جشنواره زدگی آفت فرهنگی/مدیران بی توجه به فعالیت های هنری

سنندج – انتقاد از برگزاری جشنواره های متعدد، بی تفاوتی های مدیران استان به فعالیت های هنری و همچنین نبود حمایت های مالی از جمله مهمترین دغدغه های اصحاب فرهنگ و هنر کردستان است.

به گزارش خبرنگار مهر، شامگاه یکشنبه شماری از فعالان فرهنگی و هنری استان کردستان با نماینده ولی فقیه در استان کردستان دیدار کرده و در این نشست به بیان دیدگاه‌ها و دغدغه‌های خود در عرصه‌های مختلف پرداختند.

بهزاد کرم الهی شاعر و مجری کردستانی در این نشست طی سخنانی افزود: امروز جشنواره زدگی یکی از آفت‌های اصلی برنامه‌های فرهنگی به ویژه در حوزه ادبیات است و به همین دلیل این روند مشکلات متعددی را برای حوزه شعر و داستان استان ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: یک جوان که در ابتدای راه شعر و داستان قرار دارد با حضور در این جشنواره‌ها و کسب یک جایزه دچار توهم شده و مسیر فعالیت هنری وی با مشکلات متعددی مواجه می‌شود و به همین دلیل امروز این وضعیت به یک آفت جدی تبدیل شده است.

وی ضمن اشاره به روند نامناسب فعالیت‌های حوزه شعر و ادبیات در استان کردستان و دیگر نقاط کشور، یادآور شد: انتظار می‌رود که در سایه رهنمودهای جنابعالی بتوانیم بخشی از این مشکلات در مسیر فعالیت‌های فرهنگی و هنری در استان کردستان را رفع کنیم.

مدیران نسبت به فعالیت‌های فرهنگی و هنری بی تفاوت هستند

مازیار قبادی نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر استان کردستان نیز دیگر هنرمندی بود که در سخنان خود از بی تفاوتی‌های بعضی از مدیران نسبت به فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی و هنری در این استان انتقاد کرد.

وی گفت: وقتی که رهبر معظم انقلاب اسلامی کردستان را یک استان فرهنگی نامگذاری کردند دیگر حجت بر تمامی مدیران و مسئولان تمام شده است و همه آنها باید در این مسیر حرکت کرده و به معنی واقعی کلمه از فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی و هنری حمایت کنند.

این هنرمند کردستانی با بیان اینکه امروز بعضی از مدیران بی تفاوت از کنار فعالیت‌های فرهنگی و هنری عبور می‌کنند، یادآور شد: انتظار می‌رود که در سایه همبستگی و وحدت بهتر شاهد ارتقا سطح فعالیت‌ها و برنامه‌های حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان باشیم.

وی ضمن تقدیر از حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در راستای حمایت از فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی این استان، افزود: خوشبختانه امروز حوزه هنری در این استان یک شیوه و روش خوبی را در راستای حمایت از فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی و هنری عرضه کرده است.

امجد ویسی، سید جلال حسینی و سالار شریعتی دو هنرمند دیگر کردستانی بودند که در این مراسم به قرائت شعر پرداخته و اشعار آنها از سوی حاضران مورد استقبال قرار گرفت.

ظرفیت‌های ادبیات پایداری در کردستان نادیده گرفته می‌شود

شیلان آویهنگی نویسنده و محقق حوزه ادبیات پایداری نیز در این نشست طی سخنانی با اشاره به ظرفیت‌ها و استعدادهای بالای استان کردستان در این بخش، افزود: کردستان معدن استعداد و ظرفیت‌های نهفته در حوزه ادبیات پایداری است ولی متأسفانه تاکنون خروجی این بخش ناچیز و حداقلی بوده است.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی کردستان را سرزمین مجاهدت‌های خاموش نامگذاری کرده‌اند، ادامه داد: سوال اینجاست که چرا تاکنون از ظرفیت‌های حوزه ادبیات پایداری در این استان به خوبی استفاده نشده و کردستان جزو محدود استان‌های کشور است که حتی یک کتاب شاخص در حوزه ادبیات پایداری ندارد.

این نویسنده و محقق ادبیات پایداری افزود: نیاز است که یک تجدید نظر جدی در حوزه تالیفات ادبیات پایداری در استان کردستان صورت گیرد و سازمان‌های مسئول به جای کمیت به دنبال ارتقا کیفیت آثار باشند.

فردین صادق ایوبی هنرمند نقاش و نویسنده کردستانی نیز در این نشست در سخنانی با اشاره به اینکه امروز دنیا به سمت و سوی رسیدن به معنویت تلاش می‌کند، بیان کرد: روح و ذات اصلی هنر تلاش در راستای رسیدن به اخلاق و کمال انسانی است و به همین دلیل است که امروز حتی غربی‌ها نیز در این مسیر برنامه‌ریزی می‌کنند.

اسماعیل احمدی نویسنده و مدرس دانشگاه نیز در این نشست در سخنانی از کپی برداری فعالیت‌های موفق فرهنگی در استان کردستان انتقاد کرد و گفت: امروز تعداد و کمیت در رأس قرار گرفته و دیگر کسی به کیفیت آثار توجهی ندارد.

فتح الله فاتحی مجری این نشست نیز خود در پایان با قرائتی شعر طنز از رویه کنونی شماری از مدیران در خصوص نوع اطلاع رسانی فعالیت‌ها و برنامه‌هایی خود انتقاد کرد.

در پایان این مراسم کتاب خبر از من نمی‌پرسی امجد ویسی شاعر کردستانی رونمایی شد و یک تابلوی خوشنویسی از سوی سید وریا هاشمی هنرمند خوشنویس کردستانی به نماینده ولی فقیه در این استان اهدا شد.

کد خبر 4621306

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =