اجرای طرح ۲۰۲۰ زمینه ایجاد تحول در گیلان را فراهم می کند

رودسر- مشاور ارشد رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به اینکه هر نقطه گیلان یک جایگاه گردشگری وبوم گردی برای مردم است، گفت: اجرای طرح ۲۰۲۰ زمینه تحول در این استان را فراهم می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالغفار شجاع عصر پنج شنبه در همایش هم اندیشی در سال ۲۰۲۰ که در سالن شهید آوینی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رودسر برگزار شد با اشاره به ظرفیت‌های بالای گردشگری استان گیلان، گفت: به رغم وجود همه این ظرفیت‌ها در گیلان امروز مازندران از نظر علمی، اقتصادی و گردشگری نسبت به این استان پیشگام است.

وی در ادامه با اشاره به موافقت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اجرای طرح گیلان ۲۰۲۰، افزود: مقدمات اجرای این طرح از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی فراهم شده است.

مشاور ارشد رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با بیان اینکه حدود ۱۵۰۰ نفر در این فعال هستند، گفت: این طرح که با یک پیشنهاد و به صورت خودجوش آغاز شده امروز با استقبال مردم استان گیلان رو به رو شده است.

از ظرفیت‌های گیلان به درستی استفاده نشده است

شجاع با بیان اینکه گیلان دارای دریا، جلگه جنگل و زیبایی‌های بی‌نظیر بوده اما از این امکانات تاکنون به درستی استفاده نشده است، بیان کرد: البته در یک سال اخیر با ورود استاندار جدید اتفاقات خوبی در حوزه گردشگری رخ داده که پیش بینی ۵۰۰۰ طرح بوم گردی از جمله این موارد است.

وی با اشاره به اینکه هر نقطه استان گیلان یک جایگاه گردشگری و بوم گردی برای مردم است، تصریح کرد: اجرای طرح گیلان ۲۰۲۰ می‌تواند تحول خوبی در این استان با توجه سابقه فرهنگی ایجاد کند.

مشاور ارشد رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در ادامه با گلایه از وضعیت زمین‌های گیلان گفت: با کاهش تولید باغات چای و زمین‌های زراعی ۴۰ درصد باغات و زمین‌ها تعطیل و تبدیل به بخش مسکونی و ویلا سازی شده است.

وی ادامه داد: مهاجرت از فلات کشور به علت خشکسالی به شمال به ویژه استان گیلان می‌تواند در آینده مشکلات فرهنگی را به وجود آورد.

شجاع تأکید کرد: اگر در بخش کشاورزی، گردشگری، خدمات، صنایع و سایر موارد رونق ایجاد شود اعتبارات لازم از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی تأمین خواهد شد.

مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری و کشاورزی شهرستان رودسر، افزود: هر کدام از این ظرفیت‌ها می‌تواند سبب رونق و توسعه این شهرستان شود در حالی که متأسفانه این شهرستان نسبت به سایر شهرستان عقب مانده است.

لزوم توجه به آموزش برای توسعه پایدار در عرصه گردشگری

فرماندار رودسر نیز در ادامه این نشست با اشاره به برخی کاستی‌ها و ضعف‌ها و نبود برنامه دقیق در حوزه گردشگری این شهرستان، اظهار کرد: توجه به حوزه گردشگری یکی از محورهای توسعه کشور است.

حسین اسماعیل پور با اشاره به علاقه گردشگران به فرهنگ، افزود: باید به حوزه فرهنگ و معرفی فرهنگی ایرانی و گیلانی توجه ویژه ای شود.

وی با تأکید بر اینکه برای رسیدن به توسعه پایدار در عرصه گردشگری نیازمند آموزش هستیم، ادامه داد: آگاهی، آزادی و حق انتخاب سه عنصر مهم در توسعه است که امروز نخستین گام در بحث توسعه در شهرستان رودسر اجرا می‌شود.

اسماعیل پور بیان کرد: برای توسعه گردشگری نیازمند توجه به دو مقوله تهیه و تدوین تقویم گردشگری و نیز داشته‌های امروز و گذشته خود هستیم.

کد خبر 4618758

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =