عدالت در تخصیص اعتبارات رعایت شود/ خرمشهر نماد ایستادگی ملت ایران

بوشهر - خرمشهر نماد ایستادگی ملت ایران، لزوم توجه به معیشت مردم و تاکید بر رعایت عدالت در توزیع اعتبارات از مهمترین مسائل مطرح شده در نماز جمعه کنگان، گناوه و بردخون بود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سیدحسین رکنی حسینی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه بردخون با اشاره به سیره حکومتی امام علی (ع) اظهار داشت: از دیدگاه امام علی انتصاب کارگزاران بر اساس شایسته سالاری بوده نه اینکه بر اساس روابط و سلایق شخصی و جناحی و موقعیت‌های خانوادگی و فامیلی صورت گیرد.

امام جمعه بردخون با بیان اینکه امام علی حکومت را وسیله ای برای احقاق حقوق مردم و اجرای عدالت در جامعه می دانست، افزود: بدترین خیانت، خیانت در امانت است و امانت مسؤولیت‌هایی است که به افراد سپرده می شود و اگر در دوران جمهوری اسلامی به ویژگی‌های مورد نظر امام علی توجه می شد امروز این مشکلات را نداشتیم.

وی اضافه کرد: پیامبر گرامی اسلام نیز برای سپردن مسؤولیت‌ها به افراد، شایستگی و صلاحیت و مدیریت را در نظر می گرفت و براساس رابطه عمل نمی کرد اما امروزه برخی افراد به دلیل فعالیت در ستادهای تبلیغاتی انتظار پست و مقام دارند.

رکنی حسینی ابراز داشت: متاسفانه با سیره امام علی آشنا نیستیم و از زندگانی خاندان پیامبر اطلاعی نداریم که با توجه به اینکه حکومت اسلامی در کشور ما حاکم است مردم باید با سیره حکومتی امام علی آشنا باشند.

خطیب جمعه بردخون گفت: مردم دنیا تشنه عدالت هستند که بدون کارگزاران لایق و متعهد اجرای عدالت در جامعه ممکن نیست و این افراد باید ساده زیست باشند و وابسته و مدیون قشر و گروه و فرد خاصی نباشند.

امام جمعه بردخون با اشاره به اینکه امام خمینی و مقام معظم رهبری به سادگی زندگی می کنند، ادامه داد: پس از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی فاصله غنی و فقیر هر روز بیشتر می شود و عده ای یک شبه میلیاردر می شوند که این با عدالت اجتماعی سازگار نیست و دلیل آن عدم نظارت و قاطعیت در برخورد با غارت کنندگان بیت المال و مواد ضروری مردم است.

وی افزود: از مسؤولان می خواهیم در برابر مفسدان اقتصادی با قاطعیت برخورد کنند و از قوه قضاییه انتظار است مجازات‌هایی سخت برای سارقان و خائنان و مفسدان اقتصادی در نظر گرفته شود.

رکنی حسینی با اشاره به مناسبت‌های هفته، به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان اشاره کرد و بیان داشت: اگر برجام موفق بود و تحریم‌ها برداشته می شد همه مدعی دخالت و تلاش در آن بودند اما اکنون عده‌ای تلاش می کنند اجرای برجام را به رهبری ارتباط دهند.

خطیب جمعه بردخون اضافه کرد: خوش بینی زیاد مسؤولان باعث تصویب برجام شد که نباید برجام و مشکلات اقتصادی را به رهبری ارتباط دهند و امروز نیز مسؤولان وظیفه دارند در زمینه اقتصادی و نظارت تلاش کنند زیرا بزرگ‌ترین مشکل امروز عدم نظارت و سوء مدیریت است.

امام جمعه بردخون بیان کرد: مسؤولان استان را به ابوالفضل قسم می دهیم در استان تبعیض‌ها کم شود، چرا در فلان شهرستان اعتبارات دوچندان تعلق می گیرد و در شهرستان دیّر اعتباری اختصاص نمی یابد که باید این تبعیض در استان برداشته شود.

وی گفت: حق آلایندگی به شهرستان دیر تعلق نمی گیرد اما به مهر و لار در استان فارس تعلق می گیرد که این منصفانه نیست و تبعیض آشکار است و از استاندار و مسؤولان استان می خواهیم در اجرای عدالت و تخصیص اعتبارات عدالت را رعایت کنند.

رکنی حسینی با تأکید بر اینکه به شهرستان دیّر توجه بیشتری شود، افزود: امیدواریم به شهرستان دیّر توجه کنند تا بردخون هم از این توجه بهره‌ای ببرد و تحولاتی در زمینه عمران و آبادی ایجاد شود.

خطیب جمعه بردخون خاطرنشان کرد: مسئولان شهر تلاش کنند، شورای شهر شبانه روزی تلاش کند چرا که وظیفه شورای شهر این نیست که هر روز در شهرداری بنشیند، مردم شورا را انتخاب کرده اند که در همه امور دخالت و تلاش کند و تنها حضور در شهرداری مهم نیست و همه مسؤولان باید از حق مردم دفاع کنند.

خرمشهر نماد ایستادگی ملت غیور ایران

حجت الاسلام سید عبدالهادی رکنی حسینی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با گرامیداشت حماسه سوم خرداد و سالروز آزادسازی خرمشهر اظهار داشت: امروز عزت و اقتدار و سربلندی ما مرهون ایثارگری‌ها و از جان گذشتگی‌ها و مقاومت‌ها ی شهدا، جانبازان و ایثارگران است.

امام جمعه گناوه گفت: امروز باید از این مقاومت‌ها و ایثارگری‌ها و فرهنگ غنی ایثار و شهادت درس مقاومت و ایستادگی در برابر دشمنان بگیریم و در برابر دشمنان ایستادگی و مقاومت کنیم تا دیگر هیچ دشمنی فکر تجاوز به کشور ما را در سر نپروراند.

وی تصریح کرد: خرمشهر نماد ایستادگی ملت غیور ایران اسلامی در برابر متجاوزان و دشمنان است و عملیات بیت المقدس از عملیات‌های بی بدیل و بی نظیر در تاریخ ۸ سال دوران دفاع مقدس است.

امام جمعه گناوه گفت: امروز اگر در جبهه‌های مختلف نیروهای مقاومت در حال ایستادگی در برابر دشمنان هستند از نتایج درس مقاومت از دوران دفاع مقدس است که به الگویی برای تمامی آزادی خواهان جهان و نیروهای مقاومت کشورهای منطقه تبدیل شده است.

رکنی حسینی گفت: امروز هم دشمن درصدد ایجاد جنگ روانی و ترس و وحشت و تهدید در میان مردم و به دنبال گرفتن توان موشکی از طریق مذاکره که خیانت به آرمان‌های انقلاب خواهد بود است اما آنها هنوز ملت ایران اسلامی را که جز خدا از کسی ترسی ندارند به خوبی نشناخته‌اند.

امام جمعه گناوه یادآور شد: اگر چه امروز مردم ایران اسلامی از برخی نابسامانی‌ها و سختی‌های شرایط اقتصادی در سختی هستند اما در برابر دشمنان و تهدیدات و تحریم‌های آنها و دفاع از انقلاب و ارزش‌های انقلاب ایستادگی و مقاومت می‌کنند.

وی بیان کرد: امروز باید از سوم خرداد درس ترویج فرهنگ ایثار و شهادت آموخت و فرهنگ ایثار و شهادت را در بین نسل جوان ترویج کرد.

وی افزود: به تعبیر سخن امام (ره) خرمشهر را خدا آزاد کرد و عملیات آزادسازی خرمشهر از مهمترین فتوحات در تاریخ انقلاب و دفاع مقدس و از عملیات‌های بی بدیل و بی نظیر در تاریخ ۸ سال دوران دفاع مقدس است که بر تارک تاریخ این انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس می‌درخشد.

وی با اشاره به ۷ خرداد سالروز تشکیل اولین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس دهم تا کنون کارنامه مشخص و شفافی از خود ارائه نکرده است و مجلس باید جلوی فشارهایی را که بر مردم است بگیرد و نظارت کامل بر اوضاع به وجود آمده داشته باشد.

امام جمعه گناوه تصریح کرد: در مشکلاتی که کشور و ملت در آن گرفتار است مجلس نقش خود را به خوبی ایفا نکرده و مردم کارنامه شفافی از مجلس دهم ندیده‌اند.

وی با اشاره به فرارسیدن شب‌های قدر و تسلیت شهادت امیر المونین (ع) اظهار داشت: همه بکوشیم از فیوضات این شب‌های با عظمت و بسیار با اهمیت که در روایات و آیات بسیار تاکید شده نهایت بهره برد.

لزوم رفع مشکلات اقتصادی

شیخ خلیل افرا در نماز جمعه اهل سنت کنگان اظهار داشت: شب قدر از شب‌های مقدس و متبرک اسلامی است و خداوند در قرآن مجید از آن به بزرگی یاد کرده و سوره ای نیز بنام سوره قدر نازل فرموده است تا این شب که قرآن در آن نازل و شب فرود ملائکه نام گرفته عباداتش از عبادت هزار شب بهتر باشد.

وی با تاکید بر لزوم توجه به استفاده از این فضای ایجاد شده گفت: شب قدر فرصتی زرین و طلائی برای شست‌وشوی آئینه دل و فرصتی است تا خوبی‌ها را جایگزین بدی‌ها، صلح و صفا را جایگزین اختلاف و تفرقه، احسان و نیکو کاری را جایگزین ظلم و ستم، احسان به والدین را جایگزین عاق والدین و صله رحم را جایگزین قطع رحم کنیم.

وی ادامه داد: نیکو و شایسته است با صدقات قدمی در جهت آبادانی خانه آخرت برداریم و با اعمال نیک و خیر، ثواب دو چندان ببریم.

افرا ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت حضرت علی ابن ابیطالب (رض)، پیرامون فضایل و مناقب آن حضرت سخنان مبسوطی بیان کرد و گفت: حضرت علی ابن ابیطالب (ع) مظهر عدالت و مردانگی و حماسه آفرینی است و اخلاق نیکوی او زبانزد عام و خاص است، در تواضع و گذشت حضرت از همگان سبقت گرفته و بالاترین حلم و صبر و بردباری متعلق به اوست و ایشان معدن علم و اخلاق و عمل نیک است.

وی در ادامه بیانات خود با اشاره به شرایط ویژه کشور گفت: شرایط امروز کشور به گونه ای است که نیاز به اصلاحات و اقدامات جدی اقتصادی است و شاید انجام این اصلاحات بتواند از فشارهای اقتصادی مردم بکاهد.

وی در ادامه ضمن آرزوی توفیق برای مسئولین نظام در راستای غلبه بر مشکلات، خواستار اتحاد و انسجام و همدلی و اقدام عملی در راستای برون رفت از وضعیت اقتصادی و معیشتی فعلی مردم شد.

وی در پایان خطبه دوم ضمن تبریک عظمت عملیات در حماسه فتح خرمشهر اظهار داشت: خرمشهر نماد مقاومت و ایثار ملت بزرگ ایران اسلامی است و در حماسه بزرگ آزاد سازی خرمشهر دشمن به اشتباه محاسباتی خود پی برد و متوجه قدرت رزمندگان ما شد. وی با تآکید بر اینکه در جنگ نظامی با مقاومت و پایداری پیروز شدیم، بحول و قوه الهی در جنگ اقتصادی نیز با مقاومت و ایستادگی پیروز خواهیم شد.

کد خبر 4625000

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =