موضع مشترک آمریکا و لندن در مورد تهدید ایران

وزرای خارجه آمریکا و انگلیس در کنفرانسی مطبوعاتی مشترک در لندن درباره اقدام برجامی ایران به موضع گیری پرداختند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا هم اکنون در حال برگزاری کنفرانس مطبوعاتی با جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس است.

وزیر خارجه انگلیس اشاره به مبارزه بی امان تهران با تروریست های مصنوع غرب در خاورمیانه با طرح ادعائی مضحک مدعی شد: ما امروز بر لزوم مقابله با اقدامات بی ثابت کننده ایران در خاورمیانه رایزنی کردیم!

وی بدون اشاره به اقدامات خصمانه واشنگتن در طول یک سال اخیر و پس از خروج یکجانبه ترامپ از برجام همراه با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، ادامه داد: لندن کماکان از برجام حمایت می کند؛ اما بیانیه امروز تهران درباره تعهداتش به این توافق، یک گامی نامطلوب بود. از تهران می خواهیم تا گام های تنش آفرینی را در این مسیر نداشته و به تعهداتش پایبند بماند.

جرمی هانت بدون اشاره به اقدامات منفعلانه بروکسل در یک سال اخیر و عدم پایبندی اروپا به تعهدات برجامی خود ادامه داد: مادامیکه ایران به تعهداتش ذیل برجام پایبند باشد، لندن نیز به آن متعهد خواهد بود.

وزیر خارجه آمریکا نیز درباره ایران و توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ مدعی شد: برداشت ما درباره تهدید بودن ایران برابر است.

وی درباره چین، روسیه و کره شمالی نیز مدعی شد: از حمایت لندن از دیپلماسی واشنگتن در خصوص اعمال فشار بر کره شمالی تشکر می کنیم. درباره فعالیت های مخرب شبکه اطلاعاتی روسیه با لندن صحبت کردیم و به توافقاتی نیز رسیدیم. چین توازن جهانی را به نفع خود تهدید می کند. لندن نیز در برابر توسعه طلبی چین در دریای چین جنوبی مقابله می کند. چین به دنبال تسلط سیاسی در برخی کشورها با قراردادهای فاسد است.

جرمی هانت در پاسخ به سئوال خبرنگار بنگاه دروغ پراکنی بی‌بی‌سی با عنوان «آیا برجام می تواند زنده بماند؟ شما طرف ایران هستید یا واشنگتن؟ نظر آمریکا در برابر ادامه غنی سازی اورانیوم توسط تهران چیست؟» گفت: برجام دست آورد مهمی از دیپلماسی غرب بود که باعث شد ایران هنوز سلاح هسته ای نداشته باشد و همسایه های این کشور نیز نتوانند در این مسیر گام بردارند. ایران موافقت کرده بود که اگر تحریم ها برداشته شود، محدودیت هائی را در خصوص برنامه هسته ایش رعایت کنند. اگر تهران این کار را نکند، اوضاع متفاوت خواهد بود. ما از ایران می خواهیم که به برجام پایبند بماند.

مایک پمپئو در پاسخ به این سئوال گفت: ما درباره ایران یک موضع داریم؛ ما هر دو خواستار عدم کمک به حزب الله هستیم.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال درباره «تحریم ایران و یا تشویق تهران به متعهد ماندن به برجام» گفت: موضع ما درباره برجام با موضع لندن متفاوت است؛ اما هر دوی ما موضوع ایران و برجام را دنبال می کنیم.

همتای آمریکائی وی در این خصوص گفت: بیانیه امروز تهران را دیدیم. ابهام آمیز است. صبر می کنیم تا ببینیم چه خواهد شد. از طرف همتایان اروپائی خودم می گویم که اگر ایران به برجام پایبند نماند، این کار برای آن ها دارای پیامد خواهد بود.

در ادامه یکی از خبرنگاران حاضر در نشست مطبوعاتی پرسید: واکنش شما (پمپئو) به اروپا درباره کانال مالی اروپائی کمک به ایران (اینستکس) با توجه به اقدام امروز تهران چیست؟

پمپئو در پاسخ گفت: انگلیس، آلمان و فرانسه درباره اینستکس رایزنی کردند... ما با این کار در حوزه کمک های انسان دوستانه مخالفتی نداریم؛ اما اگر غیر از این باشد مشمول تحریم های ما خواهد شد.

کد خبر 4612202

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =