دانشگاه پیام نور و علمی کاربردی انحراف از مسیر داشتند

وزیر علوم تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دانشگاه پیام نور و علمی کاربردی انحراف از مسیر داشتند، گفت: در همه دانشگاه‌ها نیاز به تجدید نظر و تغییر روش داریم.

به گزارش خبرنگار مهر، منصور غلامی امروز در مراسم پاسداشت هفته معلم در دانشگاه پیام نور گفت: دانشگاه پیام نور با توجه به تاریخچه خود از ابتدا هدفش فراهم کردن امکان ادامه تحصیل برای افراد حاضر در اکثر نقاط کشور بوده است.

وی در ادامه داد: در سال ۱۳۶۸ دانشگاه پیام نور شکل گرفت و آموزش‌های نیمه حضوری و سپس آموزش مجازی به عنوان مأموریت‌های اصلی این دانشگاه برشمرده شده است.

غلامی افزود: در همه دانشگاه‌ها نیاز به تحول، تجدید نظر و تغییر روش داریم تا بر اساس دانش روز و نیاز جامعه و هماهنگ با فناوری‌های روز دنیا جلو برویم.

وزیر علوم یادآور شد: در همه دانشگاه‌ها باید مأموریت خاصی تعریف شود. توجه به آموزش‌های مجازی به معنی انحصار آن در دانشگاه پیام نور نیست ولی مأموریت اصلی دانشگاه پیام نور است.

وی تصریح کرد: دانشگاه پیام نور و دانشگاه جامع علمی و کاربردی دو دانشگاهی هستند که وظیفه فراهم کردن تحصیل برای افراد شاغل را فراهم می‌کنند.

غلامی افزود: برخی مواقع دانشگاه پیام نور از مأموریت خود انحراف داشت که قرار است اصلاح شود.

وزیر علوم اظهار داشت: دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز با هدف شکل گیری کنار مشاغل ایجاد شد و قرار بود زمینه ارتقا شغلی افراد را ایجاد کند. این دانشگاه نیز انحراف از مسیر داشت برخی واحدهای علمی کاربردی در کنار دستگاه‌ها ایجاد شده بودند که در مسیر شغل دانشجویان نبود بلکه منجر به ارتقا پست سازمانی افراد در ارکان‌های دولتی می‌شد که با تلاش همکاران این بخش از دانشگاه علمی کاربردی از بدنه دولت جدا شد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در حوزه وزارت علوم نیاز به برنامه ریزی برای صرفه جویی در امکانات داریم. بهترین روش و کارآمدترین سیستم باید برای وزارت علوم تعریف شود. وابستگی به درآمدهای نفتی فرهنگ مصرفی در بخش‌های مختلف و بخصوص دولت را رقم زده بود. ولی باید با ایجاد تحول در دانشگاه‌ها آینده‌ای مناسب را ایجاد کنیم و از فرهنگ مصرف گرایی به سوی درآمد پایدار و غیر نفتی برویم.

غلامی افزود: اتفاقات خوب برای هر ملت در بستر علم و دانش بوده که ایران هم دستاوردهای خوبی داشته است.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری ادامه داد: در وزارت علوم تلاش می‌کنیم تصدی گری کم شود و کارها به دانشگاه‌ها و اعضای هیأت علمی واگذار شود تا فرصت پشتیبانی و حمایت در بخش سرمایه‌های کلان ایجاد شود.

کد خبر 4607745

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =