به جایگاه علوم اسلامی از سوی جامعه‌ علمی کشور نگاه جدی شود

رئیس دانشگاه باقرالعلوم(ع) اظهار داشت: ضرورت نگاه جدی تر به جایگاه علوم اسلامی از سوی جامعه‌ علمی کشور امروز بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین شمس الله مریجی رئیس دانشگاه باقرالعلوم (ع) در مراسم تجلیل از اساتید اداره کل آموزش دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، با ابراز نگرانی از ظهور مادی گرایی در قرن حاضر گفت: از قرن بیستم به بعد این طور شده که رابطه‌ی علم و تکنولوژی که مطرح شده است ارزش زیادی برای علوم انسانی قائل نمی‌شوند و تنها برای علومی ارزش قائلند که منتج به نتایج مادی و مشهود شود. که این بسیار عامیانه است. این درحالی است که در جوامع پیشرفته غربی هم به این نتیجه رسیده اند که در میان دانشگاه‌های صنعتی یک دانشکده علوم انسانی تأسیس می‌نمایند.

معاون آموزشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در ادامه افزود: طبق فرموده مقام معظم رهبری اگر بخواهیم نهضت نرم افزاری داشته باشیم و تولید علم داشته باشیم حرکت باید از پایه باشد و از فلسفه‌ی علم باید شروع کنیم و فلسفه شیمی و فیزیک و ریاضی داشته باشیم که این کار را غرب نیز انجام داده است و در دانشگاه صنعتی دانشکده علوم انسانی نیز ایجاد کرده اند و بین تکنیک و تکنولوژی و باورها ارتباط ایجاد شده است. امروزه به این مطلب رسیده اند که رابطه علم و تکنولوژی متقابل است و هر دو به یکدیگر کمک می‌کنند خود غرب هم متوجه شده است که ابزار دارای ارزش‌هایی هستند که باید علوم انسانی تأمین کند.

حجت الاسلام مریجی در بخش دیگری از سخنان خود پیشرفت‌های علمی و ارتباط آن با مباحث اعتقادی اشاره کرد و گفت: ما در صنایع هوایی و موشکی ما ارزش‌های انسانی و معرفتی و دینی را هم لحاظ می‌کنیم و اینکه سپاه تحریم می‌شود صرفاً برای مسائل نظامی نیست، بلکه به خاطر این است که مبنای عمل ما مرتبط با همان مبانی نظری و دینی ماست و اگر بخواهیم جامعه‌ی علمی کشور را مورد آسیب شناسی قرار دهیم می‌بینیم در نگاه جامعه علمی ما علوم انسانی جایگاه بایسته را ندارد و عدم ارتباط تکنیک و تکنولوژی و باورها در این جامعه‌ی علمی به چشم می‌خورد.

رئیس دانشگاه باقرالعلوم (ع) در خصوص ضرورت پرداختن به مباحث علوم انسانی گفت: در مسیر پیشرفت علوم انسانی امروز با مشکلات و موانعی مواجه شده ایم که نگران کننده است فضای علم و جامعه شناسی علم در جامعه‌ی ما قدری نگران کننده است.

وی با اشاره به حدیثی از امیر مؤمنان (ع) گفت: یکی از آسیب‌های جدی که امیر مؤمنان به آن اشاره کرده اند و امروزه نیز در تمامی جوامع شاهد آن هستیم مسأله غفلت از خودشناسی و غفلت از شناخت است که شاهدیم یکی از کارهای فضای مجازی انجام می‌دهد ایجاد غفلت در انسان است و این است که انسان را از خودش و در نهایت خدای خودش غافل می‌کند و وقتی انسان خودش را فراموش کند همه چیز متصور است و ممکن است هر اتفاقی بیفتد.

وی در ادامه با تأکید بر ضرورت تشکیل جامعه‌ی ارزش محور گفت: در فرهنگ دینی ما اشاره به کل انسان‌ها شده است و نه فقط یک جمع محدود در حالی که شکل گیری جامعه با خودخواهی در تناقض است و اگر جامعه شکل نگیرد انسان به سعادت نخواهد رسید و بدون زندگی جمعی انسان به سعادت رهنمون نمی‌شود و این غفلت و خودخواهی انسان‌ها به متلاشی شدن اجتماع منجر می‌شود و نقش معلم این است که این فضا را ایجاد کند که افراد در مسیر خودشناسی موفق شوند.

کد خبر 4612676

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =