۶۲ غار کشف شده در فریدونشهر مورد مطالعه قرار  می‌گیرد/مشاهده پلنگ

فریدونشهر- رئیس اداره محیط زیست فریدونشهر گفت: ۶۲ غار در شهرستان فریدونشهر توسط غارنوردان شهرستان کشف و معرفی شده است که با تصویب محیط زیست استان مطالعه روی آنها آغاز خواهد شد.

محمد میکلانی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن بیان این موضوع که در شهرستان فریدونشهر پرندگان بومی مثل عقاب طلایی، عقاب صحرا، عقاب دشت، شاهین و کبک دری زندگی می‌کنند، اظهار داشت: ما به خاطر اقلیم و پوشش گیاهی خاص شهرستان و همین طور وجود آبگیرها و رودخانه‌ها در زمستان شاهد حضور پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی هستیم و در تابستان هم پرندگانی مهاجر مثل کبک و انواع سهره ها و گنجشک‌ها وارد منطقه می‌شوند.

وی اضافه کرد: زاد و ولد پرندگان مهاجر تابستانی در فریدونشهر انجام می‌شود و در زمستان به مناطق گرمسیر می‌روند.

گزارش مشاهده پلنگ در روستای حیران فریدونشهر

رئیس اداره محیط زیست فریدونشهر بابیان این مطلب که خرس قهوه‌ای یک گونه جانوری پرچم در شهرستان فریدونشهر است، ابراز داشت: تعدادی از حیوانات بومی منطقه سیاه گوش، کل و بز، گرگ، روباه، و شغال هستند و اخیراً در روستای حیران دو بار گزارش رؤیت پلنگ داشتیم ولی توسط، محیط‌بانان تا به حال رؤیت نشده است.

وی افزود: گونه‌های چهارپایان مهاجر شهرستان هم قوچ، میش و کفتار هستند.

طرح شکار ممنوع مهمترین طرح اجرا شده در محیط زیست فریدونشهر

میکلانی با بیان این مطلب که مهمترین طرح زیست محیطی اجرا شده شهرستان فریدونشهر بحث شکار ممنوع شدن منطقه است، تصریح کرد: این طرح در هر منطقه‌ای که پتانسیل لازم را داشته باشد به صورت پنج ساله و آزمایشی اجرا می‌شود ما در این زمینه از صفر به نقطه اول رسیده‌ایم.

وی گفت: اولین قدم برداشته شده در این زمینه معرفی منطقه شکار ممنوع بود و در حال حاضر در مرحله دوم و در حال احداث پاسگاه محیط بانی هستیم.

معرفی یک منطقه بکر در پشتکوه برای اجرای طرح حفاظت

رئیس اداره محیط زیست فریدونشهر با بیان این مطلب که در برنامه‌های آینده محیط زیست فریدونشهر بحث حفاظت شده مطرح می‌شود، تاکید کرد: منطقه حفاظت شده یک قدم از شکار ممنوع جلوتر است و ما می‌خواهیم منطقه حفاظت شده‌ای در منطقه پشتکوه ایجاد کنیم که مکانی بکر و صعب‌العبور با حیات وحش و پوشش گیاهی غنی و خاص است.

وی اضافه کرد: این منطقه از طرف محیط زیست و فرمانداری شهرستان فریدونشهر معرفی شده و باید به تصویب شورای عالی محیط زیست استان برسد.

۶۲ غار کشف شده شهرستان مورد مطالعه و تحقیق قرار خواهد گرفت

میکلانی با بیان این موضوع که بحث تحقیقات روی غارهای شهرستان فریدونشهر در محیط زیست فریدونشهر در حال پیگیری است، افزود: در شهرستان فریدونشهر ۶۲ غار توسط غار نوردان شهرستان کشف و معرفی شده است

وی گفت: اطلاعات غارهای کشف شده به محیط زیست استان فرستاده شده و امیدواریم این بحث ادامه دار باشد و به نتیجه برسد.

کنترل حیوانات زیانکار نباید باعث انقراض نسل گونه جانوری شود

رئیس اداره محیط زیست فریدونشهر با بیان این مطلب که وقتی یک جانور طغیان می‌کند و زیانکار شناخته می‌شود اقداماتی برنامه‌ریزی شده برای کنترل آنها صورت می‌گیرد تا باعث انقراض گونه حیوانی نشود، ابراز داشت: در واقع زیانکار بودن این حیوانات به خاطر ورود به زمین‌های کشاورزی روستاها است و این موضوع به این خاطر اتفاق می‌افتد که ما انسان‌ها زیستگاه‌های این حیوانات را تصاحب کرده‌ایم و آنها گرسنه مانده‌اند وگرنه هیچ حیوانی طبیعتاً زیانکار نیست.

همه ارگان‌های شهرستان فریدونشهر توجه ویژه‌ای به اداره محیط زیست دارند

وی با بیان این موضوع همه ارگان‌های فریدونشهر همکاری خوب و توجه ویژه‌ای به اداره محیط زیست فریدونشهر دارند، تصریح کرد: فرمانداری شهرستان همکاری خیلی خوبی با اداره محیط زیست دارند و دامپزشکی شهرستان هم در بحث درمان حیوانات بیمار و آسیب دیده همکاری خوبی با ما دارند.

میکلانی اضافه کرد: ما هر سال در روز زمین پاک یک برنامه پاکسازی دسته جمعی با مشارکت ارگان‌ها و سمن‌ها و مردم داریم که با استقبال خوبی مواجه می‌شود.

بحث حفاظت از محیط زیست همکاری مردم منطقه را می‌طلبد

وی با بیان این مطلب که محیط زیست بخشی متعلق به همه ما است و بحث حفاظت از محیط زیست همکاری مردم منطقه را می‌طلبد، تاکید کرد: مردم شهرستان فریدونشهر از نظر حفاظت از محیط زیست در سطح خوبی هستند و گاهی در روستاها گزارش تخلف داشتیم که خود مردم روستاها برای برخورد با متخلفین با محیط‌بانان همکاری داشته‌اند.

رئیس اداره محیط زیست فریدونشهر افزود: در بحث آموزش محیط زیست به مردم برنامه ساعتی با محیط‌بان را در مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع در روستای چغیورت و سه روستای دیگر و طرح محیط یار را که در مدارس انجام می‌شود داریم.

کد خبر 4620726

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =