عملیات بیولوژیک آبخیزداری در۱۰هزار هکتار از مراتع کردستان اجرا شد

سنندج - رئیس اداره مراتع و امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: عملیات بیولوژیک آبخیزداری در ۹ هزار و ۶۶۱ هکتار از مراتع این استان اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان، بختیار مرادی اظهار داشت: اجرای این میزان سطح در حوزه‌های آبخیز از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در روستاهایی که دارای طرح‌های مرتعداری و مطالعات آبخیزداری هستند با مشارکت بهره برداران محلی اجرا شده است.

وی افزود: عملیات‌های بیولوژیک آبخیزداری با هزینه یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان در سطح و مراتع استان بر اساس فهرست بها اجرا شد که شامل بذرپاشی و بذرکاری، کپه کاری تبدیل دیمزارهای کم بازده کنتور فارو، حفاظت و قرق مراتع است.

رئیس اداره مراتع و امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان ادامه داد: با توجه به حجم بالای عملیات بیولوژیک آبخیزداری و تخصصی بودن آن، ستاد اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری صندوق توسعه استان انجام پروژه‌های بیولوژیک آبخیزداری توسط اداره مرتع انجام می شود و این ستاد برنامه ریزی و زمانبندی اجرا و نظارت آن را بر عهده دارد.

مرادی یادآور شد: در عملیات بیولوژیک آبخیزداری از گونه‌های ماشک، اسپرس، یونجه، خلر پروتریوم، آگروپاپیرون، آویشن، ختمی، کاسنی در اراضی ملی استان استفاده شده است.

وی بیان کرد: کپه کاری در سطح دو هزار و ۱۶۶ هکتار با ۹۸ درصد پیشرفت و قرق مراتع با ۷۵ درصد پیشرفت کاری در ۵۳۱ هکتار انجام شده است.

رئیس اداره مراتع و امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: تبدیل دیم زارهای کم بازده و علوفه کاری با ۸۸ درصد پیشرفت فیزیکی و ایجاد کنتور فارو در ۱۶۰ هکتار با ۹۴ درصد پیشرفت در دست انجام است و بذر پاشی و بذر کاری با دو هزار و ۲۹ هکتار به پایان رسیده است.

کد خبر 4624296

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =