به مناسبت بزرگداشت مقام "ابو طیب متنبی"، شاعر مشهور عراقی، ششمین جشنواره ادبی متنبی در شهر واست عراق برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، این جشنواره ادبی با عنوان "درخشش متنبی از میان خیابانهای متنبی" و با حضور بیش از 80 شاعر و نویسنده عراقی از روز یکشنبه 25 ماه مارس در خیابانی - که به احترام وی، متنبی نامیده شده است - واقع در شهر واست عراق آغاز می شود و تا سه روز به طول می انجامد.

متولی برگزاری این جشنواره ادبی وزارت فرهنگ عراق است که در خلال برگزاری آن، جشنهای ادبی مختلفی برگزار و جوایزی نیز به برگزیدگان اهداء می شود.

ابو طیب احمد بن الحسین معروف به متنبی ( 915 – 965 م ) از اعراب قحطانی عراق در سال 303 هجری در کوفه، درخانواده ای فقیر و در محله ای موسوم به کنده متولد شد.  از نثر این شاعر برجسته عرب، جز چند نمونه اندک در دست نیست اما شعر او مشهورتر است.

متنبی خود نخستین کسی است که دیوانش را گرد آورده است و آن را برای مردم تدریس می کرد و برخی از ابیات آن را شرح و تفسیر می کرد. دیوان متنبی همه آنچه را که از او باقی مانده  است را در بر دارد و بارها به چاپ رسیده است.

آوازه هیچ شاعری از شاعران عرب به پایه شهرت " متنبی"، چه در زمان حیات او و چه پس ازمرگ او نرسیده است. متنبی از بزرگترین و معروفترین مضمون آفرینان در شعرعربی است و مدایح او از پرشکوه ترین و عالی ترین چکامه های این فن به شمار می رود.

شعر متنبی بر مدح و رثاء و هجاء و فخر دور می زند و گاه در ضمن آن غزل و وصف و حکم نیز دیده می شود. می توان گفت او در شعرش متانت، حیات و حرکت را برای همیشه جاودانه کرد.

 در ایران نیز چندی پیش کتاب "چکامه های متنبی" که موسی اسوار، آنها را از انگلیسی به فارسی برگردانده است مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

کد خبر 461965

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha