برقراری روابط تنگاتنگ میان ترکیه و اتحادیه اروپا در 50 سال آینده امکان پذیر است

صدراعظم آلمان که کشورش ریاست کنونی اتحادیه اروپا را برعهده دارد؛ با اشاره به تداوم مذاکرات پیوستن ترکیه به این اتحادیه خاطر نشان کرد: روابط ترکیه و اتحادیه اروپا در 50 سال آینده می تواند بسیار نزدیک و تنگاتنگ شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرکل صدراعظم آلمان در گفتگو با روزنامه فرانسوی فیگارو درباره پیوستن کشورهای مختلف به اتحادیه اروپا از جمله ترکیه گفت : روابط اروپا و ترکیه بسیار تنگاتنگ خواهد شد.

مرکل با اشاره به وضعیت 50 سال گذشته اروپا خاطرنشان کرد: اروپا همیشه به روی همه باز بوده است، اما این بازبودن همیشه به معنای پیوستن به اروپا نیست؛ پیوستن همیشه بهترین راه حل نبوده و نیست.

صدراعظم آلمان با تاکید بر اینکه ما خواهان گسترش روابط خود با کشورهای حوزه مدیترانه ایم، گفت : این نزدیکی تقویت خواهد شد، زیرا نمی توانیم اجازه دهیم ارتباط ما با خارج از مرزهایمان قطع شود.

مرکل همچنین درباره دورنمای اوضاع 50 سال آتی اروپا افزود: من امیدوارم که بتوانم تروریسم را در 50 سال آینده از بین ببریم و روابط ما با کشورهای اسلامی توسعه یابد و هیچ جنگی نیز بین مذاهب نباشد.

پیش از این نیز پارلمان اروپا ادامه مذاکرات با آنکارا بر سرعضویت در اتحادیه اروپا را به باز شدن فرودگاهها و بنادر ترکیه به روی هواپیماها و کشتی های قبرسی و تغییر ماده 301 قانون مجازات ترکیه مشروط کرد که این شرط جدید پارلمان اروپا با موجی از مخالفت های نمایندگان ترکیه روبرو شد.

مقامهای اتحادیه اروپا اگرچه از اکتبر 2003 میلادی مذاکره بر سر پیوستن ترکیه به این اتحادیه را آغاز کرده اند، اما در عین حال معتقدند که عضویت این کشور به حداقل 10 سال زمان نیاز دارد .

وزیر امور خارجه ترکیه با رد اولتیماتوم اعلام شده از اروپایی ها درباره قبرس، تاکید کرده بود: آنکارا تسلیم باج خواهی اتحادیه اروپا نخواهد شد. 

اتحادیه اروپا به ترکیه اولتیماتوم داده بود که به تعهدات خود در زمینه گسترش اتحادیه گمرکی به گونه ای که شامل قبرس نیز شود؛ احترام بگذارد. 

کد خبر 462186

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha