توسعه کتابخانه های ما برعکس استانداردهای جهانی است / بزرگترین کتابخانه اردبیل در آستانه تعطیلی است

مدیر امور کتابخانه های عمومی استان اردبیل گفت: روند توسعه کتابخانه های این استان درست برعکس استانداردهای جهانی ایفلاست ؛ چرا که به جای اینکه هر نفر سه کتاب داشته باشد، هر سه نفر یک کتاب دارند.

یاسر محمدپور در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره وضعیت موجود کتابخانه های عمومی استان اردبیل گفت: در حال حاضر 50 کتابخانه عمومی در استان فعالیت دارند که هفت واحد آن به صورت تفاهم نامه ای اداره می شود. کتابخانه های عمومی استان اردبیل نزدیک به 410هزار جلد کتاب را در خود جای داده اند.

وی با اشاره به فعالیت کتابداران کتابخانه های عمومی استان اردبیل نیز افزود:96 نفر پرسنل، کل نیروهای ما را تشکیل می دهند. خوشبختانه برخلاف استان های دیگر، کتابداران هیچگونه طلبی از نظر حقوقی از ما ندارند و تمامی حقوق و مزایای خود را تمام و کمال دریافت می کنند. البته ما نیاز به حداقل 20نفر نیروی متخصص داریم که با توجه به عدم برگزاری آزمون استخدامی کتابداران، جذب نیرو برای کتابخانه های ما منتفی شده است.

مدیر امور کتابخانه های عمومی استان اردبیل به ناتمام ماندن پروژه ساخت کتابخانه مرکزی استان پرداخت و گفت: ساخت کتابخانه مرکزی از سال 78 و در فضایی به وسعت 10 هزار متر مربع آغاز شده ، اما با وجود پیشرفت 70 درصدی هنوز آماده بهره برداری نشده است. البته امیدواریم که با جذب 200 میلیون تومان اعتبار دیگر برای تاسیسات آن، سال آینده گشایش یابد.

محمد پور همچنین درباره پرونده بدهی های نیم  درصدی شهرداری های اردبیل به کتابخانه های عمومی این استان گفت: از سال 84 تاکنون و از 21 شهرداری استان، خوشبختانه توانستیم تمامی طلب مان را به غیر از شهرداری اردبیل وصول کنیم.

وی با اشاره به ضرب الاجل دیوان محاسبت به شهرداری اردبیل برای پرداخت بدهی هایش به کتابخانه های عمومی این شهر، افزود: تا 29 اسفند ماه اولتیماتوم دیوان محاسبات به شهرداری به پایان می رسد و در صورت عدم پرداخت بدهی، کار به مراجع قانونی سپرده می شود. استاندار اردبیل هم مقرر کرده که اگر شهرداری این مبلغ را نپردازد، مبلغ بدهی اش را از محل تجمیع عوارض شهرداری کسر و به حساب انجمن کتابخانه های عمومی اردبیل واریز می کند.

مدیر امور کتابخانه های عمومی اردبیل به لطمات عدم پرداخت بدهی های نیم درصدی شهرداری اشاره کرد و گفت: راکد ماندن کتابخانه ها، تاثیر مستقیم این عدم پرداخت هاست. به عنوان مثال پرداخت هزینه  گرمایشی بزرگترین کتابخانه عمومی استان (شهید مطهری) که هر دو ماه یک میلیون تومان است، برای ما غی ممکن شده است و در صورت عدم پرداخت نیز کتابخانه در شرف تعطیل شدن قرار می گیرد.

محمدپور با اشاره به سفر هفت ماه پیش رئیس جمهور به همراه وزیر ارشاد به استان اردبیل اضافه کرد: هیات دولت در جلسه اش در استان مبلغ 700 میلیون تومان برای ادامه کار کتابخانه مرکزی و وزیر ارشاد نیز 400 میلیون تومان برای تجهیزات آن اختصاص داد که این مبالغ اندک اندک هزینه شده است. خوشبختانه در 2 سال گذشته نزدیک به 60 میلیون تومان برای تجهیز و 25 میلیون تومان نیز برای تعمیر کتابخانه های عمومی استان اردبیل دریافت کرده ایم که نسبت به سال های گذشته تقریبا بی سابقه بوده است. 

کد خبر 461833

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =