گذشته به طور متوسط روزانه ۴۰۰ متر مکعب آب شرب عشایر و دام عشایر به مناطق عشایری خراسان‌جنوبی حمل شد، بیان کرد: به طور کلی در سال قبل ۱۴۵ هزار و ۵۶۰ متر مکعب آب شرب با تانکر به مناطق عشایری خراسان‌جنوبی حمل شد.

وی با بیان اینکه در سال ۹۷ حدود هفت هزار و ۷۹۲ کیلومتر راه عشایری مرمت و بهسازی شده است، ادامه داد: فاز یک پروژه آب‌رسانی به منطقه بم‌رود به طول ۳۴ کیلومتر با اعتبار ۶۵ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.

مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی گفت: در حال حاضر ۴۶ صندوق خرد زنان عشایری در خراسان‌جنوبی وجود دارد که در سال ۹۸ تعداد ۳۵ صندوق خرد به این تعداد افزوده می‌شود.

حسین پور اظهار کرد: در سال گذشته ۲۲۸ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت یک ساله به عشایر خراسان‌جنوبی پرداخت شد که هزار و ۱۳۵ خانواده از آن بهره‌مند شدند.

وی بیان کرد: هم‌چنین در سال ۹۷ تعداد ۱۰۸ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه پنج ساله ارزان قیمت به تشکل‌های عشایری برای تأمین نهاده‌های دامی پرداخت شد.

تنها ۱۶ درصد عشایر بیمه هستند

مدیر کل امور عشایر خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه سال گذشته ۳۵ هزار تن نهاده‌های دامی چون جو توسط تشکل‌های عشایری بین عشایر خراسان‌جنوبی توزیع شد، ادامه داد: ۲۷ درصد دام عشایر و ۱۶ درصد جمعیت عشایر خراسان جنوبی بیمه هستند.

حسین پور افزود: در سال ۹۷ عشایر خراسان‌جنوبی ۹ هزار تن شیر و فراورده‌های لبنی و هفت هزار تن گوشت قرمز و ۴۰۰ تن کرک و پشم به ارزش ۵۵۳ میلیارد تومان تولید کردند.

وی ادامه داد: از محل تسهیلات اشتغال تسهیلات پایدار روستایی و عشایری ۱۵۴ میلیارد ریال توسط عشایر خراسان‌جنوبی جذب شد که این مبلغ برای اجرای ۲۱۷ طرح پرداخت شده است.

مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی یادآور شد: افزایش زنجیره تولید گوشت قرمز، توسعه صنعت گردشگری در مناطق مستعد عشایری منطبق با فرهنگ بومی، کاشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی از جمله برنامه‌های سال ۹۸ در راستای معیشت عشایر است.

کد خبر 4607598

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =