مطالعات خانه موزه مصدق در حال انجام/بررسی وضعیت موزه‌های خصوصی

کرج - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث استان البرز با تشریح وضعیت موزه‌های استان، گفت: مطالعات خانه موزه مصدق نیز در حال انجام است.

حسین امین افشار در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن گرامیداشت آغاز هفته میراث فرهنگی، اظهار کرد: نخستین روز این هفته به نام موزه‌ها است و هرساله از سوی شورای بین‌المللی موزه‌ها شعاری تعیین می‌شود، «موزه‌ها به‌مثابه آیندگان و سنت» شعار امسال است که باید در دستور کار قرار گیرد.

وی با این توضیح که در استان البرز سه نوع موزه‌داریم، افزود: مورد اول موزه‌هایی هستند که به‌طور مستقیم زیر نظر سازمان میراث فرهنگی اداره می‌شود، دومین مورد موزه‌های خصوصی هستند که توسط یک شخص اداره می‌شود و سومین مورد موزه‌های در اختیار دیگر دستگاه‌های دولتی است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان البرز در ادامه بابیان اینکه در البرز دو کاخ‌موزه دولتی داریم، بیان کرد: یکی از این موارد کاخ‌موزه مروارید و دیگری کاخ‌موزه سلیمانیه است که در این راستا مدنظر داریم کاخ‌موزه سلیمانیه را به‌عنوان موزه نقاشی‌های دوره قاجار معرفی کنیم که مجوز آن دریافت شده و در مرحله پایانی تجهیز قرار دارد.

امیر افشار با اشاره به وجود چندین موزه خصوصی در استان البرز، گفت: موزه تمبر یکتا در رجایی شهر و خانه موزه الف. بامداد شاملو در فردیس ازجمله این موارد هستند.

وی به وجود باغ‌موزه گیاهان دارویی برکت در ابتدای جاده کُردان به‌عنوان دیگر موزه خصوصی البرز اشاره کرد و افزود: موزه تاریخ طبیعی و حیات‌وحش در پارک شهید چمران نیز از دیگر موزهای استان است که زیر نظر اداره کل محیط‌زیست البرز فعالیت دارند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان البرز توضیح داد: یک موزه جانورشناسی در دانشگاه پردیس کشاورزی وجود دارد و در کنار این موزه‌ها یک موزه سیار به نام کودکان ما نیز در استان فعال است و استان البرز جزو اولین استان‌هایی است که مجوز موزه سیار را دارد.

امیر افشار با این توضیح که در حال حاضر مطالعات سایت موزه ازبکی در دست انجام است، گفت: این موزه جزو موزه‌های فضای بازخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه مطالعات خانه موزه مصدق نیز در حال انجام است، اضافه کرد: در حال حاضر مطالعه و بررسی سه درخواست برای ایجاد موزه‌های خصوصی جدید در البرز نیز دنبال می‌شود.

کد خبر 4620369

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =