ساماندهی پسماند زباله در قزوین بدون مشارکت بخش خصوصی ممکن نیست

قزوین- استاندار قزوین گفت: ساماندهی و توسعه سایت زباله محمد آباد برای پاسخگویی به نیازهای امروز وآینده بدون مشارکت بخش خصوصی ممکن نیست.

به گزارش خبرنگار مهر عبدالمحمد زاهدی در کارگروه پسماند استان که عصر شنبه در استانداری برگزار شد اظهار داشت: آنچه در استان در زمینه ساماندهی پسماند انجام شده قابل تقدیر زیرا از استان‌های دیگر بهتر اقدام کرده‌اید اما به دلیل حجم تولید زباله و تکمیل شدن ظرفیت سایت محمدآباد با مشکلات عدیده ای روبرو خواهیم شد.

وی بیان کرد: چون آب شرب قزوین از منابع زیرزمینی تأمین می‌شود نباید بگذاریم پسماند و شیرابه‌ها این منابع ارزشمند را از بین ببرد و آلوده کند.

استاندار قزوین تصریح کرد: اگر امروز فکر نکنیم فردا خیلی دیر است و به نظر می‌رسد مشکل اساسی ما در عملکرد دستگاه‌ها نیست بلکه در سیستمی است که برای پسماند طراحی کردیم و اینکه در سایت محمد آباد از دو برابر ظرفیت استفاده می‌شود و لند فیل سرریز و نشتی دارد و ۴۰ میلیارد تومان هزینه اصلاح آن پیش بینی شده نگران کننده است.

وی تصریح کرد: بدون مشارکت بخش خصوصی قادر به اجرای طرح توسعه پسماند در سایت محمد آباد نیستیم چون دولت پولی ندارد و همه اعتبارات عمرانی هم به سمت آسیب دیدگان سیل می‌رود به همین دلیل بهتر است با کمک بخش خصوصی برنامه کوتاه مدت و میان مدت و سپس بلند مدت داشته باشیم تا مشکلات را حل کنیم.

وی بیان کرد: زباله مانند شتر مرغ دور ریز ندارد و قابل تفکیک و تبدیل است و اگر بتوانیم با کمک بخش خصوصی از این طلای کثیف استفاده کنیم می‌توانیم درآمد هم داشته باشیم.

زاهدی افزود: در استان قزوین هم زمین و هم منابع آبی ارزش دارد و باید مراقب باشیم تا پسماندها منابع خدادادی آب و خاک ما را نابود نکند و بهتر است بخش دولتی کارها را به بخش خصوصی واگذار کرده و فقط نظارت کند.

محیط زیست ضرورت احداث چند نقطه برای دفن پسماند را بررسی کند

استاندار قزوین در خصوص پیشنهاد ایجاد چند نقطه برای ساماندهی زباله هم گفت: متولی این کار محیط زیست است و اگر صلاح دانست برای ایجاد سه سایت پسماند اقدام خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: البته باید در نظر داشت تعدد مراکز جمع آوری زباله ممکن است برای پیمانکار بخش خصوصی مقرون به صرفه نباشد چون معمولاً کارشناسان اذعان دارند در کمتر از ۴۰۰ تن زباله در روز صرفه اقتصادی ندارد.

زاهدی گفت: در حال حاضر بهتر است همین سیستم پیش برود ما بعد از یک مدت وارد روش دیگری از مدیریت پسماند شویم که به روز باشد و نیازها را تأمین کند.

استاندار قزوین تصریح کرد: اگر کارها به بخش خصوصی واگذار شود می‌توان روستاهای بیشتری را وارد مشارکت کرد.

وی اضافه کرد: برای پرداخت بدهی شهرداری‌ها بابت جمع آوری و تبدیل زباله اقدام خواهد شد و در کنار آن باید تمام طرح‌ها ارزیابی زیست محیطی داشته باشد و ضمن استفاده از ظرفیت سمن‌ها از صدا و سیمای هم انتظار داریم نسبت به فرهنگ سازی اقدام کند.

کد خبر 4614173

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =