مدیر کل بورس وزارت علوم در گفتگو با مهر خبر داد : اعلام اسامی بورسیه های دکتری خارج کشور در اوایل سال آینده / اعزام 128 دانشجوی دوره دکتری به خارج کشور

اسامی 128 نفر از افرادی که برای اعزام به خارج از کشور در مقطع دکتری پذیرش شده اند اوایل سال آینده اعلام می شود.

دکتر علی اکبر متکان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه تاکنون مراحل نهایی گزینش برای اعزام دانشجوی بورسیه به خارج از کشور به اتمام نرسیده است، گفت: شورای مرکزی بورس بر اساس دستورالعمل سال 1385 موضوع اعزام به خارج تعدادی از دانشجویان ممتاز را به اطلاع دانشگاه های سراسر کشور رسانده و از طریق سایت اداره کل بورس و دانشجویان خارج نیز این موضوع را اعلام کرده است.

وی اظهار داشت: دانشگاه ها اسامی در حدود 800 دانشجو را برای اعزام به اداره کل بورس در تیرماه ارسال کردند و پس از بررسی های لازم افرادی که به دلیل شرایط سنی و معدل حایز شرایط نبودند حذف و سایر داوطلبان بر اساس رشته های اولویت دار انتخاب شدند.

مدیر کل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم گفت: گروه های تخصصی نیز که از اساتید دانشگاه ها هستند داوطلبین را بررسی و بر اساس امتیاز به مصاحبه دعوت کردند. نتایج این مصاحبه از سوی گروه های تخصصی در اختیار اداره کل بورس قرار گرفت.

وی ادامه داد: در حال حاضر مرحله گزینش این افراد آغاز شده است و اوایل سال آینده نتیجه نهایی مشمولین اعزام به خارج از کشور در دوره دکتری اعلام می شود.

دکتر متکان با اشاره به رانت اطلاعاتی وزارت علوم که در نمابری به خبرگزاری مهر عنوان شده بود، گفت: به عنوان مدیر کل بورس وزارت علوم در صورت اعلام مواردی که تصور می شود بدون کار کارشناسی برای اعزام به خارج از کشور در نظر گرفته شده اند، پاسخگو هستم.

وی با تأکید بر اینکه در سال جاری سالم و صحیح ترین گزینش و انتخاب در زمینه اعزام دانشجویان بورسیه به خارج از کشور اتفاق افتاده است، گفت: اطلاع رسانی وزارت علوم نیز برای این امر در سایت اداره کل بورس انجام شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، نمابری با عنوان آغاز رانت اطلاعاتی وزارت علوم برای اعزام دانشجوی بورسیه به خارج از کشور به خبرگزاری مهر ارسال شد. در این نمابر عدم اطلاع رسانی و انتشار آگهی اعزام دانشجوی دکتری به خارج از کشور و اعزام 128 نفر از نزدیکان و دوستان برخی مسئولین وزارت علوم برای ادامه تحصیل به خارج از کشور عنوان شده بود.

همچنین در این نمابر آمده است: " در آذر ماه از میان 700 نفر آزمون شفاهی برگزار شد و در مرحله بعد پس از مصاحبه دیگری از128 نفر نورچشمی ها انتخاب شدند که با تسهیلات خاصی قرار است، اعزام شوند."

معاونت دانشجویی وزارت علوم چندی پیش طی بخشنامه ای به دانشگاه های سراسر کشور اعلام کرده بود که تا تاریخ 25 تیر ماه 85 افراد واجد شرایط آن دانشگاه یا موسسه آموزش عالی را جهت بررسی و اتخاذ تصمیم برای بورسیه و اعزام به خارج از کشور به اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج این معاونت معرفی کنند.

این معاونت با تأکید بر اینکه اعطای بورس فقط به رشته های تحصیلی اولویت دار و به افراد واجد شرایط آیین نامه تعلق می گیرد، خواستار خودداری از معرفی افراد فاقد این شرایط توسط دانشگاه ها شده بود.

به گزارش مهر، دستورالعمل و فرم متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور در سال 1385 در سایت اینترنتی اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج از کشور به نشانی WWW.IRANSCHOLARSHIP.NET قرار دارد.

کد خبر 462154

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha