سنت ملی عید نوروز با آموزه های دینی تلفیق شده است

حجت الاسلام محمد علی ایازی قرآن پژوه و محقق با بیان اینکه نوروز به عنوان سنتی ملی با آموزه های دینی تلفیق شده است، گفت: در فرهنگ ملی عید نوروز صله رحم از سنتهای حسنه است که در آموزه های دینی نیز تأکید شده و در اخلاق و تعامل زندگی تأثیرگذار است و باعث از بین رفتن کدورتها می شود.

حجت الاسلام محمد علی ایازی قرآن پژوه و محقق در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه سنتهای ما دو بخش دارد، اظهار داشت: یک بخش سنتهای دینی است و بخش دیگر سنتهای ملی است که عید نوروز جزء ستنهای ملی ما به شمار می رود.

وی با تأکید بر اینکه عید نووز به عنوان سنتی ملی با آموزه های دینی تلفیق شده است، تصریح کرد: ما آغاز سال نو و فصل شکفتن گلها و طبیعت را جشن می گیریم، زیرا در فرهنگ ملی ما دید و بازدید و صله رحم که از سنتهای حسنه است و با آموزه های دینی ما ارتباطی عمیق دارد و تأثیر فراوانی بر ما می گذارد.

حجت الاسلام محمد علی ایازی با بیان اینکه صله رحم در شکل منطقی خود در اخلاق و تعامل زندگی ما تأثیرگذار است، افزود: صله رحم باعث کاهش و حتی از بین رفتن کدورتها می شود. از سوی دیگر یکسری آموزه دینی داریم که در تحویل سال نو از آنها استفاده می کنیم مانند دعاها و ادعیه های که همزمان با آغاز سال نو زمزمه می کنیم.

این قرآن پژوه و محقق با اشاره به دعای تحویل سال نو گفت: با دعای " حول حالنا الی احسن الحال" از خدا می خواهیم که با شروع سال جدید دگرگونی در زندگی ما ایجاد شود و ما با سال گذشته متفاوت باشیم؛ یعنی با شروع سال جدید تغییری در رفتار و تعامل ما با دیگران به وجود آید.

وی در ادامه افزود: در این دعا نه تنها می خواهیم این تغییر فردی باشد، بلکه می خواهیم که تغییر در جامعه ایجاد شود. یعنی زمانی که می گوییم حال ما در واقع می گوییم حال جامعه ما به صورت جمعی به بهترین حال تبدیل شود نه حال فردی؛ زیرا تغییر زمانی مفید و سازنده است که جمعی باشد نه فردی.

حجت الاسلام ایازی در ادامه یاد آور شد: باید دعای تحویل سال نو و فرهنگ این دعا را ترویج کنیم و تنها به ادای کلمات اکتفا نکنیم؛ بلکه از خدا بخواهیم که تغییری درونی در ما ایجاد شود که با تغییر کلمات در ذهن و قلب ما این دگرگونی به دست می آید.

کد خبر 462043

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha