بررسی طرح احداث دیوار حفاظتی از آورد سیلاب‌ها در شورای معادن قم

قم - طرح احداث دیوار حفاظتی از آورد سیلاب‌ها که پیشنهاد استان گیلان است در شورای معادن قم مطرح شد و تصیم گیری در مورد آن به ارائه گزارش شرکت آب منطقه‌ای منوط شد.

به گزارش خبرنگار مهر، سیل از ابتدای امسال برای بسیاری از استان‌ها خسارت‌های بسیاری به همراه داشت، بسیاری از مردم خانه‌ها و اموال خود را از دست دادند، زمین‌های کشاورزی بسیاری نابود شد و مکالمات عید و نوروز همه مردم پر شد از اخبار سیل و خسارت‌های آن.

در این بین اما سیلاب‌ها مواهب بسیاری هم به همراه داشته است، جان گرفته دوباره زمین‌هایی که سال‌ها از خشکسالی در عذاب بودند و جاری شدن روان آب در رودخانه‌هایی که سال‌های سال آوردشان عددی جز صفر رودخانه‌هایی مانند قمرود و قره‌چای.

سیلاب‌ها اما مواهب دیگری هم داشته است، نمونه آن اقدام استانداری گیلان در استفاده از مصالح آورده سیلاب‌ها و ساخت سیل بند در حاشیه خود این رودخانه‌ها بوده است، اقدامی که از سوی معاون اول ریاست جمهوری به کلیه استان‌ها ابلاغ شده و در جلسه ظهر پنج‌شنبه شورای معادن استان قم مطرح و در رابطه با آن گفت‌وگو شد.

به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم مکاتبه‌ای در این ارتباط از سوی معاون اول رئیس جمهور صورت گرفته به وزیر نیرو و وزارت صمت صورت گرفته و در آن از همه استان‌ها خواسته شده که در صورت امکان این اقدام انجام شده و از این مصالح برای احداث دیوارهای حفاظتی و بستر در مجاور رودخانه‌ها استفاده شود.

به گفته محمود سیجانی در رابطه با این موضوع باید شرکت آب منطقه‌ای برآورد کند که در سیلاب قم آورد مصالح چقدر بوده است و در مصرف آن تصمیم گیری شود.

استفاده از ظرفیت یا تخریب بیشتر رودخانه‌ها

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم اما معتقد است که این طرح در استان قم قابلیت اجرا ندارد چرا که وضعیت استان قم نسبت به استان گیلان بسیار متفاوت است و آورده استان در سال‌های گذشته بسیار کم بوده است.

به گفته احمد حاج حسینی مسگر، رودخانه قره چای بعد از ۲۶ سال روان آب داشتیم و در این مدت آورد این رودخانه صفر بوده است و بستر این رودخانه به قدری مورد برداشت مصالح واقع شده است که خود رودخانه‌ها نیاز به ساماندهی دارند.

آن طور که وی گفته است همین برداشت‌های بی رویه مصالح از بستر رودخانه‌ها باعث شده است که کف رودخانه‌ها دو متر پایین‌تر از سطح زمین رفته است و با این وضعیت باید منتظر باشیم که سیلاب‌های متعددی اتفاق بیفتد تا رودخانه‌ها بتوانند به وضعیت سابق خود بازگردند.

به اعتقاد مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم در استان قم به دلیل عدم زایشی بودن رودخانه و برداشت‌های متعدد مصالح از بستر رودخانه‌ها از جمله ماسه بادی گودال‌هایی به وجود آمده است که امکان برداشت مجدد مصالح از بستر این رودخانه‌ها ممکن نیست.

حاج حسینی مسگر معتقد است این اتفاق به ویژه در بخش‌هایی که در مجاورت بخش‌های کشاورزی هستند اتفاق افتاده و رودخانه‌ها به سمت پایین رفته‌اند و مصالح همه رودخانه‌ها به اندازه کافی برداشت شده است و بیشتر از این فشار به بستر رودخانه‌ها جایز نیست.

صرف درآمد رودخانه‌ها در رودخانه‌ها

احمد امیرآبادی فراهانی اما این پاسخ حاج حسینی مسگر را فرار از مسئولیت خوانده و گفت: همه رودخانه‌های استان قم مانند رودخانه قره چای نیستند که در سال‌های گذشته آورده‌ای نداشتند، رودخانه‌هایی روستاهایی مانند قاهان و امامزاده اسماعیل در سال‌های گذشته همیشه فعال بوده‌اند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی از فعالیت آب منطقه‌ای در رابطه با این رودخانه‌ها انتقاد کرد و گفت: عدم ساماندهی رودخانه امامزاده اسماعیل برای مردم مشکلاتی ایجاد کرده است، مردم در رودخانه قاهان یک پل برای عبور و مرور نداشتند آب منطقه‌ای همه این مسائل را به بهانه نبود اعتبار نادیده می‌گیرد.

وی اعتقاد دارد که بعضی از رودخانه‌های استان قم این قابلیت را دارند که حداقل درآمدی برای ساماندهی خود رودخانه‌ها داشته باشند از محل درآمد رودخانه‌ها و آورد مصالح پس از سیلاب می‌توان خود رودخانه را ساماندهی کرد و این طرح بسیار خوبی است که می‌تواند در بسیاری از استان‌ها اجرایی شود.

امیرآبادی از بی اطلاعی بسیاری از مدیران از وضعیت استان هم گلایه کرد و گفت: اینکه مسئولان از وضعیت آورد مصالح سیلاب‌ها اطلاعی ندارد و تصمیم گیری درباره این موضوع را به بعد از برآورد وضعیت موکول می‌کنند اصلاً پذیرفته شده نیست و این حس را القا می‌کند که جلسه با حضور مردم و افرادی که فاقد مسئولیت در این زمینه هستند برگزار می‌شود.

استاندار قم هم از اینکه بدون بررسی بیشتر جزئیات امر و با توجه به آورده اندک سال‌های گذشته این طرح به کلی رد شود مخالفت کرد و گفت این طرح نیازمند استعلام میزان آورده سیلاب در استان قم است.

بهرام سرمست شرکت آب منطقه‌ای را مکلف کرد ظرف مدت دو هفته گزارشی از وضعیت مصالح در حاشیه رودخانه‌ها ارائه دهد که درنتیجه آن بتوان در مورد اجرا یا عدم اجرای این طرح استفاده از مصالح آورده سیلاب‌ها برای ساخت دیوار حفاظتی تصمیم گیری شود.

کد خبر 4618664

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =