کم‌توجهی به مسائل حوزه دختران/ انجمن اولیاء و مربیان تقویت شود

خرم‌آباد- مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری لرستان با اشاره به کم‌توجهی به برخی مسائلی که دانش آموزان را درگیر کرده است، گفت: قطعا باید پاسخگو باشیم که چرا اهمال کاری شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، ناهید پرویزپور ظهر امروز دوشنبه در نشست با مدیران مدارس دخترانه خرم آباد با اشاره به اینکه نیاز است که جلسات مکرری داشته و به عنوان متولی پیگیر مسائل و مشکلات حوزه دختران دانش آموز استان باشیم، اظهار داشت: مطالبی که امروز بیان شد از روی دلسوزی مادرانه بود. شما مدیران مدارس و معلمان، مادران دانش آموزانی هستید که والدین تربیت فرزندان را به شما سپرده‌اند.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین هدف من از برگزاری این جلسه این بود که گاهاً اتفاقاتی را در فضای مجازی می‌دیدیم و دل آدم به درد می‌آید که چرا ما به عنوان مسئول کم توجه یا بی توجه به آن مسائل هستیم، تصریح کرد: این مسئله ناشی از عدم دغدغه نبوده است و به این علت است که به اولویت‌های دیگری پرداخته‌ایم.

آسیب‌های فضای مجازی و لزوم آگاه سازی دانش آموزان

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری لرستان با تاکید بر اینکه قطعاً باید پاسخگو باشیم چرا اهمال کاری شده و پاسخگو نبوده‌ایم، افزود: چندی پیش خبر خودکشی یک دانش آموز دبیرستانی را شنیدم و وقتی پیگیری کردیم متوجه شدیم این دانش آموز در خانواده‌ای از هم گسیخته زندگی می‌کند و والدین او طلاق گرفته‌اند؛ شاید اگر آن ارتباط عاطفی را لازم را با دانش آموز ایجاد کرده بودیم این اتفاق نمی‌افتاد.

پرویز پور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه فضای مجازی علی رغم فرصت‌ها و مزایا، آسیب‌هایی دارد که ما بیشتر به سمت آن آسیب‌ها رفته‌ایم، اظهار داشت: فضای مجازی بدون توجه به سن افراد اطلاعات وسیعی را در اختیار می‌گذارد که اتفاقات بسیاری را برای نسل جوان و نوجوان ما در پی دارد؛ فرزندان را آگاه کنیم، با آنها صحبت و گفت و گو کنیم.

از ظرفیت انجمن اولیا و مربیان بهره بگیریم و دغدغه‌ها را مطرح کنیم

وی با بیان اینکه در بحث گفت و گوی بین خانواده‌ها شکاف بین نسلی داریم. بخشی از مسائل ناشی از خانواده است و خانواده‌ها امروز بخشی از کارکرد اصلی خود را تا حدودی از دست داده‌اند، بچه را رها کرده‌اند و می‌گویند آموزش و پرورش متولی است و اگر اتفاقی بیفتد انگشت اتهام به سوی آموزش و پرورش است، تصریح کرد: از ظرفیت انجمن اولیا و مربیان بهره بگیریم و دغدغه‌ها را مطرح کنیم. باید دانش آموزان را ایمن کنیم که در مقابل حجم وسیع داده‌ها بتوانند مسائل را حل کنند و درست حرکت کنند. تهدیدها و آسیب‌ها را بشناسند.

کاهش زمان گفتگوی بین خانواده‌ها به ۲۰ دقیقه

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری لرستان با تاکید بر اینکه گفت و گوی بین خانواده‌ها کم شده است، افزود: طی ۱۰ سال گذشته مدت زمان و میانگین صحبت خانواده‌ها از دو ساعت به بیست دقیقه رسیده است. این میزان هم محاورات و صحبت‌های عادی است. اینکه بنشینیم و در رابطه با مسائل زندگی صحبت کنیم خیلی کم شده است.

پرویز پور از اجرای فاز اول طرح گفتگوی بین خانواده‌ها در لرستان با برگزاری چندین کارگاه آموزشی خبر داد و گفت: در فاز بعدی وارد خانواده‌ها می‌شویم تا گفتگوی بین افراد را تقویت کنیم.

موارد خشونت‌های خانگی شناسایی و معرفی شود

وی با بیان اینکه بلوغ زودرس یکی از معضلاتی است که دختران ما را تهدید می‌کند، خواهشم این است در وقت‌هایی که دارید دانش آموزانی که فکر می‌کنید بیشتر در معرض آسیب هستند را بیاورید و صحبت کنید، از آنها بخواهید طرح مسئله کنند، تصریح کرد: کاهش اعتقادات دینی در بین دانش آموزان از دیگر مسائل مطرح است؛ کمتر دانش آموزی داریم که خارج از کتب دینی مدارس مطالعه آزاد در حوزه منابع دینی داشته باشند. کمتر دانش آموزی داریم که مشاهیر خود را بشناسد و روی می‌آوریم به اسطوره سازی های دیگر کشورها، دانش آموزان را تشویق و ترغیب کنیم به تحقیق و شناخت مسائل و ارزش‌های دینی.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری لرستان همچنین به موضوع خشونت‌های خانگی اشاره کرد و اظهار داشت: کمیته خانواده در دادگستری برگزار می‌شود و ما هم عضویت داریم. اگر خشونت‌ها را مشاهده می‌کنید معرفی کنید تا از روش‌های مختلف پیگیری کنیم.

کد خبر 4615701

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =