پذیرش دانشجوی پزشکی باید با دخالت دانشکده پزشکی انجام شود / دست پرورده های کلاس کنکور برای دنیای طب مفید نخواهند بود

نظام کنونی پذیرش دانشجو نمی تواند نخبه ها را وارد دانشگاهها کند. در واقع افرادی به شیوه های کنونی وارد دانشگاه می شوند که تنها قدرت تست زنی بالایی دارند و کسانی که قدرت تجزیه و تحلیل بالایی دارند ممکن است به دانشگاه و در رشته های بالایی مثل پزشکی حضور پیدا نکنند.

به گزارش خبرنگار مهر، در نشستی که جمعی از اساتید و روسای دانشکده های پزشکی دانشگاه های علوم پزشکی کشور حضور داشتند، به چالش های موجود در نظام پذیرش دانشجو پزشکی پرداخته شد.

دکتر محمدجواد زاهدی – رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه نظام کنونی پذیرش دانشجو در کشور با معضلات عمده ای همراه است، گفت: به نظر می رسد درنظر گرفتن سوابق تحصیلی می تواند یک راهکار مناسبی برای اینکار باشد اما این مسئله هم نیاز به دقت دارد زیرا ارزیابی آموزش و پرورش در 4 سالی خارج از سیستم دانشگاه انجام می گیرد که نیازمند آزمون های فراگیر و سراسری است که به نظر می آید کار سختی باشد.

وی افزود: نظام کنونی پذیرش دانشجو نمی تواند نخبه ها را وارد دانشگاه ها کند. در واقع افرادی به شیوه های کنونی وارد دانشگاه می شوند که تنها قدرت تست زنی بالایی دارند و کسانی که قدرت تجزیه و تحلیل بالایی دارند ممکن است به دانشگاه و در رشته های بالایی مثل پزشکی حضور پیدا نکنند.

زاهدی تأکید کرد: نظام پذیرش دانشجوی پزشکی باید با تغییراتی بر عهده دانشگاه های علوم پزشکی قرار گیرد.

دکتر علیرضا فکری – عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز با اشاره به طرح حذف کنکور که در مجلس شورای اسلامی مطرح است گفت: این طرح باید با طمأنینه و کارشناسی پیش رود. البته این روش چندان ایده آل نیست اما می تواند یک گزینه مناسب باشد.

وی یاد آور شد: پذیرش جنسیتی چالش دیگری است که در برای رشته های علوم پزشکی قرار دارد. واقعیت این است که زنان فارغ التحصیل رشته های علوم پزشکی به میزان زیادی در عرصه پزشکی وجود دارند اما می توان آنها را برای ارائه خدمات به مناطق دور دست فرستاد. با این مسئله نباید احساسی برخورد شود و با 50 درصد فارغ التحصیلان کشور به صورت منطقی رفتار کرد.

فکری چالش های محیطی را از دیگر چالش های پیش روی پذیرش دانشجوی پزشکی دانست و گفت: پذیرش دانشجوی پولی چالش های زیادی را در کشور ایجاد می کند. باید به گونه ای منطقی بستری فراهم شود که دانشجویان پولی حداقل از نظر علمی درست پذیرفته شوند و علم اهمیت بیشتری از پول افراد داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان پذیرش دانشجویان شبانه و خارجی را یکی از مشکلات کنونی دانست و گفت: پذیرش دانشجویان در دوره شبانه به هیچ عنوان اقتصادی نیست و باید حذف شود. پذیرش دانشجویان خارجی نیز یک شاخص و اصولی را باید در آن رعایت کرد که به ضرر دانشگاه نباشد.

وی پذیرش دانشجویان به صورت مشترک را یکی از راهکارهای مثبت برای دانشگاه های علوم پزشکی دانست و افزود: این نوع پذیرش برای رشته های علوم پایه و مقاطع دکتری تخصصی مفید واقع می شود.

دکتر علی مرتضوی – عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان نیز یکی از مشکلات پذیرش دانشجو را قبولی بیش از 50 درصد دانشجویان دختر در رشته های پزشکی دانست و گفت: این مسئله موجب می شود توازن لازم در دانشگاه ها از میان برود و به جای حل مسئله در دوره پیش از دانشگاه، آمده ایم پذیرش جنسیتی را اعمال کرده ایم که نمی تواند در دراز مدت مفید باشد.

وی اضافه کرد: زمانی که نظام پذیرش دانشجو از اساس و ابتدا دچار بیماری است به نظر می رسد اصلاحاتی که در دوره های پس از ورود به دانشگاه صورت می گیرد نمی تواند چندان مفید واقع شود.

دکتر مهدی طیبی - عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، فشارهای خانواده ها برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و در اصل ورود به دانشگاه را یکی از مهمترین معضلات دانشگاه ها دانست و گفت: زمانی که یک دانشجو مشروط می شود و عنوان می کند نمی تواند به خاطر خانواده این رشته را رها کند و باید آرزوهای خانواده را برآورده کند پس نمی توان از او توقع داشت که به پزشک خوبی تبدیل شود.

وی اظهار داشت: تا زمانی که خانواده ها استقلال لازم را از دوران نوجوانی برای فرزندان خود قائل نشوند نمی توان برای تصمیم گیری درست داوطلبان وارد به دانشگاه ها برنامه ریزی کرد. این امر نیز نیاز به مهارت های زندگی و تلاش رسانه های جمعی دارد تا خانواده به استقلال عملی و فکری فرزندان خود باور داشته باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان نحوه جذب دانشجوی پزشکی و عدم بررسی توانایی ها و ناتوانی های یک داوطلب برای ورود به رشته پزشکی را از مهمترین چالش های نظام پذیرش دانشجوی پزشکی برشمرد و گفت: ناتوانی های روحی و جسمی یک دانشجوی پزشکی در هیچ مرحله ای از پذیرش درنظر گرفته نمی شود و پس از ورود به دانشگاه نیز نمی توان آموزش هایی را به آنها ارائه داد.

دکتر بهزاد شمس - عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: در یک ارزیابی معمول همه با هم مقایسه می شوند و پس از آن انتخاب صورت می گیرد اما در رشته پزشکی یک سری پیش فرض هایی باید وجود داشته باشد در حالیکه در آزمون سراسری این پیش فرض ها برای داوطلبان رشته پزشکی وجود ندارد.

وی اضافه کرد: باید برای پذیرش دانشجوی پزشکی، هر دو راهکار آزمون سراسری و مصاحبه های درون دانشگاهی انجام گیرد تا موفقیت آمیز باشد. در واقع دانشگاه علوم پزشکی باید در پذیرش دانشجوی پزشکی از آزمون سراسری دخالت داشته باشد.

شمس خاطرنشان کرد: بر اساس مطالعه ای که در دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام گرفته است 15 درصد دانشجویان پزشکی اختلال رفتاری داشته اند که این مسئله چالش های بسیار جدی را طب ایجاد می کند.

دکتر سید حسن افتخار واقفی - عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز با بیان اینکه نقش آموزش و پژوهش را در پذیرش دانشجوی پزشکی منتفی دانست و گفت: اکنون ما دانشجویانی را می پذیریم که دست پرورده کلاس های کنکور هستند و ارتباطی نیز با دانشگاه ها ندارند.

وی گفت: دانشجویان پزشکی بهترین رتبه های کنکور هستند اما پس از ورود به دانشگاه حتی نمی توانند سیستم قلب را توضیح دهند. این دانشجویان این مطلب را در دوره دبیرستان آموزش دیده اند و نمی دانند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان اظهار داشت: آموزش و پرورش باید برنامه های خود را تغییر دهد و سازمان سنجش باید این لزوم تغییرات را برای آموزش و پرورش ایجاد کند و فراگیری کاذب را در داوطلبان از میان ببرد.

دکتر حسن امامی رضوی – رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران یاد آور شد: با آزمونی مانند کنکور فعلی نمی توان داوطلب ورود به رشته پزشکی را سنجید اما عنوان می شود که دانشگاه ها برای پذیرش دانشجوی پزشکی به این شیوه تحت فشار هستند در حالیکه باید انگیزه های واقعی برای ورود به رشته های پزشکی را دریافت.

وی گفت: انگیزه واقعی برای ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی به عنوان یک شغل درآمد زا در آینده این مسئله را ایجاد کرده است که خانواده ها به هر ترتیبی می خواهند که فرزندانشان در این رشته ها به تحصیل بپردازد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تأکید کرد: ساختار مشخصی باید برای پذیرش دانشجوی پزشکی وجود داشته باشد و پذیرش آن بر عهده خود دانشگاه ها قرار گیرد.

کد خبر 462158

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha