کاهش تعهدات هسته‌ای اقدام حماسی بود/فشار به ایران خطای بزرگ ترامپ

اردبیل – خطیب جمعه اردبیل تصمیم اخیر دولت در کاهش سطح تعهدات خود در توافق هسته‌ای را حماسی برشمرد و تاکید کرد که این اقدام آمریکا و اروپا را از توهم بیرون خواهد آورد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سیدحسن عاملی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل اضافه کرد: تصمیم دولت ایران مبنی بر کاهش سطح تعهدات خود در توافق هسته‌ای هرچند دیر صورت گرفت ولی اقدامی کاملاً بجا و شایسته و بلکه لازم و ضروری بود.

وی با بیان اینکه در یک سال گذشته آنها به طور مدام با نقض برجام، ما را می‌زدند، ما هم تماشا می‌کردیم، تصریح کرد: برای آنها یقین شده بود که ما در وضعیت ناچاری به سر می بریم و کار ما به آخر رسیده است.

نماینده ولی فقیه در استان متذکر شد: بویژه منافقین که به پمپئو و بولتون متصل هستند به آنها مشورت می‌دادند که ایران در اثر نقض‌های ترامپ، متلاشی شده است. اگر به سخنان ترامپ نگاه کنید از اوضاعی درباره ایران صحبت می‌کند که اصلاً واقعیت ندارد.

وی افزود: آنها به توهم افتاده بودند که ایران به خاطر اوضاع اقتصادی توان هیچ عکس العملی را ندارد و لذا روز به روز در فشار بر ایران جری تر می‌شدند. انفعال دولت ایران حتی اروپایی‌ها را هم به توهم انداخته بود که ایران به اضطرار مطلق افتاده و اگر چند ضربه دیگر بزنند یا ضربات را قدری ادامه یا کانال مالی تازه تأسیس شده را قدری معطل کنند، کار ایران تمام است و حالا با این حرکت حماسی متوجه شدند که کار تازه شروع شده و از این به بعد نوبت حمله ایران است.

عاملی بیان داشت: در اینجا به چند نکته باید توجه کرد، اول اینکه این حرکت حماسی قطعاً جواب خواهد داد چون امنیت خاورمیانه، امنیت انرژی و بلکه امنیت جهانی برای آنها بسیار مهم است. آنها از حالا به اضطرار افتاده اند.

وی ادامه داد: دوم اینکه ترامپ از نظر عملکرد، کاملاً صفر الیدین است و در انتخابات آتی هیچ شانس پیروزی ندارد. او ذره‌ای نتوانسته برای اسرائیل امنیت درست کند بلکه با موشک باران اسرائیل توسط حماس که این هفته صورت گرفت، کاملاً زیرسؤال آیپک رفت. کره شمالی هم از مهار خارج شد.

امام جمعه اردبیل اضافه کرد: ضمن اینکه ملت‌های عربی هم به خاطر انتقال پایتخت اسرائیل به قدس و به خاطر معامله قرن و حمایت ویژه آمریکا از کشتار یمن و حمایت از ابومنشار یعنی بن سلمان و مخصوصاً فروش سلاح به ائتلاف ضد یمن، از جهت دیپلماسی عمومی کاملاً به طرف ایران برگشته اند و خط مقاومت در اثر اشتباهات ترامپ، جایگاه بسیار ویژه و قدسی پیدا کرده و حالا علاوه بر همه آنها، کاری کرد که ایران هم از مهار خارج شد.

وی یادآور شد: سوم اینکه یک فرصت استثنایی برای ما درست شده است چون پیدا شدن آثار خروج ایران از برجام، اثرات منفی بزرگی بر امنیت منطقه، جهان و انرژی خواهد داشت. به همین جهت سیاست مداران اروپایی اعلام کردند هیچ چیزی بدتر از خروج ایران از توافق هسته‌ای نیست.

عاملی با تاکید بر اینکه تصمیم ایران به کاهش سطح تعهدات خود در توافق هسته‌ای، بدترین خبری بود که در آمریکا و اروپا منتشر شد، عنوان کرد: حالا هر دو قدرت، تحت فشار افکار عمومی و ملت‌های خود هستند که شما باعث عقب نشینی ایران شدید.

وی افزود: دولت‌ها و ملت‌های دنیا می‌دانند که علت اقدام ایران، یکه تازی دولت آمریکا و تعلل اروپاست. قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل همیشه فصل الخطاب بین دولت هاست و حتی بعضی از اروپایی‌ها گفته اند که ما آن را بالاتر از حکم خدا می‌دانیم. از طرفی این دولت آمریکاست که قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و برجام امضا شده در شورای امنیت سازمان ملل را زیرپا گذاشته است نه ایران.

نماینده مردم استان اردبیل در مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: آمریکا با روحیه اهریمنی خود اعتقاد دارد که نهادهای بین المللی مثل سازمان ملل وظیفه‌ای جز مشروعیت سازی برای اقدامات آمریکا ندارند.

وی با اشاره به اینکه وادار شدن ایران به کاهش سطح تعهدات خود در برجام یک فرصت عظیم تبلیغاتی برای ما فراهم ساخته است، تصریح کرد: وزیر امور خارجه کشورمان حتماً و باید در روزنامه‌های کثیرالانتشار آمریکا مقاله بنویسد و یا با رسانه‌های آنها مصاحبه کند که ترامپ نه تنها نتوانست توان هسته‌ای کره شمالی را مهار کند بلکه باعث عقب نشینی ایران از برجام شد و مهار ایران نیز در حال از دست رفتن است.

عاملی ادامه داد: این مسأله مثل قتلگاه برای ترامپ است و من از سر تحقیق می گویم که هیچ چیز مثل این قضیه در رأی آینده ترامپ مؤثر نیست. او با فشار بر ایران خطای بسیار بزرگی را مرتکب شده است. اگر ما از این فرصت از راه‌های مختلف استفاده نکنیم، بزرگترین توفیق را از دست داده ایم.

وی افزود: از حالا در آمریکا و در مقالات مختلف سیاستمداران اروپا هجمه بزرگی بر علیه اطرافیان جنگ طلب ترامپ مخصوصاً بولتون و پمپئو شروع شده و خود ترامپ آن قدر تحت فشار قرار گرفته که اخیراً اعلام کرد «ما از ایران فقط یک چیز می‌خواهیم و آن اینکه ایران تسلیحات اتمی نداشته باشد، همین» این مسأله با برجام کاملاً تضمین شده بود اما خطاهای او ایران را از مهار خارج می‌سازد و مقصر اصلی خود اوست.

خطیب جمعه اردبیل متذکر شد: اینکه ترامپ می‌گوید آرزوی من این است که ایرانی‌ها به من زنگ بزنند ولی جان کری نمی‌گذارد، این نشان احتیاج فوق العاده او به مهار ایران است. اما علت عدم تماس ایران، جان کری نیست بلکه فرهنگ و مدنیت و شخصیت ایرانی‌ها اینگونه است که هر قدرتی آنها را تحقیر کند و به کرامت آنها تعرض نماید و با آنها از سر قلدری و تفرعن و فزونخواهی برخورد کند آنها یک جواب دارند که از حسین بن علی (ع) یاد گرفته اند و آن «هیهات منا الذله» است.

وی با برشمردن نکته چهارم در خصوص اقدام اخیر ایران در خصوص برجام یادآور شد: بسیار خنده دار است که با اقدام دولت ایران فوراً دولت‌های اروپایی اعلام کردند که ما از ایران می‌خواهیم به تعهدات خود در برجام پایبند باشد و اگر ایران پایبند باشد، ما هم به تعهدات و الزامات خود پایبند می‌مانیم. در جواب باید گفت که چرا از اول انعقاد این قرارداد بین المللی که به امضای شورای امنیت رسیده به تعهدات خود عمل نکردید و الان از کدام تعهد صحبت می‌کنید.

عاملی با یادآوری اینکه رئیس جمهور فرانسه گفته اگر ایران به تعهدات خود عمل نکند، تحریم بر می‌گردد، اضافه کرد: کسی نیست به این مرد فراموش کار بگوید کدام تحریم مانده که آمریکا آن را برنگردانده باشد، دیگر برای شما تحریم و حربه‌ای نمانده تا با آن ایران را تهدید کنید.

وی با اشاره به پنجمین نکته در خصوص اقدام اخیر دولت ایران بیان داشت: آنها با نقض میثاق خود، حیله بزرگی برای ایران چیده بودند اما «از قضا سرکنگبین صفرا فزود»، آنها در معادلات خود، خداوند و سنت‌های آفرینش را کنار گذاشته بودند. خداوند بارها خبر داده که در برابر کید کفار ساکت نمی‌ماند.

نماینده ولی فقیه در استان عنوان کرد: همه وعده‌های الهی زمانی محقق می‌شود که ما به یکدیگر رحم و از خیانت به یکدیگر و به کشور اجتناب کنیم. خداوند فرموده «اهل بازار در معاملات خودشان انصاف داشته باشند»، ملت باید به نیاز جمع کند نه به میل و مخصوصاً دولتمردان باید به وظیفه خطیر مدیریت اقتصادی و تنظیم بازار و کنترل قیمت‌ها دقت کامل داشته باشند.

کد خبر 4613117

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =