ایران باید در تحولات مدیریت شده فضای مجازی نقش ایفا کند

قم - دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: ما باید در حکمرانی فضای مجازی در سطح جهانی نقش داشته باشیم و بتوانیم در تحولات مدیریت شده این فضا نقش ایفا کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن فیروزآبادی با حضور در دانشگاه ادیان و مذاهب با رئیس این دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی در این دیدار با اشاره به بررسی‌های کارشناسی و مطالعاتی صورت گرفته در مرکز ملی فضای مجازی کشور برای تهیه سند تحول کشور در حوزه فضای مجازی و ارائه آن به شورا، گفت: ما باید در حکمرانی فضای مجازی در سطح جهانی نقش داشته باشیم و بتوانیم در تحولات مدیریت شده این فضا نقش ایفا کنیم.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور افزود: باید آینده نگری داشته باشیم و برای کشور در حوزه فضای مجازی عمق استراتژیک ایجاد کرده و در جهان کنشگر باشیم تا اعمال هر سیاست و برنامه‌ای در این حوزه علیه ایران برای آنها هزینه داشته باشد و به آسانی امکانپذیر نباشد.

وی با بیان اینکه عمق استراتژیک کشور در فضای مجازی امروز در بسیاری از حوزه‌ها از مرزهای جغرافیای ما کوچک‌تر است، تأکید کرد: در روابط بین الملل و تعریف قدرت هر میزان که عمق استراتژیک شما از مرزهای جغرافیایی کشور بیشتر باشد شما کشوری قوی‌تر در سطح جهان خواهید بود.

فیروزآبادی با اشاره به اهمیت مباحث نظری در حوزه فضای مجازی اعلام کرد: پیشتر تصور بر این بود که با شبکه‌ای و جهانی شدن مردم هویت‌های محلی و دینی ضعیف‌تر می‌شود، اما معدودی از نخبگان با پیش بینی دقیق آینده بر این تأکید داشتند که در فضای جدید هویت‌های منسجم‌تر و قوی‌تر ایجاد خواهد شد که این اتفاق مهم امروز رخ داده است و بر همین اساس ما نیاز داریم تا در کشور نیز در این حوزه نظریه پردازان داخلی آینده نگری دقیق داشته باشند تا بتوانیم چشم انداز فضای مجازی کشور را ترسیم کنیم.

وی افزود: از خصایص ذاتی فضای مجازی شبکه محوری، یکپارچگی، اجتماعی و جهانی است که تفاوت‌هایی همچون زبان مرزهای آن هستند و با توجه به استراتژی رهبران این فضا برای بهره گیری از مزیت انحصار خود، هر روز با کمرنگ شدن این مرزها نیز روبرو هستیم.

تأکید بر ایجاد شعبه‌ای از مرکز ملی فضای مجازی در قم

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب نیز در این جلسه ضمن معرفی این دانشگاه گفت: هنوز هیچ شناخت درست و کاملی از مذاهب و ادیان نیافته‌ایم و نه دنیا تشیع را شناخته و نه ما به درستی تشیع را شناخته‌ایم. در عین حال دانشگاه ادیان و مذاهب کوشیده است با گسترش فعالیت‌های خود در فضای مجازی بتواند در راستای اهداف خود قدم بردارد. یکی از این اقدامات، راه‌اندازی مرکز آموزش‌های مجازی و آزاد دانشگاه است.

حجت الاسلام سید ابوالحسن نواب در ادامه گفت: مرکز ملی فضای مجازی با توجه به ویژگی‌های شهر قم که در نظر تولید محتوا و علم و نیز از جهت دینی نخستین شهر کشور است، باید یک شعبه در قم راه‌اندازی کند.

گفتنی است؛ در این دیدار بر همکاری مشترک با دانشگاه ادیان و مذاهب، به منظور راه اندازی استارتاپ های مذهبی، تولید محتوای درسی و تولید ویدئو کلیپ‌ها تأکید شد.

کد خبر 4612700

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =