۶۰ میلیارد تومان به طرح های آبخیزداری خراسان جنوبی اختصاص یافت

بیرجند- مدیرکل منابع طبیعی خراسان جنوبی گفت: ۶۰ میلیارد تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به طرح های آبخیزداری استان اختصاص یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا نصر آبادی صبح دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه بیان کرد: طی سال گذشته ۱۶ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی اعتبار داشته ایم.

وی با اشاره به بارندگی‌های سال جاری بیان کرد: از ابتدای سال آبی ۹۸-۹۷ تا پایان فروردین ماه بیش از ۶۲ میلیون و ۱۰۰ هزار متر مکعب در سازه‌های آبخیزداری استان آب ذخیره شده است.

نصر آبادی با اشاره به اعتبارات سال جاری بیان کرد: در سال جاری از محل صندوق توسعه ملی ۱۵۰ میلیون یورو برای پروژه‌های آبخیزداری و ۱۰۰ میلیون یورو مبارزه با پدیده گرد و غبار در سطح کشوری اختصاص داده شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی ادامه داد: از این میزان ۶۰ میلیارد تومان برای طرح‌های آبخیزداری استان اختصاص یافته و ۱۵ میلیارد تومان برای طرح‌های مقابله با بیابان زدایی استان پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: اعتبارات طرح‌های آبخیزداری سال جاری در خراسان جنوبی برابر کل اعتبارات مصوب از زمان تشکیل استان است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی عرصه‌های آبخیزداری استان را هفت میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار عنوان کرد و گفت: تاکنون در هزار و ۲۵۰ هکتار مطالعات انجام شده و در ۵۰۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری داشته ایم.

نصرآبادی اظهار کرد: به دنبال بارندگی‌های سال جاری، وضعیت مناسبی در مراتع داریم بنابراین از دامداران خواستاریم با خودداری از چرای بیش از حد و ورود دام غیر مجاز به مراتع، پوشش گیاهی را حفظ کنند.

وی با اشاره به اجرای طرح‌های مشارکتی منابع طبیعی استان با جهاد کشاورزی برای زراعی کردن کشت گیاهان دارویی بیان کرد: از پیمانکارانی که برنده مزایده‌ها هستند، خواستاریم مطابق پروانه و قرارداد برداشت کنند تا آسیبی به مراتع وارد نشود.

نصرآبادی با بیان اینکه گیاهان دارویی منبعی برای اقتصاد استان است، افزود: طبس و بشرویه قطب اصلی برداشت آنغوزه بوده که ارزش افزوده بالایی داریم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان اینکه ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی استان رویشگاه آنغوزه است، گفت: هزار خانوار در استان بهره بردار این محصول هستند.

وی بیان کرد: اقدامات مشارکتی آبخیزداری در راستای تفاهم نامه با نهادهایی مانند آستان قدس رضوی، قرارگاه شهید ناصری سپاه و بسیج سازندگی آغاز کرده ایم که روستاهای محروم و مرزی در اولویت هستند.

کد خبر 4615602

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =