دیوانگی ترامپ از مقاومت ملت/مذاکره با لغو تحریم و بازگشت به برجام

اردبیل – خطیب جمعه اردبیل با اشاره به اظهارات منفعلانه ترامپ طی روزهای اخیر گفت: انفعال دولت آمریکا در عالم دیپلماسی انفعال جنون آمیز بوده و آنها از مقاومت ملت ایران سردرگم و دیوانه شده‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سیدحسن عاملی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل اضافه کرد: این هفته نتیجه قاطعیت دولت ایران در کاهش سطح تعهدات خود در برجام کاملاً ملموس شد و دولت آمریکا به‌طور فاحشی در عرصه دیپلماسی و نظامی عقب نشینی کرد و با اظهارات کاملاً منفعلانه، اعتبار آمریکا را ضایع کرد و بالعکس شأن ملت ما فوق العاده بالا رفت.

وی بیان داشت: بعد از اینکه دولت ایران سطح تعهدات خود در برجام را کاهش داد، ترامپ در عرض دو روز دوبار از ایرانی‌ها خواست تا با او تماس بگیرند و پای مذاکره بیایند و به دنبال آن به صورت کاملاً غیرعادی شماره تلفن خاص خود را نیز به دولت سوئیس داد تا به ایران تحویل دهد تا ایرانی‌ها با او تماس بگیرند و قول داد که مذاکره عادلانه خواهد بود.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به تکرار انفعال ترامپ در عالم دیپلماسی افزود: بعد از چند روز که خبری نشد رئیس جمهور آمریکا گفت من یقین دارم که ایرانی‌ها به من زنگ خواهند زد. او باز منتظر شد و دید که خبری نشد رئیس جمهور سوئیس را احضار کرد و از او خواست بین دولت ایران و آمریکا واسطه شود. این حرکت نیز در عالم دیپلماسی، حرکتی بسیار ویرانگر است و اعتبار آمریکا را کلاً پایمال می‌کند.

مذاکره ایران دو شرط دارد؛ برداشتن تحریم‌ها و بازگشت به برجام

وی با بیان اینکه ترامپ باید بداند که ایران اهل مذاکره است و اگر اهل مذاکره نبود؛ پای برجام نمی‌رفت، ادامه داد: اما مذاکره ایران دو شرط دارد؛ اول، برداشتن تمام تحریم‌ها و دوم، بازگشت به برجام. آمریکا غیر از این چاره‌ای ندارد. آنها وقتی از اثر تحریم مأیوس شدند هفته گذشته ناوهای جنگی، هواپیماهای جنگی و تجهیرات جنگی بسیار پیشرفته و خطرناک را راهی خلیج فارس کردند و چنان جنگ روانی راه انداختند که خیلی از نخبگان خیال کردند جنگ حتمی است.

عاملی کاهش سطح تعهدات در برجام از سوی دولت را عاملی برای سردرگمی آمریکا و کشورهای غربی برشمرد و یادآور شد: آخرین ضربه‌ای که آمریکا در خصوص ایران خورد، هشدار قانون گذاران آمریکایی در کنگره به دولت ترامپ درباره تحریف واقعیت‌های مربوط به ایران بود.

وی تصریح کرد: بسیاری از اعضا کنگره آمریکا نسبت به تحریف واقعیت‌ها و سیاسی سازی اطلاعات درباره ایران و استفاده گزینشی از اطلاعات مربوط به ایران و بزرگ نمایی تهدید ایران، هشدار داده و از احتمال درگیری با ایران، اظهار نگرانی کردند. آنها گفتند اگر ایران تهدید داشته باشد، ناشی از تحریک خود دولت آمریکاست. آنها گفتند تمام خصومت‌ها با ایران به خاطر اشتباه رئیس جمهور آمریکا در خروج از یک توافق دیپلماتیک ایجاد شده است.

انزوای ترامپ در آمریکا با اتخاذ سیاست غلط برابر ایران

امام جمعه اردبیل متذکر شد: یک ضربه بزرگ ایران به آمریکا این هفته این بود که در اثر فشار افکار عمومی و مراکز تصمیم گیری آمریکا به جنگ طلبی دولت آمریکا، ترامپ مجبور شد بگوید که مشاورانش به او خیانت کرده و خود سرانه شعار جنگ داده‌اند و اینکه ترامپ اصلاً راضی به درگیری با ایران نیست و خواستار گفتگوی مستقیم با سران ایران است. فشار به دولت آمریکا در خصوص ایران آن قدر زیاد شده که جنگ طلبی مثل پمپئو، دست به دامان مقامات اروپایی شده و از آنها خواسته به کاهش تنش با ایران کمک کنند.

وی افزود: عجیب‌تر اینکه نامزدهای حزب دموکرات آمریکا برای ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ در برنامه‌های تبلیغاتی خود به مردم آمریکا می‌گویند اگر به ما رأی بدهید ما به توافق هسته‌ای برجام، برخواهیم گشت. این نشان می‌دهد که ترامپ در میان مردم خود آمریکا، منزوی شده است. او می‌خواست ما را منزوی کند، اما خودش منزوی شد. ایران در چهل سال گذشته در هر دوره بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اثر گذاشته؛ اما تأثیر گذاری در این دوره خیلی زودتر آشکار شد.

عاملی عنوان کرد: حالا ترامپ خوب فهمیده که ایران مثل کشورهای عرب خلیج فارس نیست و حکومت جاهل سعودی هم خوب فهمید که کرامت، عزت و سربلندی چیزی نیست که فقط با پول به دست آید.

درس بزرگ ملت ایران به تمام مردم آزادیخواه جهان

وی با اشاره به درس بزرگ ملت ایران به تمام مردم آزادیخواه جهان بیان داشت: اینکه ایران با وجود محاصره و فشار شدید و تهدید همه جانبه کاری کرد که ترامپ شماره تلفن بدهد و التماس کند، یک درس بزرگ از ملت ایران به ملت‌های جهان است. این روزها کل دنیا ایران را تحسین می‌کند از این جهت که ایران در اثر مقاومت در برابر بزرگترین، عظیم‌ترین، وحشتناک‌ترین و خطرناک‌ترین تحریم تاریخ زندگی بشر، آمریکا را به التماس واداشت.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به عوامل سربلندی ملت چند نکته را یادآور شد و افزود: اول اینکه این عزت، قطعاً و قطعاً نتیجه درایت رهبری است که ذره‌ای در برابر آمریکا کوتاه نیامد و الا عده‌ای که آمریکا را صاحب شاه کلید می‌دانند، کشور را فروخته و ملت را ذلیل کرده بودند.

وی اضافه کرد: دوم اینکه دولتمردان ما همه یقین داشته باشند که اروپا و آمریکا به شدت به حفظ برجام احتیاج دارند. هیچ واهمه نکنند و از موضع قدرت، بیشتر از آنچه اعلام شد تعهدات خود را به برجام کمتر کنند. قطعاً آنها به دنبال ما خواهند آمد و از حالا هم با دادن شماره تلفن آمده‌اند.

عاملی ادامه داد: سوم اینکه همه توجه کنند که بعد از آشکار شدن آثار ناکامی تحریم و تهدید و فشل شدن برنامه فشار حداکثری، آمریکا صد در صد این شرایط را ادامه نخواهد داد. این شرایط قابلیت دوام ندارد؛ نه برای آمریکا و نه برای جامعه جهانی. به همین جهت ما در آینده شاهد تحولاتی در روابط آمریکا و اروپا و ایران خواهیم بود. بنابراین آنها که دلار و طلا ذخیره کرده‌اند، حواسشان جمع باشد.

دولتمردان به ملت رحم کنند و تدابیر اقتصادی داشته باشند

وی تاکید کرد: چهارم اینکه به دولتمردان می‌گوئیم این ملت در مقاومت و تحمل سختی‌ها و فشارها، سنگ تمام گذاشت و شما را در برابر آمریکا، در موضع قدرت قرار داد. به این ملت رحم کنید و تدبیر اقتصادی داشته باشید. نوسان قیمت‌ها و بالا رفتن قیمت کالاهای اساسی، همه ریشه و سبب و راهکار علمی دارد. باز تکرار می‌کنم مقابله با گرانی، راهکار علمی دارد. اینها صرفاً ناشی از تحریم نیست، ناشی از سو تدبیر و ضعف عملکرد دولت مردان است.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در این زمینه یادآور شد: من در آینده به این بحث وارد خواهم شد که کارشناسان زبده و امین اقتصادی در این بحران راهکارهای علمی به دولت و مجلس نشان می‌دهند، اما به جایی نمی‌رسد. دولت نه به آنها توجه دارد و نه اذهان مردم را روشن می‌کند که چرا به آنها بی اعتناست، اعمال حاکمیت هم ندارد. اینکه از ۴۰ میلیارد دلار، ۳۰ میلیارد دلار آن به کشور بازنگشته نشان کامل از عدم اعمال حاکمیت است.

وی با اشاره به اظهارات وزیر اقتصاد مبنی براینکه ۷۵ درصد ارز صادراتی به کشور برنگشته و فقط ۱۰ میلیارد دلار از مجموع ۴۰ میلیارد دلار صادرات ارزی به کشور بازگشته است، افزود: اعمال حاکمیت، از ضروریات اقتصاد آرمانی است.

دولت اعمال حاکمیت و درایت کامل برای حفظ بیت‌المال را ندارد

عاملی با اشاره به مسائل مطرح در زمینه سواستفاده از ارز دولتی و غارت بیت المال از سوی برخی افراد ویژه بیان داشت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اخیراً گفته «دو مسأله در حوزه کاغذ وجود دارد؛ نخست آنکه عده‌ای ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفتند و کاغذ نیاوردند و دوم آنکه عده‌ای کاغذ آوردند ولی مشخص نیست آن را کجا بردند»، هر ایرانی این سخن را بشنود، دیوانه می‌شود. این سخن معنایش چراغ سبز کامل برای غارت بیت المال است.

وی با تاکید براینکه این مباحث نشان می‌دهد که دولت، اعمال حاکمیت و درایت و برنامه ریزی کامل و علمی برای حفظ بیت المال ندارد، تصریح کرد: از دستگاه قضائی می‌خواهیم براساس اظهارات وزیر ارشاد، سریعاً به این جنایت بزرگ رسیدگی و مقصرین را چه دولتی و چه غیردولتی به جزای بازدارنده برسانند.

کد خبر 4619110

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha