احداث پل‌های عابر پیاده همدان بر اساس ضوابط کارشناسی و فنی باشد

همدان - رئیس شورای شهر همدان گفت: احداث پل‌های عابر پیاده در همدان باید بر اساس ضوابط کارشناسی و فنی باشد در غیر این صورت هدر رفت هزینه خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، کامران گردان صبح پنج شنبه در کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان که پیرامون بررسی وضعیت پل‌های عابر پیاده سطح شهر برگزار شد، گفت: تجربه جوامع مختلف نشان داده که توسعه بدون در نظر گرفتن فرهنگ به طور کامل محقق نمی‌شود و باید در کنار انجام فعالیت‌های عمرانی فرهنگ سازی لازم نیز صورت گیرد.

گردان با اشاره به اینکه پل عابر پیاده از مباحث دامنه داری بود که در کمیسیون خدمات شهری دوره چهارم شورا مصوبه‌ای مبنی بر مکانیزه کردن آن داشتیم، افزود: علی رقم اینکه پل‌های عابر پیاده مکانیزه در شهر همدان توسعه یافته اما هنوز فرهنگسازی مناسب در استفاده از آن صورت نگرفته و همین امر باعث شده بازدهی خوبی را شاهد نباشیم.

فرهنگ نگهداری از اموال عمومی در جامعه نهادینه شود

وی با اشاره به اینکه شاهد تخریب اموال عمومی به ویژه تجهیزات پل‌های عابر پیاده توسط معدود افرادی در سطح شهر هستیم، اضافه کرد: باید فرهنگ نگهداری از اموال عمومی در جامعه نهادینه شود و مردم در حفظ و نگهداری اموال دولتی و عمومی کوشا باشند چرا که برای این اموال از جیب آنها هزینه می‌شود.

رئیس شورای شهر همدان به نقش مدیریت شهری در امر فرهنگ سازی اشاره کرد و یادآور شد: همه ما باید در زمینه فرهنگ‌سازی برای حفظ وسایل و تجهیزات عمومی وارد شویم و این باور را در ذهن شهروندان نهادینه کنیم که ضرر تخریب وسایل عمومی در نهایت به خودشان بر می‌گردد.

وی با تاکید بر اینکه جلوگیری از تخریب اموال عمومی نیازمند عزم جدی است، اظهار کرد: باید از طریق تبلیغات و اطلاع رسانی از جمله تبلیغات محیطی این فرهنگ سازی آغاز شود.

گردان گفت: مباحث پل‌های عابر پیاده و نصب دوربین مدار بسته برای جلوگیری از تخریب این امکانات و تجهیزات و نیز فرهنگ سازی مهمترین مقوله‌ای است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی یادآور شد: با توجه به شرایط اقتصادی، احداث پل‌های عابر پیاده باید بر اساس کار کارشناسی و فنی باشد و نصب پل‌ها کارایی و بهره وری داشته باشد در غیر این صورت بیشتر هدر رفت هزینه است.

دوربین‌های پایش شهری راهکاری منطقی برای جلوگیری از تخریب اموال عمومی

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و اداری شورای شهر همدان هم در این جلسه دوربین‌های مداربسته و پایش شهری را از راهکارهای منطقی برای جلوگیری از تخریب اموال عمومی دانست و گفت: با توجه به اینکه بعضی از این پل‌ها دستخوش تخریب شده یا از کار افتاده‌اند بر این اساس باید امر و فرهنگ سازی در نگهداری و حفاظت از آنها صورت پذیرد.

سید مسعود عسگریان بر تجهیز پله‌های برقی سطح شهر به دوربین مداربسته تاکید کرد و یادآور شد: با نصب این دوربین‌ها برای نگهداری و تعمیر مجدد پله‌ها صرفه جویی می‌شود چرا که دوربین در رفتارهای اجتماعی شهروندان بسیار تأثیر گذار است و در مقابل هزینه‌های هنگفتی که برای دستگاه‌های انجام شده برای نگهداری آنها مقرون به صرفه است

عسگریان اضافه کرد: همچنین می‌توان با استفاده از این دوربین‌ها میزان بهره وری شهروندان از امکانات و تجهیزات نصب شده سطح شهر در پل‌های عابر پیاده را بررسی کرد.

نصب ۲۱ پل عابر پیاده در شهر همدان

مدیر عامل سازمان ترافیک شهرداری همدان نیز با بیان اینکه در مجموع ۲۱ پل عابر پیاده در سطح شهر همدان نصب شده است، اضافه کرد: از این تعداد ۵ دستگاه به صورت پل ساده، ۴ عدد به دستگاه برقی و آسانسور، ۵ عدد به آسانسور و ۷ عدد نیز به پله برقی مجهز شده‌اند.

احسان صباغ ضمن ارائه گزارشی از وضعیت پل‌های عابر پیاده گفت: تمام تجهیزات الکترونیکی و مکانیزه پل‌ها به سنسورهای مختلف مجهز هستند که متأسفانه عده معدودی از شهروندان از این امکانات به درستی استفاده نمی‌کند و به پل‌ها آسیب وارد می‌کنند.

صباغ با بیان اینکه مالک اصلی این تجهیزات مردم شهر هستند، افزود: متأسفانه برخی از شهروندان به اموال عمومی از جمله پله‌های برقی آسیب وارد می‌کنند به صورتی که سال گذشته برای خرید و تعویض شیشه‌های حفاظ پله برقی‌های سطح شهر ۷۵ میلیون تومان هزینه کردیم.

کد خبر 4612436

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =