شاکله بودجه 86 در مجلس بهم نریخت / قیمت بنزین وارداتی در سال آینده بین 400 تا 500 تومان خواهد بود

سید کمال الدین شهریاری با بیان این که شاکله لایحه بودجه سال 86 تقدیمی دولت در مجلس تغییر ی نکرد، گفت: با توجه به این که ایرادات شورای نگهبان به مصوبه مجلس چندان مهم نیست، می توان ادعا کرد که لایحه بودجه در مجلس تمام شده است.

معاون پارلمانی وزیر امور اقتصادی ودارایی در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر این که مصوبه مجلس نسبت به لایحه بودجه سال 86 تقدیمی دولت تغییر زیادی نکرده است، گفت: با توجه به این که ایرادات شورای نگهبان به مصوبه مجلس چندان مهم نیست، می توان ادعا کرد که لایحه بودجه در مجلس تمام شده است.

سید کمال الدین شهریاری تغییرات لایحه بودجه 86 در مجلس را تنها کمی بیش از یک درصد در سقف بودجه عمومی نسبت به لایحه تقیمی دولت و کاهش اندک بودجه شرکت های دولتی عنوان و تصریح کرد: شاکله بودجه تصویب شده در مجلس با آنچه دولت به مجلس تقدیم کرد تغییر چندانی نکرده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به قیمت بنزین، چهار فرآورده حامل های انرژی، لایحه مدیریت خدمات کشوری وتصمیمات اتخاذ شده در این خصوص اشاره کرد و افزود: درلایحه بودجه دولت پیش بینی کرده بود که میزان تولید داخل به علاوه بنزین وارداتی را تا سقف 5/2 میلیارد دلار به قیمت ثابت لیتری 80 تومان به فروش برساند و مازاد بر آن را درصورت نیاز وارد کند وبه صورت قیمت تمام شده به فروش برساند.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: همچنین دولت مجاز بود در حد میزان تولید داخل و 5/2 میلیارد دلار بنزین وارداتی را سهمیه بندی کرده وتا پایان سال آن را براساس سهمیه ای که تعیین می کند، حفظ نماید و مردم با یک مقدار صرفه جویی همین میزان را مصرف کنند.

به گفته وی در مصوبه کمیسیون تلفیق که به تصویب مجلس رسید، قیمت هر لیتر بنزین از 80 تومان به 100 تومان و قیمت هر لیتر گازوئیل از هر لیتر 16 تومان به 45 تومان تغییر کرد و قرار شد دولت تا سقف 5/2 میلیارد دلار بنزین را وارد کشور نماید و آنچه در داخل کشور تولید می شود و بنزین وارداتی تا سقف 5/2 میلیارد دلار واردات بنزین را به نرخ 100 تومان و گازوئیل را به نرخ 45 تومان بفروشد.

شهریاری افزود: مازاد بر آن را هم دولت می تواند وارد کرده و به نرخ آزاد که در حدود 400 تا 500 تومان خواهد بود و البته بستگی به بازار و قیمت های جهانی بنزین و فرآورده های دیگر دارد، عرضه کند.  

وی همچنین به لایحه مدیریت خدمات کشوری یا نظام هماهنگ پرداخت اشاره کرد و گفت: این لایحه درروزهای ماقبل رسیدگی به لایحه بودجه در مجلس تصویب و تقدیم شورای نگهبان شد که این شورا ایرادات زیادی به آن وارد کرده است.

به گفته معاون پارلمانی وزیر اموراقتصادی ودارایی تا زمانی که ایرادات شورای نگهبان نسبت به لایحه مدیریت خدمات کشوری رفع نشود، این لایحه شکل قانونی به خود نخواهد گرفت.

وی تصریح کرد:  اما با این وجود لایحه تصویب شده در مجلس مبنا قرار گرفته و مبلغی به عنوان اعتبار برای اجرای آن در سال آینده در نظر گرفته شده است که در صورت تائید توسط شورای نگهبان پس از رفع ایرادات آن توسط مجلس، بخشی از این لایحه اجرا خواهد شد و50 درصد این افزایش به صورت کالا در اختیار کارکنان دولت قرار خواهد گرفت.

شهریاری با بیان این که پیش بینی نمی شود تصمیمات مجلس در مورد قیمت بنزین در سال آینده تغییر کند، اظهارداشت: این درحالی است که همواره امکان تغییر مصوبات مجلس با طرح یا لوایح تقدیمی دولت به مجلس وجود دارد و اجرای مصوبه مجلس در مورد بنزین از ابتدای خرداد ماه سال آینده خواهد بود.

کد خبر 461635

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha