استراتژی رادیو جوان در سال 85 تقویت روحیه ایرانی بود

مدیر رادیو جوان یکی از استراتژی‌های رادیو جوان در سال 85 را تقویت حس و روحیه ایرانی و امید به ایران بزرگ عنوان کرد و افزود این مسئله در برنامه‌های دهه فجر و ماه رمضان به خوبی بیان شد.

به گزارش خبرنگار مهر، شهرام گیل‌آبادی، مدیر رادیو جوان در نشست خبری پیرامون عملکرد یک ساله رادیو جوان گفت: "سال 85، سال پرکاری برای رادیو جوان بود و همکاران شبانه ‌روز در خدمت مردم بودند. ما در پایان سال 84 استراتژی‌ها را به برنامه‌سازان اعلام کردیم. ما قصد داشتیم نگاه خود را تغییر دهیم و در جغرافیای شکوهمند ایران اسلامی به جوانان توجه بیشتری کنیم. این توجه باعث شد پای خود را از شهر تهران فراتر بگذاریم و شهرهای کوچکتر را هم ببینیم که در رسانه ها کمتر مورد توجه بودند. نتیجه عینی این حرکت را با سفری که به زاهدان داشتیم، دیدیم."

وی با اشاره به راه‌اندازی استودیو سیار در سال جدید و هدایت برنامه‌سازان این شبکه به دل شهرستان‌ها، افزود: "با راه‌اندازی این استودیو قصد داریم از فضای شهرهای مختلف استفاده بهتری ببریم. یکی دیگر از استراتژی‌های ما در سال 85 تقویت حس و روحیه ایرانی و امید به ایران بزرگ بود. این مسئله در برنامه‌های دهه فجر و ماه رمضان به خوبی بیان شد. ما امسال در دهه فجر بر اساس صحبت‌های مقام معظم رهبری حرکتی جدید با عنوان جشن علمی شروع کردیم و هر روز دو ساعت و نیم برنامه اختصاص به دستاورد جوانان ایرانی داشت."

مدیر رادیو جوان خاطر نشان کرد: "استراتژی دیگر ما گسترش فرهنگ نقد به عنوان اصلی‌ترین پارامتر و شعار بود، حتی سخنگوی دولت و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس این حرکت را سرآغاز نقد جدی عنوان کردند که دیگر دستگاه‌های کشور می‌توانند باید از تجربه رادیو جوان استفاده کنند. توجه به ایجاد فضای مفرح از دیگر استراتژی‌های ما بود که در فضای طنز فاخر این کار را انجام دادیم. مجموع استراتژی‌های ما در سال 85 برآیند شعار هم‌نفسی با جوان ایرانی است و سعی کردیم این هم‌نفسی در برنامه‌ها نمود پیدا کند. به همین دلیل بیشتر برنامه‌ها از تولیدی به زنده تغییر یافت، حتی بسیاری از اساتید رسانه به این خلاقیت و نوآوری اشاره کردند که رشد فزاینده‌ای در سال 85 داشت."

وی با اشاره به تغییر 16 ساعت از برنامه‌های رادیو جوان گفت: "این حجم برنامه سازی رکوردی در رسانه بود و از این 16 ساعت، 15 ساعت برنامه‌ها به صورت زنده تهیه شدند. به لحاظ محتوایی سعی کردیم محورهای برنامه‌ها به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از صحبت‌های مقام معظم رهبری استخراج شود. ایشان به نقد منصفانه، حمایت از تولید علم و کمک به تولید فکر اشاره کردند و ما هم سعی کردیم با این محوریت‌ها برنامه‌ها را بسازیم. رادیو جوان روزانه با 16 اندیشمند در زمینه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و ... ارتباط برقرار کرد، حتی بسیاری از اندیشمندان که پایشان را به رسانه نمی‌گذاشتند، رادیو جوان آنها را با رسانه آشتی داد و نظرات موافق و مخالف متخصصان در برنامه‌های مختلف ارائه شد."

گیل‌آبادی خاطر نشان کرد: "مهندسی فرهنگی از دیگر مباحثی بود که رادیو جوان به آن پرداخت. با توجه به اینکه امسال به نام پیامبر اکرم(ص) نامگذاری شد، ما در سه وجه به آن رسیدگی کردیم. استفاده از نهج الفصاحه یکی از آن موارد بود. از فرمایشان و احادیث ایشان در برنامه‌سازی استفاده کردیم و نظرات اندیشمندان را در ارتباط با مشی حضرت رسول (ص) و زندگی امروزما ارائه دادیم. برای اولین بار یک نمایش رادیویی در 30 قسمت از زندگی رسول اکرم (ص) در ماه رمضان پخش کردیم و تمام مقاطع مختلف زندگی ایشان بررسی شد، حتی به دستگاه‌های فرهنگی پیشنهاد دادیم این نمایش را در قالب CD همراه با کتاب‌های رسمی به بچه‌های مدرسه‌ای بدهیم. در این نمایش از بازیگران قوی استفاده شد."

مدیررادیو جوان با بیان اینکه محورهای نمایش سالیانه ما فرهنگ ایرانی، دفاع مقدس و مشاهیر ایران بود، خاطر نشان کرد: "نظرسنجی‌های گذشته نشان می‌داد تعداد زیادی از مخاطبان رادیو جوان را نمی‌شناختند، اما الان این آمار خیلی کاهش پیدا کرده و رشد مخاطب را در هر فصل داشتیم. آمار نشان می‌دهد مخاطبان رادیو جوان 50 درصد هستند که این آمار برای یک رادیو در استاندارد جهانی خیلی خوب است. به لحاظ مخاطب گروه سنی 15 تا 30 سال هیچ شبکه‌ای به اندازه ما مخاطب ندارد و از ما جلوتر نیست. سایت این شبکه 20 روز است که افتتاح شده، اما تبلیغ نکردیم. دلیل آن به این مسئله برمی‌گردد که مدیریت برنامه‌نویسی سایت تکمیل نشده که البته در ایام عید تکمیل می شود. در این مدت کم 160 هزار نفر بازدیدکنندگان از ایران و کشورهای مختلف چون کویت، امارات، بلژیک، یونان و ... داشتیم."

وی در ادامه افزود: "قبلاً رادیو جوان با پدر و مادرها حرف می‌زد که با جوانان چه طور برخورد کنند، اما در حال حاضر جوانان این شبکه رادیویی را همسن خود می‌دانند. در برنامه‌های محرم، رمضان، چهارشنبه سوری، نوروز و... با یک سیاست مشخص حرکت کردیم و ویژگی برنامه‌ها خلاقیت و نوآوری بود. همچنین یک حرکت جدی درباره فیلم 300 شروع کردیم که ادامه خواهد داشت. جشنواره تسنیم را برگزار کردیم که رئیس مجلس شورای اسلامی اشاره کرد این جشنواره در مفاهیم قرآنی بی‌نظیر است. برگزاری طنز 18 کلمه‌ای از دیگر فعالیت‌های سال 85 رادیو جوان بود. برگزار کردن مراسم پیرغلامان نیز مورد توجه مسوولان فرهنگی قرار گرفت و شورای عالی انقلاب نیز این حرکت تقدیر کرد."

گیل‌آبادی اشاره کرد: "فعال کردن حلقه وب از دیگر فعالیت‌های رادیو جوان بود. راه‌اندازی سایت پارازیت برای پشتیبانی حلقه وب و تولید خبر بود. در حرکت‌های فرهنگی هم با دستگاه‌های دیگر همکاری داشتیم. آخرین کار رادیو جوان همکاری با سپاه برای راهیان نور است که هنوز هم ادامه دارد. به غیر از گزارش در این باره مسابقه هم برگزار کردیم. در برنامه‌های نوروز امسال صبح‌ها سه ساعت برنامه زنده و عصرها شش ساعت برنامه زنده داریم. فضای برنامه‌ها کاملاً مفرح است. جمع‌نامه تحول ایران از دیگر برنامه‌های سال آینده است. متخصصان در تمام رشته‌ها جمع می‌شوند، نامه‌ای را به عنوان منشور پیشرفت امید ایران تدوین می‌کنند و 1000 متخصص آن را امضاء می‌کند. در سال جدید هم یک روز شاد در ماه خواهیم داشت.‌ برنامه‌های این روز در سال جدید ارائه می‌شود."

کد خبر 462152

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha