۳۰میلیون متر مکعب از آب سدماملو به جنوب شرق استان تهران می رسد

ورامین- مدیرعامل آبفای جنوب شرقی استان تهران گفت: ۳۰میلیون متر مکعب از آب سدماملو به شهرهای جنوب شرق استان تهران می رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا کارگری صبح شنبه د ر جمع خبرنگاران حاضر در آبفای جنوب شرقی استان تهران اظهار داشت: سرانه مصرف آب در حوزه شهرهای جنوب شرقی استان تهران کم‌تر از ۲۰۰ لیتر در شبانه‌روز است در حالی که طبق استانداردی که از سوی شرکت مهندسی آبفای کشور اعلام شده، سرانه مصرف خانگی ۱۸۰ لیتر در شبانه‌روز و در مصوبه هیئت وزیران برای شرایط خشک و تغییر اقلیم در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۰۵ لیتر در شبانه‌روز در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: با این شرایط باید به سمت اصلاح مصرف به سوی الگوی استاندارد برویم و عدد کم‌تر از ۲۰۰ لیتر را به ۱۵۰ لیتر در شبانه‌روز و در مرحله بعدی به ۱۰۵ لیتر در شبانه‌روز برسانیم.

کارگری با بیان این‌که واقعی‌شدن تعرفه‌های آب در کاهش مصرف سرانه آب بسیار مهم است، گفت: بر اساس آمار سازمان برنامه کشور سهم آب‌بها در سبد خانوار کم‌تر از نیم‌درصد است، در نتیجه شهروندان برای استفاده از تجهیزات کم‌مصرف ترغیب نمی‌شوند و منابع مالی انجام پروژه‌های مدیریت مصرف آب تأمین نمی‌شود.

کارگری با بیان این‌که در مناطقی که در حاشیه حوزه خدمات شهری هستند انشعاب‌های غیرمجاز را مدیریت کرده‌ایم، گفت: انشعاب‌های غیرمجازی که در خارج از محدوده پوشش شرکت و در حوزه خطوط آب خام بوده‌اند با هماهنگی با فرمانداری‌ها و دادگستری جمع آوری شده است.

وی تاکید کرد: در سال گذشته ۳۶۰۰ رشته انشعاب غیرمجاز را شناسایی کردیم که تنها در ۱۰۰ مورد آن نیاز شد از ظرفیت‌های قانونی استفاده کنیم و ۳۵۰۰ مورد با استفاده از ظرفیت‌های محلی حل و به انشعاب‌های مجاز بدل شد.

مدیرعامل آبفای جنوب شرقی استان تهران با بیان این‌که در شرایط موجود ۴۰ درصد از ۱۴۰۰ کیلومتر شبکه توزیع آب در آبفای جنوب شرقی استان تهران نیاز به اصلاح دارد، گفت: بازسازی شبکه‌های توزیع آب، نه تنها پاشنه آشیل شهرهای جنوب شرقی استان تهران است بلکه در بسیاری از شهرهای کشور وضعیت همین‌گونه است.

وی افزود: در کشور بیش‌ترین لوله‌هایی که در شبکه‌های توزیع آب شهری استفاده می‌شود از جنس پلی‌اتیلن و میانگین عمر آن‌ها در تأسیسات ما ۲۰ سال است که برای حفظ شرایط موجود شبکه‌های توزیع آب، باید سالانه حدود پنج درصد از آن‌ها را اصلاح کنیم که با توجه به پایین‌بودن قیمت آب‌بها برای این کار محدودیت منابع مالی داریم.

مدیرعامل آبفای جنوب شرقی استان تهران بیان داشت: ۳۰ میلیون متر مکعب در سال ظرفیت استفاده از طرح آب‌رسانی ماملو برای شهرهای جنوب شرقی استان تهران است که در حال حاضر به دلیل این‌که مدول نخست تصفیه‌خانه هفتم آب تهران در حال بهره‌برداری است، قرچک و بخشی از پاکدشت از ۱۵ میلیون متر مکعب آب این سد برخوردارند و با راه‌اندازی مدول دوم تصفیه‌خانه هفتم آب تهران در امسال ۱۵ میلیون متر مکعب دیگر از آب این سد به استفاده شهرهای باقرآباد، ورامین و بخش دیگری از شهر پاکدشت خواهد رسید.

کارگری افزود: در شهرهای زیر پوشش آبفای جنوب شرقی استان تهران، سالانه حدود ۶۴ میلیون متر مکعب آب زیرزمینی استفاده می‌شود که با استفاده از طرح آب‌رسانی ماملو برداشت از آب‌های زیرزمینی کم‌تر خواهد شد.

ویتاکید کرد: نیاز آبی جمعیت زیر پوشش ما در امسال ۸۰ میلیون متر مکعب است که با توجه به شرایط دشت ورامین باید رویکرد مدیریت مصرف و سازگاری با اقلیم را در پیش بگیریم.

کد خبر 4619553

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =