هدف آمریکا خروج از بحران عراق است نه خروج از خاک این کشور / تنها برگ برنده آمریکا در منطقه ایجاد فتنه طایفه ای است

یک تحلیلگر سوری با اشاره به تلاشهای گسترده آمریکا برای شعله ور کردن آتش فتنه طایفه ای در منطقه تصریح کرد که هدف فعلی سیاستگذاران آمریکایی در حال حاضر خروج از باتلاق عراق و نه خروج از خاک این کشور است.

"عبد اللطیف مهنا" نویسنده و تحلیلگر سوری مسائل جهان عرب در گفتگوی اختصاصی با گروه بین الملل خبرگزاری مهر گفت :  آمریکایی ها اکنون به دنبال آن هستند که خود را از باتلاقی که در آن گرفتار شده اند، نجات دهند، اما عراق را به نوعی در قبضه خود باقی نگه دارند.

به گفته این تحلیلگر، برنامه اصلی آمریکا در کوتاه مدت این است که تمام برگ های برنده ای را که می تواند به آنها برای برون رفت از بحرانشان کمک کند، جمع آوری کنند.

وی در ادامه گفتگو با مهر افزود : حضور پر رنگ آمریکا در کنفرانس بغداد، هم گواه دیگری بر اعتراف واذعان واشنگتن به شکست طرح هایش در عراق است.

این تحلیلگر سوری درباره اهداف آمریکا از اعلام تدوین جدول زمانبندی شده برای خروج نیروهای خود از عراق آن هم دو روز بعد از نشست امنیتی بغداد به مهر گفت : به اعتقاد من  این اقدام آمریکا می تواند پاسخ به دو نوع فشار باشد؛ فشارهایی عراقی ـ منطقه ای و بین المللی برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق واز سوی دیگر فشارهای داخلی وجلب نظر افکار عمومی داخلی آمریکا به ویژه در واکنش به فشاری که دموکرات ها در این زمینه وارد می کنند.

وی در ادامه افزود : اکنون دیگر بر کسی پوشیده نیست که حتی سیاستگذاران فعلی آمریکا هم با یکدیگر درباره ادامه حضور نظامیان این کشور در عراق اتفاق نظر ندارند؛علاوه بر آن نشانه هایی از مخالفت های گسترده مردمی  در آمریکا با این حضور دیده می شود .

به گفته عبد اللطیف مهنا ،نه جمهوریخواهان ونه دموکرات ها هیچ یک مخالف طرح های آمریکا در منطقه وعراق نیستند، بلکه مخالفت ها بر سر روش هاست که افزایش تلفات هم بر دامنه این اختلافات افزوده است.

وی خاطر نشان کرد: پس اکنون نوعی از مانور سیاسی ـ تبلیغاتی آمریکایی را شاهد هستیم که با هدف دور زدن مخالفان صورت می گیرد، زیرا به هر شکل با توجه به اینکه دولت آمریکا اکنون در یک بحران حقیقی بسیار شدید درعراق وافغانستان گرفتار شده است؛ به طور بالفعل به دنبال راهبردهای برون رفت از این بحران است.

این تحلیلگر سیاسی سوری درباره وظیفه کشورهای منطقه برای کمک به عراق جهت خارج کردن این کشور از بحرانی که در آن گرفتار شده به مهر گفت : همه کشورهای منطقه باید از وقوع فتنه ای که آمریکا سعی در شعله ور کردن آن در منطقه دارد؛ جلوگیری کنند.

وی خاطر نشان کرد : امروز تنها برگ برنده باقی مانده در دست آمریکا در منطقه ، ایجاد فتنه طایفه ای ـ مذهبی  است ؛ از این رو اولین ومهمترین وظیفه کشورهای عربی واسلامی تلاش برای نقش بر آب کردن این توطئه در عراق است.

کد خبر 462087

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha