یادداشت‌های همکاری با کشور ترکمنستان اجرا شود

بجنورد- استاندار خراسان شمالی بر اجرای یادداشت‌های همکاری و تفاهم نامه‌های بین این استان و کشور ترکمنستان تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی شجاعی در نشست با سرکنسول ترکمنستان در مشهد، اظهار کرد: مرز مشترک خراسان شمالی با کشور ترکمنستان از امن‌ترین مرزهاست که نشان دهنده دوستی واقعی بین دو دولت و دو ملت است.

شجاعی با قدردانی از نگاه ویژه رئیس جمهور کشور ترکمنستان نسبت به سازوکار جمهوری اسلامی ایران، افزود: سفر رئیس جمهور و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به کشور ترکمنستان نشان دهنده دوستی و مودت ماندگار بین دو کشور است و در حوزه‌های کشاورزی و اقتصادی نیز بین مسئولان دو کشور مراودات بسیار خوبی وجود دارد که این وظیفه ما در خراسان شمالی برای ایجاد ارتباطات بیشتر با کشور ترکمنستان را بیشتر می‌کند.

وی ادامه داد: در سفر سفیر جمهوری اسلامی در ترکمنستان به خراسان شمالی یادداشت‌های همکاری داشتیم که خواستار پیگیری و اجرای آنها هستیم.

استاندار خراسان شمالی خطاب به سرکنسول ترکمنستان در مشهد، تصریح کرد: این وظیفه بر عهده ماست که ارتباطات بین دو کشور در این سطح را توسعه دهیم و بنده و مسئولان استان تمایل به تحقق این کار داریم که این تمایل باید در کشور ترکمنستان وجود داشته باشد.

شجاعی اظهار کرد: ارتباطات خراسان شمالی با کشور ترکمنستان به دلیل قرابت فرهنگی باید بیشتر شود و در یادداشت‌هایی که با سفیر جمهوری اسلامی در ترکمنستان داشتیم به توسعه ارتباطات در بخش‌های مختلف تاکید شده تا مراودات تقریباً خاموش کنونی افزایش یابد.

وی افزود: یادداشت‌های همکاری و درخواست‌های استان در زمینه‌های مختلف طی نامه‌ای ارسال می‌شود و خواستاریم طی یک ماه آینده موارد با قابلیت اجرایی از سوی کشور ترکمنستان اعلام شود.

استاندار خراسان شمالی تصریح کرد: آمادگی لازم در خراسان شمالی برای اعزام نیروی انسانی متخصص و ارائه خدمات فنی و مهندسی در حوزه‌های مختلف به کشور ترکمنستان وجود دارد.

شجاعی ادامه داد: خراسان شمالی در حوزه کشاورزی از مزیت‌های فراوانی برخوردار است و می‌تواند محل بسیار خوبی برای تجارت بین جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان باشد.

وی توسعه گردشگری را یکی از موضوعات مهم قلمداد کرد و گفت: به طور رسمی بحث توسعه گردشگری با ایجاد پرواز مستقیم عشق آباد و بجنورد قابل انجام است.

استاندار خراسان شمالی افزود: در حوزه پزشکی خراسان شمالی پذیرای درمان برادران و خواهران کشور ترکمنستان در قالب تفاهم نامه‌ای کاملاً تعریف شده است.

شجاعی مطرح کرد: توسعه مراودات در حوزه فرهنگ و هنر و ورزش نیز می‌تواند در دستور کار باشد و خراسان شمالی آمادگی میزبانی اردوهای مشترک رشته‌های مختلف ورزشی بین دو کشور ایران و ترکمنستان را دارد و در حوزه علمی نیز می‌توانیم سهمیه خاصی برای پذیرش دانشجویان کشور ترکمنستان در نظر بگیریم.

وی افزود: بازگشایی بازارچه مرزی پرسه سو از دیگر مطالبات خراسان شمالی است و بدانید قطعاً به تعهدات خود پایبند هستیم.

شجاعی تصریح کرد: با مدیران استان در بخش‌های مختلف نشست‌های تخصصی برگزار کنید و مباحثی که قابلیت اجرایی دارد را جمع بندی کنید.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه بازرگانی جمهوری اسلامی در کشور ترکمنستان، اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه مقدمه اجراست که باید بعد از آن شاهد انجام کارهای عملیاتی مشترک باشیم در غیر این صورت برگزاری نمایشگاه یک مهمانی یا گردش توریستی است.

استاندار خراسان شمالی تاکید کرد: در این نمایشگاه باید تولیدکنندگان استان در زمینه‌های مختلف حضور داشته باشند.

سرکنسول ترکمنستان در مشهد نیز در این نشست گفت: تلاش می‌کنیم مسائل و مشکلات برای برقراری ارتباطات بیشتر بین دو کشور حل و موانع موجود برطرف شود.

الیاس غایپ اف اظهار کرد: اشتراکات فرهنگی بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان فراوان است که می‌تواند زمینه ساز فعالیت‌های کاری بیشتر باشد.

وی افزود: با توجه به بارندگی‌های خوب امسال در ایران و خراسان شمالی رویش علف‌های هرز و جنگل‌ها افزایش یافته است که بر اثر خشک شدن امکان آتش سوزی وجود دارد که برای کنترل و جلوگیری از بروز این حادثه خواستار ارائه راهکار هستیم.

کد خبر 4624238

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 8 =