۹۵درصد برداشت آب منابع زیر زمینی از دشت های ممنوعه و بحرانی است

بیرجند- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: ۹۵درصد برداشت آب منابع زیرزمینی استان از دشت های ممنوعه و ممنوعه بحرانی است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین امامی شامگاه یکشنبه در کارگروه استانی سازگاری با کم آبی، اظهار کرد: باتوجه به ریزش‌های جوی محدودیتی در تأمین آب‌های تجدید شونده ایجاد شده و دچار کسری مخزن شده‌ایم.

وی با بیان اینکه ۷۵ درصد آب تجدیدشونده سطح کشور برای هر استانی با اولویت آب شرب در نظر گرفته شده است، افزود: در استان خراسان جنوبی به جز شهر طبس و بشرویه ۲۰۸ لیتر سرانه هر فرد در شبانه روز است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه حوزه آب فرابخشی است و نیاز به همکاری همه دستگاه‌ها دارد، گفت: همزمان با لوله کشی مزارع به نحوی عمل شود که با کاهش مصرف به راندمان تولید آسیبی نرسد.

وی با بیان اینکه با تغییر الگوی کشت؛ کشت پنبه و چغندر قند کاهش داشته اما زرشک و عناب افزایش داشته است، عنوان کرد: با همه محدودیتی‌هایی که ایجاد شده اما با همکاری کشاورزان تولید محصولات مطلوب بوده است.

امامی با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین مزیت‌های استان خراسان جنوبی فرهنگ پذیری سریع مردم است، بیان کرد: خوشبختانه استان خراسان جنوبی یکی از بهترین استان‌ها در اجرای طرح کاهش مصرف آب بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه در سال ۹۵ حدود ۵۰ میلیون متر مکعب آب تحویل شرکت آب و فاضلاب شهری استان شده است، اظهار داشت: در سال گذشته میزان مصرف آب شرکت آب و فاضلاب شهری ۴۷ میلیون متر مکعب شده و این روند کاهشی به صورت مداوم ادامه دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد چاه‌های استان مجهز به کنتور حجمی است، افزود: ۳۰۰ چاه غیر مجاز در استان وجود داشته که در سال گذشته حدود ۱۳۰ چاه پر شده است.

وی با بیان اینکه ۴۴ محدوده مطالعاتی در سطح استان وجود دارد که ۲۵ محدوده ممنوعه و ۱۰ محدوده آزاد است، گفت: ۹۵.۱ درصد برداشت از آب زیرزمینی استان نیز مربوط به دشت‌های ممنوعه و ممنوعه بحرانی است.

امامی با اشاره به اینکه ۱۱۲ میلی متر بارندگی در بلند مدت داشته‌ایم، بیان کرد: در سال‌های ۹۶ و ۹۷ حدود ۸۵ میلی متر بارندگی در سطح استان داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۹۲۴ میلیون متر مکعب منابع آب زیرزمینی تجدیدپذیر در سطح استان وجود دارد، عنوان کرد: نیاز حقابه زیست محیطی استان بر اساس مصارف موجود و توسعه آتی آب سطحی ۱۳.۴ میلیون متر مکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه تأمین آب کل صنایعی که تا کنون داشته‌ایم انجام شده است، اظهار داشت: تأمین آب شرب شهرها و روستاهای استان با اجرای طرح‌های اضطراری، مدیریت تقاضا و مصرف، افزایش حجم آب قابل برنامه ریزی از طریق خرید حقابه چاه‌های کشاورزی، کاهش سالانه ۰.۵ درصد تلفات هدررفت آب در شبکه‌های توزیع شهری، طراحی و بومی سازی فضای سبز و منظر با نیاز آبی کم، کاهش سالانه ۱.۵ درصد تلفات هدررفت در شبکه‌های توزیع آب روستایی از اهداف و راهبردهای بخش آب استان در سال جاری است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۵۰ درصد آب مورد نیاز پس از تصفیه شیمیایی تحویل مردم می‌شود، افزود: حدود ۵۰۰ روستا در سطح استان با تانکر آبرسانی می‌شوند.

امامی با اشاره به اینکه میزان اثربخشی در سازگاری با کم آبی طی سال گذشته ۲۱.۷۷۱ میلیون متر مکعب بوده است، گفت: در سال گذشته تعداد شش پروانه چاه‌های کشاورزی تعدیل شده است.

وی با بیان اینکه طی سال گذشته تعداد ۴۰ چاه غیرمجاز انسداد شده است، عنوان کرد: طی سال گذشته همچنین تعداد دو هزار و ۴۵ کاهش حجم برداشت نسبت به حجم پروانه‌های صادره داشته‌ایم.

کد خبر 4615235

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha