اقدام شورای عالی امنیت ملی خروج از انفعال و اقدامی پسندیده است

شمیرانات- امام جمعه لواسان گفت: اقدام شورای عالی امنیت ملی خروج از انفعال و اقدامی پسندیده است.

به گزارش خبرنگار مهر حجت الاسلام سید سعید لواسانی در خطبه‌های نماز جمعه امروز لواسانات گفت: یکی از مشکلات عمدۀ ما در سیاست آن است که مناسبات الهی را در سیاست دخالت نمی‌دهند و این‌گونه است که کم می‌آورند. وقتی می‌گوئیم سیاست ما عین دیانت ماست، معنایش آن است که ما مناسبات سیاسی را براساس دین پی‌گیری می‌کنیم و خدا را حاکم بر جهان هستی می‌دانیم، نه این‌که نگران کدخداهای جهان باشیم و از آنان بیم داشته باشیم.

وی افزود: امام عزیز ما مظهر انسان خدایی و الهی بود. ایمان مستحکم ایشان را ببینیم که خدا را ناظر و حاضر در همۀ کارها می‌دانستند و سیاست را هم پرتوی از توحید می‌دانستند.

امام جمعه لواسان افزود: در اندیشۀ الهی، ارادۀ انسانی در مسیر و غایت تاریخ کارساز است، و این نگاه امام است که به ما آموختند. ما را در مسیر الهی حرکت کنیم، خدا با ماست و ما را به هدف می‌رساند. اما وقتی خدا را فراموش کردیم، آن‌وقت در عمل دچار مشکل می‌شویم و آن‌وقت نظریه بافی می‌کنیم که باید با کدخدایی جهان ساخت و نباید، کاری کرد که از ما ناراحت شود. این نگاهی تقدیر گرایانه و جبرگرایانه است، نه نگاه شیعه پیرو امیرالمومنین سلام الله علیه.

وی گفت: ما باید توحید را در عمل خودمان جلوه‌گر کنیم، واقعاً از خودمان بپرسیم، برای چه صبح تا شب می‌دویم؟ اصلاً چرا قیام کردیم و شاه را از کشور بیرون کردیم، می‌خواستیم شاه نباشد و ما باشیم؟ یا می‌خواستیم توحید را در عمل و سیاست و اجتماع پیاده کنیم؟ خودمان را محک بزنیم. آیا خدا را در کارهای خودمان می‌بینیم؟ ما بنده هستیم و به راهی که او فرمان داده و ما را به آن تکلیف کرده است، باید برویم. امام این‌گونه بودند. و اگر ما هم این‌گونه باشیم، این‌گونه گرفتار نمی‌شویم.

امام جمعه لواسان افزود: به هرحال دولت و سیاسیون ما در سال‌های اخیر از این اندیشه دور افتاده‌اند، چپ و راست هم ندارد. نتیجه این‌که هم خودش را گرفتار کرد و هم جامعه و مردم را به گرفتاری انداخت، نمونۀ بارز آن برجام است که ما را از قدرتی محروم کرد و همین باعث شد دشمن نسبت به ما جرأت پیدا کند و الان کشور درگیر مشکلات عدیدۀ اقتصادی شود، گرانی لجام‌گسیخته، مشکل معیشت و کار دو نمونه از مشکلات اقتصادی ماست که ریشه در سیاست غلطی دارد که ۶ سال کشور را معطل خود کرد.

آمریکا می‌خواهد با فشار ملت ایران را تسلیم کند

وی افزود: اما در هفتۀ جاری شورای عالی امنیت ملی بیانیۀ مهمی صادر کرد و در آن در مقابل بدعهدی‌های اروپاییان دو اقدام عملی که نخست «اقدام فوری» و دوم «اقدام بالقوه» بود، را رونمایی کرد.

امام جمعه لواسان گفت: «اقدام فوری» عبارت از عدم فروش و خروج اورانیوم غنی‌سازی شده و آب سنگین تولیدشده از کشور است. اما «اقدام بالقوه» پس از مهلت شصت روزه است که مخاطب آن اولاً اروپاست که تعلل نکند و ثانیاً امریکاست که مراقب خباثت‌های خود باشد. «اقدام بالقوه» بیان می‌دارد، پس از ۶۰ روز اقدام به تکمیل راکتور اراک و بازتعریف فعالیت‌های آن (مطابق معیارهای پیش از انعقاد برجام) و دیگری عدم رعایت خلوص ۶۷/۳ درصدی غنی‌سازی اورانیوم است. اقدام مذکور واکنش به بدعهدی‌های طرف‌های برجام است، هم آمریکا که رسماً بدعهدی می‌کند و هم اروپا که غیرمتعهد به برجام فقط حرف می‌زند. اما در هر حال به معنای تیر خلاص به برجام است.

خطیب جمعه لواسان افزود: در کنار آن نامۀ رئیس‌جمهور به ۵ کشور باقی‌مانده در برجام است که در آن بیان شده ایران براساس برجام برخی تعهدات‌مان را انجام نخواهیم داد و البته این نامه اندکی ابهام‌آمیز است. سوال اساسی آن است که چرا پارسال هنگامی که امریکا از برجام خارج شد، در چارچوب برجام همین سیاست را اتخاذ نکردیم، اما از این بگذریم، الان جای گله نیست، خروج از انفعال ضروری است و از این ‌جهت باید از اقدام شورای عالی امنیت ملی استقبال کرد.

وی گفت: زیرا اقدام امریکا در بازگرداندن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی بر پایه این تحلیل صورت گرفت که امریکا فشار می‌آورد تا ما تسلیم شویم، این فشارها از پارسال تا به حال دائماً زیادتر شده است و در یک‌ماه اخیر، از زمان بردن‌نام سپاه در فهرست جریان‌های تروریستی و اعزام ناو جنگی به خلیج فارس و تحریم‌های اخیر شدت بیشتری پیدا کرده است.

لواسانی افزود: بنابراین نفروختن آب سنگین و غیره این‌قدر سروصدا ندارد، اما اگر در پس آن تصمیمات دیگری در جریان باشد، می‌توانیم امیدوار باشیم که اقدام مذکور کارساز خواهد شد.

کد خبر 4613018

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =