کشت پنبه در استان قزوین جانی دوباره گرفت

قزوین- مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: بعد از سال‌ها تعطیلی کشت پنبه در استان، کشت این محصول در اراضی کشاورزی قزوین امسال آغاز شده است.

تورج بنیادی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با توجه به عدم استقبال کشاورزان طی چند سال گذشته از توسعه کشت پنبه به دلیل هزینه‌های بالای تولید، عدم مکانیزه بودن کشت، نبود نیروی کارگری و افزایش هزینه‌های مربوط به کاشت، داشت و برداشت؛ کشت این محصول با توجه به حمایت‌های دولت و سیاست‌های ویژه در خصوص خرید تضمینی این محصول جانی دوباره گرفت.

وی افزود: در سال جاری پیش بینی می‌شود بیش از ۱۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان در شهرستان بوئین زهرا به زیر کشت این محصول برود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین میانگین متوسط عملکرد این محصول را بیش از ۴ تن در هکتار برآورد کرد.

به پیش بینی بنیادی؛ امسال ۴۰۰ تن پنبه از این میزان سطح زیر کشت برداشت شود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در ادامه به مزایای کشت این محصول اشاره کرد و گفت: کشت پنبه موجب اشتغالزایی بالا و همچنین حفظ خاک و پایداری تولید در اراضی کشاورزی می‌شود.

بنیادی اضافه کرد: به طور متوسط با کشت هر هکتار پنبه در استان؛ ۵ نفر بصورت مستقیم و ۱۰ نفر بصورت غیر مستقیم اشتغالزایی می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به محدودیت‌های کم آبی و تغییرات مربوط به خشکسالی در سالهای اخیر در استان قزوین؛ محصول پنبه با نیاز آبی کم و مقاومت نسبت به شوری خاک؛ امید است در سالهای آتی شاهد افزایش سطح زیر کشت این محصول باشیم.

بنیادی خاطر نشان کرد: مباحث مربوط به اشتغالزایی، تأمین مواد اولیه صنایع نساجی و کارخانجات پنبه پاک کنی موجود در استان‌های همجوار مانند؛ البرز، اشتهارد، مرکزی، قم و سایر صنایع وابسته و همچنین رعایت تناوب زراعی و در نهایت حفظ و پایداری تولید از جمله‌ها صرفه‌های اقتصادی مربوط به کشت پنبه در کشور است.

کد خبر 4619589

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =