بازار بزرگ و سرپوشیده اراک به عنوان آخرین اثر معماری ایرانی - اسلامی با حجره های مختلف خود که هنوز بوی اودیه و چکش و زیبایی فرش های حجره داران آن مشتری و عبور کنندگان را با خود همراه می کند ، در انتظار قدوم گردشگران نوروزی و مسافران است.

به گزارش خبرنگار مهر در اراک ، بازار یک کیلومتری شهر اراک که در قلب شهر واقع شده است و از بناهای اولیه شهر 200 ساله ایران است ، در دوره فتحعلی شاه قاجار بنا شد.

دیدگاه برخی از مردم شهر بر این است که این بازار دارای امکانات پیشرفته ای مانند فاضلاب در زیرزمین است و برخی زوایای آن هنوز مشخص و کالبد شکافی نشده است.

در بازار اراک تمام امکانات رفاهی مانند مسجد، حمام، مدرسه ، آب انبار ساخته شد که برخی از آنها هنوز فعال است.

ویژگی جالب این بازار شطرنجی بودن این بناست و در حدود وسط بازار در چهار سمت دارای چهار دروازه شمال ، جنوب و شرق و غرب است که با توسعه آن ، بخشی از آنها تخریب شده است.

این بازار دارای 20 باب کاروانسرا یا تیمچه است که اغلب همان ساختمانهای اولیه و اصلی است و معروف ترین آنها را سرای آقایی ، کتابفروشان ، نوذری و سرای اکبری شامل می شود.

بازار اراک که در این شهر به عنوان بازار سرپوشیده و بازار قدیمی معروف بوده ، هنوز به عنوان اصلی ترین مرکزی خرید مردم مطرح است.

از جمله ویژگیهای این بازار ، فروش اقلامی چون صنایع دستی استان مرکزی مانند فرش اراک و ساروق ، ظروف تزئینی مسی تفرش ، صابون آشتیان ، انواع ادویه ها و شیرینی های محلی از جمله باسلق اراک ، قره قروت و... است.

در آستانه عید و سال جدید روزهای شلوغ این بازار را تشکیل می دهد و مردم از مناطق مختلف شهری و روستایی  برای خرید عید خود به بازار مراجعه می کنند.

بازار اراک همواره مورد نظر مسافران نوروزی بوده و یکی از مکانهای اصلی خرید سوغات گردشگران است.

کد خبر 462538

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha