طرح مرمت بازار تاریخی اراک ظرف مدت ۳ سال اجرایی شود

اراک-معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی گفت: پروژه مرمت بازار تاریخی اراک باید ظرف مدت سه سال اجرایی شده و به پیشرفت فیزیکی قابل قبول برسد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی زندیه وکیلی روز شنبه در نشست کارگروه مرمت و احیای مجموعه تاریخی بازار اراک، با اشاره به اهمیت موضوع مرمت و احیای این بازار اظهار داشت: در راستای اجرای طرح توسط کارگروه مرمت و احیای مجموعه تاریخی بازار اراک باید اقدامات لازم انجام شده و هر ماه طی یک جلسه به ارزیابی نتایج کار مشاوران مرمت پرداخته شود.

وی ادامه داد: طرح یکنواخت و کاملی در ارتباط با مرمت نداریم و در سال‌های اخیر نظارت انجام شده توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حوزه مرمت کافی نبوده؛ البته شهرداری در این حوزه اقداماتی انجام داده است. در این راستا منابع و اعتبارات خوبی تخصیص پیدا کرد لذا باید برنامه مدون تحت عنوان ساماندهی، مرمت و احیای مجموعه تاریخی اراک مطرح می‌شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: باید کیفیت مرمت بازار تاریخی اراک نسبت به بازارهای تبریز و… بیشتر باشد و مشاوران از تکنولوژی و ابزار جدید در این حوزه استفاده کنند.

زندیه وکیلی اظهار کرد: علاوه بر مرمت باید به احیا نیز توجه شود، زیرا در این صورت موفقیتی حاصل نمی‌شود و باید به واحدهای تجاری شیک در چارچوب مرمت دست پیدا کنیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: اگر به مالکیت مغازه‌های موجود درگذر و کاروانسراها توجه نشود در تعیین کاربری‌ها موفق نخواهیم بود.

زندیه وکیلی بیان کرد: فرش اراک از دیرباز نقش مهم هنری و تجاری برخوردار بوده اما با توجه به مسائل عرضه و تقاضا با رونق خوبی مواجه نیست و بر اینکه در سراهای بازار فقط به این موضوع توجه شود، اصراری وجود ندارد و از کاربری‌های به روز برای احیای بازار اراک می‌توان استفاده کرد.

وی افزود: مشاوران باید در طرح مرمت و احیای بازار اراک تأسیسات پذیرایی و اقامتی را مدنظر قرار دهند تا بحث خرید صنایع دستی نیز مفهوم پیدا کند و زمینه جذب گردشگر فراهم شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی با اشاره به عدم تطابق نمای سردر بازار اراک با این بازار بیان کرد: در این خصوص با بانک ابتدای بازار رایزنی شده که تجدید نظری در نمای خود داشته باشند و با همکاری مشاوران و میراث فرهنگی طرحی مناسب برای سردر بازار اراک پیشنهاد و اجرا شود.

کد خبر 4620005

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =