آمریکایی ها دروغ می گویند/ بی عملی اتحادیه اروپا در حفظ برجام

«کلاوس ارنست» از حزب چپ های آلمان طی سخنانی در پارلمان این کشور ضمن متهم کردن دولت آمریکا به دروغگویی در مورد ایران، بی عملی اتحادیه اروپا در قبال برجام را به باد انتقاد گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، «کلاوس ارنست» عضو فراکسیون چپ ها در پارلمان آلمان (بوندستاگ) در نشستی با عنوان «موضع آلمان در قبال برجام» به انتقاد از عملکرد  آلمان و اتحادیه اروپا در قبال این توافق پرداخت.

وی گفت: توافق هسته ای که از دستیابی ایران به بمب هسته ای جلوگیری می کند اکنون در معرض خطر قرار گرفته است. این توافق به خوبی کار می کرد تا زمانی که آمریکا از آن خارج شد اما چرا؟ این در حالی بود که آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد.

ارنست افزود: این موضوع مرا به یاد داستانی انداخت که شما هم به یاد می آورید؛ زمانی که «کالین پاول» وزیر خارجه وقت آمریکا شورای امنیت را در مورد وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق قانع کرد، بعدها روشن شد که تمامی این ادعا دروغ بوده و جامعه جهانی از سوی آمریکا فریب داده شده است. این بار نیز آمریکا باز در حال زمینه چینی برای درگیری نظامی در منطقه است.

این نماینده پارلمان آلمان اظهار داشت: همه ما در مورد این که توافق هسته ای باید پابرجا بماند، متفق القول هستیم. اکنون در شرایطی هستیم که تمامی شرکت های خارجی از معامله با ایران منع شده اند، تحریمی سراسری که به شدت دیکتاتورمآبانه بوده و حتی مسائل حقوق بشری را در بر می گیرد. نتیجه آن خروج تمامی شرکت های بزرگ اروپایی از ایران و از بین رفتن مناسبات ما با این کشور بوده است.

وی یادآور شد: اما سوال اینجا است که دولت آلمان تا کنون برای نجات این توافق چه اقدامی انجام داده است. در جواب باید گفت دولت آلمان و در کل اتحادیه اروپا هیچ اقدامی در این راستا انجام نداده اند، مشکل همینجا است. شرکت های اروپایی برای مقابله با تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا به حال خود رها شده اند و هیچ حمایت از آنها نمی شود.

به گفته ارنست اتحادیه اروپا در حوزه سیاست خارجی اهمیتی برای این توافق قائل نبوده و کمترین اقدام را برای حفظ آن انجام داده است به همین دلیل است که دولت ایران دیگر باور ندارد که اروپایی ها بخواهند در مقابل تحریم های آمریکا کاری از پیش ببرند.

وی این سوال را مطرح کرد که چرا اروپایی ها از لزوم حفظ توافق هسته ای سخن می گویند در حالی که هیچ کاری برای مقابله با آمریکا انجام نمی دهند؟ چرا آنها از امکانات خود برای راه اندازی ساز و کار مالی با ایران استفاده نکردند؟ چرا آلمان که همواره بر حفظ برجام تاکید دارد، کاری از پیش نبرده است؟

نماینده فراکسیون چپ ها تاکید کرد اگر اوضاع به اینجا رسیده و تا این حد متشنج شده است اروپایی ها و از جمله آلمان در آن بی تقصیر نیستند.

وی در پایان به دولت آلمان توصیه کرد از موقعیت موجود استفاده کند و مستقل تصمیم بگیرد تا بدین وسیله ثابت کند که مستعمره آمریکا نیست.

کد خبر 4618104

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =