تحول علوم انسانی با تعریف رشته‌های جدید و میان رشته‌ای

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با تعریف رشته‌های جدید و میان‌رشته‌ای که داوطلبان زیادی نیز دارد، می‌توانیم به رشد و تعالی علوم انسانی و تحول آن کمک کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد، نشست هم‌اندیشی علوم انسانی و هنر با حضور حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی در واحد اراک برگزار شد.

خسروپناه در این نشست با بیان اینکه نخستین تغییری که باید در دانشگاه آزاد اسلامی صورت گیرد، تغییر در علوم انسانی و هنر است، گفت: اگر علوم انسانی و هنری که در اختیار ماست، به شکل گذشته ادامه یابد، قطعاً با مشکل روبرو می‌شویم، مگر اینکه تغییری صحیح و برنامه‌ریزی شده در آن ایجاد شود.

وی تأکید کرد: نسبت به تحولات دنیا و حتی تحولات علوم انسانی بسیار عقب هستیم و توجه به جبران این عقب‌ماندگی باید در دستور کار قرار گیرد، به گونه‌ای که نباید از آخرین دستاوردهای این رشته غافل شویم.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: اگر به مبانی تأثیرگذار علوم اجتماعی توجه نکنیم قطعاً نخواهیم توانست تغییر و تحولی در دانش ایجاد کنیم، این در حالی است که ما اسیر دانش ترجمه‌ای ۴۰ سال گذشته هستیم و توجه به مبانی نداریم.

وی گفت: دانش جهان در گرو دانش بشریت است و ما باید از دانش بشری جهان بهره‌مند شده و با آخرین دستاوردها در همه حوزه‌ها مخصوصاً حوزه علوم انسانی آشنا شویم.

حفظ و پاسدازی از میراث علوم انسانی و هنر ایران

وی در بخش دیگری از سخنان خود به حفظ میراث علوم انسانی و هنری اشاره کرد و افزود: متأسفانه هنر خوش‌نویسی، ملیله‌کاری و ده‌ها هنر در زمینه میراث فرهنگی را کشور ترکیه به نام خود ثبت می‌کند، حال آن‌که این هنرها مربوط به کشور ایران بوده و باید از آنها پاسداری کنیم و در حفظ‌شان بکوشیم.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاداسلامی گفت: بزرگترین کتابخانه در ترکیه، کتابخانه سلیمانیه در استانبول است که در آن ۷۰ درصد کتاب‌ها عربی، ۲۰ درصد ایرانی و فقط ۱۰ درصد ترکی استانبولی بوده، اگرچه ۷۰ درصد کتاب‌های عربی در علوم مختلف عمدتاً به دست ایرانی‌ها نوشته شده است.

وی با بیان اینکه ۹۵ درصد اسانس کشور وارداتی است، افزود: در طرحی جدید بنا بر ظرفیت و پتانسیل‌های موجود دانشگاه آزاد اسلامی در هر منطقه پروژه‌ای تعریف کرده‌ایم، به عنوان مثال پروژه تولید داروهای گیاهی را در واحد بروجرد، تولید کفش در تبریز، تولید کاشی و سرامیک در یزد و پروژه‌های دیگری در مناطق مختلف تعریف شده‌اند که امیدواریم برای استان مرکزی هم بنا به ظرفیت و پتانسیل‌های موجود، پروژه‌ای خاص تعریف شود.

وی تغییر در رشته‌ها را یکی دیگر از موارد تحول علوم انسانی برشمرد و افزود: در این راستا می‌توانیم با تعریف رشته‌های جدید و میان‌رشته‌ای که به تصویب وزارت علوم رسیده و داوطلبان زیادی دارند، به رشد و تعالی علوم انسانی و تحول در این زمینه کمک کنیم.

استادان، مهمترین منابع انسانی در رشد علوم انسانی و هنر هستند

وی در ادامه گفت: تغییر و تعالی استادان، یکی دیگر از نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد، چرا که مهمترین منابع انسانی ما در رشد علوم انسانی و هنر، استادان هستند و آنها نیز باید مدل آموزش‌محوری را تغییر داده و پژوهش‌محور عمل کنند و در راستای انجام وظایف و تعالی علوم انسانی، وقت بیشتری را صرف کنند.

خسروپناه با اشاره به اینکه وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی، دو بال آموزشی کشور محسوب می‌شوند، گفت: ما به دنبال این هستیم که پیوند این دو را تقویت کرده و در راستای حل مشکلات آموزشی کشور، از پتانسیل‌های یکدیگر بهره‌مند شویم و گام‌های رو به جلو و مثبتی برداریم.

وی افزود: استادان معارف می‌توانند به اساتید علوم انسانی مدرن کمک کنند، به شرطی که علوم انسانی مدرن را بشناسند و استادان علوم انسانی نیز می‌توانند به استادان معارف کمک‌های زیادی داشته باشند، به شرطی که باور کنند مبانی اسلامی می‌تواند در نظریه‌های علوم انسانی تأثیر بگذارد.

کد خبر 4620656

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =