تحرکات ضد ایرانی در ترکیه برای تیره کردن روابط تهران و آنکارا / مقام آمریکایی : ربودن ایرانی ها ضروری است

شبکه سی ان ان ترک در گزارشی با اشاره به ربوده شدن یک مقام سابق وزارت دفاع ایران در ترکیه اعلام کرد که چنین اقداماتی با هدف تیره کردن روابط تهران - آنکارا صورت می گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این شبکه در گزارشی با اشاره‌ به‌ سوابق‌ ربوده شدن اتباع‌ ایرانی‌ در ترکیه‌ در گذشته و مفقود شدن "علیرضا عسگری"‌ یک مقام سابق در وزارت دفاع ایران تصریح می کند : این احتمال که این مقام ایرانی ربوده شده باشد بسیار زیاد است.

بر اساس گزارشهای رسانه ای، عسگری معاون سابق وزیر دفاع ایران که دوران بازنشستگی خود را به تجارت مشغول بود، 7 دسامبر برابر با ‌ ‌16‌ آذر وارد استانبول‌ در ترکیه‌ شد و دو روز پس از آن در هتل محل اقامت خود در استانبول مفقود شد‌ . رسانه ها از ربوده شدن وی از سوی سازمانهای جاسوسی اسرائیل و آمریکا خبر داده بودند.

"کنعان‌ چامورجی" کارشناس مسائل خاورمیانه در این گزارش می گوید : انتخاب شهر‌ استانبول‌ در ترکیه برای‌ اجرای‌ عملیات‌ ربودن‌ این‌ مقام‌ سابق ایران‌، در راستای تلاش برای ایجاد اختلاف‌ میان‌ ایران‌ و ترکیه انجام شد.

"ماهرکینک‌" رئیس‌ اسبق‌ سازمان‌ امنیت‌ و اطللاعات‌ ترکیه (میت)‌ هم‌ در گفتگو با این شبکه‌ تلویزیونی‌ با تاکید بر این که این گونه‌ وقایع بدون‌ اطلاع‌ و هماهنگی‌ "میت"‌ امکان‌پذیر نیست،‌ خاطر نشان می کند : در صورتی که میت از چنین عملیاتی اطلاعی نداشته باشد‌  ضعف‌ این تشکیلات‌ را بیشتر نشان می دهد.

از سوی دیگر ، یونایتدپرس در گزارشی‌ از تهران می نویسد : ‌ایران‌ دستگاههای‌ اطلاعاتی‌ غرب‌ را متهم‌ کرده‌ است‌ که‌ به‌ منظور بی‌ ثباتی و ایجاد تزلزل‌ در سلسله‌ مراتب‌ نظامی‌ تعدادی‌ از افسران‌ ارشد را ربوده‌ اند.

این خبرگزاری به نقل از یک مقام ایرانی که نامی از وی برده نشده، گفته است که علیرضا عسگری و سرهنگ‌ "امیر محمد شیرازی"‌ از جمله‌ افسران‌ ناپدید شده‌ ایرانی‌ هستند و سردار "محمد سلطانی‌" نیز ممکن‌ از جمله‌ افرادی‌ باشد که‌ ربوده‌ شده‌ است‌.
 
یونایتدپرس همچنین به نقل از یک‌ منبع اسرائیلی‌ که  با روزنامه‌ ساندی‌ تایمز لندن‌ گفتگو کرده، می نویسد : این‌ دیگر یک‌ حادثه‌ اتفاقی‌ نیست،‌ بلکه‌ عملیاتی‌ هماهنگ‌ برای‌ ایجاد تزلزل‌ در سلسه مراتب بالای‌ سپاه‌ پاسداران در ایران است‌.
 
در این‌ گزارش‌ به نقل از یک‌ مقام‌ آمریکایی‌ آگاه‌ از این‌ عملیات‌ آمده است :‌ آدم‌ ربایی‌ برای‌ آگاهی‌ و درک‌ ما از فعالیت‌ ایران‌ در عراق‌ ضروری‌ است‌.
 
ساندی‌ تایمز افزود : منابع ایرانی‌ مدعی‌ هستند که‌ آمریکا فهرستی‌ از اهداف‌ دیگر را نیز تهیه‌ کرده‌ است‌ که‌ قصد دارد در مورد آنها نیز وارد عمل‌ شود‌.

کد خبر 462556

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =