تلاش آمریکا برای اختلاف افکنی بین ایران و عراق بی نتیجه ماند

کارشناس مسائل منطقه گفت: مریکایی‌ها سیاست اختلاف اندازی و تفرقه افکنی میان دو ملت ایران و عراق را پیش گرفتند که این رویکرد آنها هم نه تنها جواب نداد بلکه، اثر عکس گذاشت.

اصغر زارعی کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص چرایی سیاست فشارهای شدید آمریکا بر دولت بغداد که در تداوم رویکرد اختلاف افکنانه میان تهران و بغداد در حال اجرا شدن است، اظهار داشت: عراق یکی از حوزه‌های نفوذ و اثرگذاری ایران در منطقه است و این موضوع پس از سقوط صدام و علی رغم خواست آمریکا و بدخواهان دیگر که میلیاردها دلار در آن کشور هزینه کردند، مداوم در حال افزایش است.

وی با بیان اینکه روابط دیرینه ملت‌های دو کشور ایران و عراق و اشتراکات دینی و تاریخی دو طرف زمینه بسیار مناسبی را برای ارتقای سطح روابط فعلی به وجود آورده است، گفت: مسئولان عالی رتبه عراقی به سوی ایران گرایش دارند و این عکس آن چیزی است که آمریکا و دنباله روهای منطقه‌ای آن مد نظر داشتند.

زارعی تصریح کرد: بر این اساس بود که آمریکایی‌ها سیاست اختلاف اندازی و تفرقه افکنی میان دو ملت ایران و عراق را پیش گرفتند که این رویکرد آنها هم نه تنها جواب نداد بلکه، اثر عکس گذاشت و مسئولان و مردم ایران و عراق مصمم شدند تا روابط خود با یکدیگر را نزدیک‌تر از گذشته کنند.

این کارشناس مسائل منطقه بیان کرد: آمریکایی‌ها با توجه به شکست سیاست‌های خود در قبال اختلاف میان ایران و عراق که از طرق مختلفی هم این موضوع را در قالب اختلاف میان مذاهب و اقوام مختلف دو طرف دنبال کردند، رویکردها و سیاست‌های دیگری را برای دشمنی با ما و بهم زدن روابط خوب میان ایران و عراق به کار گرفتند.

وی ادامه داد: از آغاز اعمال تحریم‌های یکجانبه اخیر از سوی آمریکا علیه ایران بسیاری از کشورهای همسایه ما از جمله عراق از طرف دولت آمریکا تحت شدیدترین فشارها واقع و با تهدید یا تطمیع به عدم همکاری با ایران ترغیب شدند که این موضوع تا امروز هم ادامه داشته است.

زارعی افزود: شاید آمریکایی‌ها می‌خواهند نیروهای همسو با ایران در عراق، تهدیدی برای نیروهای همسوی با واشنگتن در منطقه تلقی نشوند و از طرفی هم با سیاست اعمال فشارهای حداکثری به دنبال این هستند که ایران را به پای میز مذاکره برای محدود کردن توان و نفوذ منطقه‌ای آن، بکشند.

وی با بیان اینکه مقامات عالی رتبه عراقی و بدنه مردمی آن کشور به خصوص شیعیان عراق، به سمت ایران گرایش دارند و به عنوان پایگاه قابل اتکایی برای ما به حساب آیند، گفت: در روزهای اخیر هم یکی از بزرگان اهل سنت عراق تاکید کرده که ما در کنار برادران ایرانی خود هستیم و حکم واجب شرعی این عالم اهل سنت عراقی در حمایت از جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی بسیار سرو صدا داشته که این قبیل موارد نشان دهنده جایگاه ایران میان ملت عراقی اعم از شیعه، کرد و سنی دارد.

زارعی افزود: به اعتقاد من، عراقی‌ها در درجه اول نگران هرگونه تنش و درگیری در منطقه هستند چرا که آنها هم از این درگیری‌های احتمالی آسیب پذیر خواهند بود، بنابراین، عراق تلاش دارد از بروز هر تنشی در منطقه جلوگیری کند. آنها می‌خواهند ایران همچنان به عنوان یک دوست و همسایه قدرتمند در آینده عراق اثرگذار و نقش آفرین باشد.

این کارشناس مسائل منطقه در پایان خاطرنشان کرد: عراقی‌ها تا کنون هوشمندانه حرکت کردند و به نظر می‌آید اجازه ندهند که آمریکایی‌ها از قلمرو و ظرفیت عراق، علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند.

کد خبر 4625681

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =