ملخ های بومی آفت جدی محسوب نمی شوند/ کشاورزان نگران نباشند

ورامین- نگرانی کشاورزان از حضور ملخ ها در مزارع کشاورزی در حالی است که طبق گفته مسئولین این ملخ ها بومی هستند و آفتی برای محصولات محسوب نمی شوند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: زخم ۲ دهه خشکسالی در استان تهران در سال ۹۸ و با بارش‌های متعدد تا حدی التیام یافت و سدهای اطراف پایتخت را پر از آب کرد و این بارش‌ها بهترین هدیه برای کشاورزانی است، که چندین سال خشکسالی را تحمل کرده بودند.

سدها در استان تهران در پی بارش‌ها سر ریز و دشت‌ها سیراب شد و گزارش‌های متعدد از ورود ده‌ها میلیون متر مکعب روان آب به سدها و مزارع حکایت داشت و احمدعلی قربانیان معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای استان تهران از پر شدن بیش از ۹۰ درصد ظرفیت سدهای استان تهران خبر داد.

اما روی دیگر این بارش‌ها حضور عجیب و غریب پروانه‌ها و ملخ‌ها در جنوب شرقی پایتخت در تعداد زیاد است.

حضور پروانه‌ها که سبب زیباتر شدن چهره شهرها، مزارع و دشت‌های جنوبی تهران شد، اما در مورد ملخ‌ها موضوع کمی متفاوت است و این حشره نه تنها زیبایی ندارد، که موجب نگرانی کشاورزان از وارد آوردن خسارت به کشاورزی و محصولات این مناطق به ویژه در زمان برداشت محصولات گندم و جو نیز شده است.

گزارش‌های میدانی خبرنگار مهر حاکی است، که کشاورزان شهرستان‌های ورامین، پاکدشت، پیشوا و قرچک در ۴۰ کیلومتری پایتخت میزبانان این مهمان ناخوانده بودند و مزارع آنها زیر حمله این حشره رفته است و این تعداد ملخ به اعتقاد کشاورزان در سال‌های اخیر در منطقه دیده نشده است.

این نگرانی‌ها در حالی شدت گرفته است، که در هفته‌های گذشته خبرهایی مبنی بر هجوم ملخ به استان‌های جنوبی کشور شنیده شده است.

مبارزه مناسب با ملخ‌ها در مراتع صورت گرفته است

در میان این نگرانی‌ها متولیان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران از مقابله جدی با این آفات خبر می‌دهند و معتقدند، نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی استان تهران در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به فعالیت ملخ‌ها در برخی از مراتع و مزارع جنوب ری و دشت ورامین بیان کرد: تعداد این آفت ها نسبت به سال‌های گذشته نه تنها بیشتر نیست، که بررسی‌های دقیق ما نشان می‌دهد، بسیار کم‌تر است، اما امسال به دلیل شرایط آب و هوایی دیرتر از خانه‌های خود خارج شده‌اند.

احمد طاهری با بیان اینکه کشاورزان و مردم دغدغه‌ای برای فعالیت این ملخ‌ها نداشته باشند، اظهار کرد: سیکل زندگی این آفت ها ۳ دوره دارد، که در سال جاری در دوره مناسب مبارزه با آنها مقابله شده است و لذا هیچ خطری مزارع را تهدید نمی‌کند.

وی با بیان اینکه وجود پروانه‌ها سبب شده تا برخی در حالت پرواز آنها را با ملخ‌ها اشتباه گرفته و نگران شوند، افزود: این نوع از آفت ها ا گر وارد مزارع گندم و جو و محصولات دیگر شوند آسیب وارد می‌کنند، اما مبارزه با آنها هم از سوی جهاد کشاورزی و هم از سوی منابع طبیعی انجام شده و تحت کنترل هستند و کشاورزان نگران نباشند.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی استان تهران بیان کرد: پیش تر قرارداد مبارزه با این آفات با پیمانکار بسته و مبارزه با آنها آغاز شده است.

ملخ‌های موجود در مزارع بومی و بی آزار هستند

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان تهران که در این خصوص با خبرنگار مهر گفتگو می‌کرد نیز اظهار داشت: گزارش‌های دریافتی ما از مزارع استان تهران نشان می‌دهد، این ملخ‌ها بومی اند و در مزارع دیده نشده است، وجود ملخ در مراتع گزارش شده که این امر نیز طبیعی است و جای نگرانی نیست.

هرمز سعیدی افزود: در مزارع تاکنون ملخ در حد زیاد و خطرناک برای حمله دیده نشده است، ملخ فعلی استان تهران بومی است و با تراکم کم همواره در مزارع استان بوده است و خسارتی ندارد و نباید کشاورزان نگران باشند.

در سطح شهر ورامین گزارشی از هجوم ملخ‌ها نداشتیم

فرماندار ورامین نیز این مطالب را تأیید کرد و به خبرنگار مهر گفت: ورود ملخ‌ها به شهرستان ورامین امری طبیعی است و تهدیدی برای شهروندان و کشاورزان در پی ندارد.

حسین کاغذلو گفت: با توجه به وجود اراضی کشاورزی و باغات در شهرستان ورامین همه ساله شاهد در این ایام شاهد ورود این حجم از ملخ‌ها به شهرستان هستیم این مورد به هیچ عنوان غیرطبیعی نیست و تا این لحظه هیچ موردی از وجود انبوه ملخ‌ها در سطح شهر ورامین مشاهده و گزارش نشده است.

حضور ملخ‌های بومی در سطح منطقه، با توجه به اظهارات مسئولان امر طبیعی است و از سویی دیگر نیز اقدامات مورد نیاز در این خصوص نیز در سطح مزارع جنوب تهران به عمل آمده است و به همین دلیل نباید موجب نگرانی کشاورزان شود.

کد خبر 4620036

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =