برگزاری نخستین جشنواره ملی مقاله نویسی نابینایان ایران

نخستین دوره «جشنواره ملی مقاله نویسی نابینایان به بریل (منابر)» به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین دوره «جشنواره ملی مقاله نویسی نابینایان به بریل (منابر)» با شعار (بریل؛ خطی سپید به وسعت دیدن) توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.

این جشنواره با هدف حفظ و گسترش خط بریل فارسی، آگاهی بخشی بیشتر نسبت به بریل در جامعه، ترویج، ترغیب و نهادمندسازی این خط در بین نابینایان، ایجاد توجه و حساسیت نسبت به بریل در دستگاه‌های ذی‌ربط، بازشناسی و توجه ویژه به ظرفیت حداکثری بریل در تأمین نیازهای اطلاعاتی نابینایان، فراهم سازی بسترهای لازم برای نشان دادن توانمندی‌های علمی و پژوهشی افراد با آسیب بینایی و… برگزار می‌شود.

بر همین اساس افراد با آسیب بینایی می‌توانند در محورهای زیر مقالات کوتاه خود را، در دو گروه (زیر ۲۰ سال تا ۷۰۰ کلمه) و (بالای ۲۰ سال تا ۱۲۰۰ کلمه) به خط بریل و از طریق پست حداکثر تا تاریخ «۳۱/۵/۱۳۹۸» به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

از جمله محورهای جشنواره؛ راهکارهای کاهش شکاف اطلاعاتی بین نابینایان و سایر افراد با استفاده از خط بریل؛ مناسب‌ترین روش یکپارچه سازی دسترسی به منابع بریل و گویا با توجه به اقتضائات سیاستی، حقوقی، اجتماعی و فرهنگی و آسیب شناسی نحوه آموزش بریل فارسی و روش‌های استفاده از آن در مدارس نابینایان است.

مقالات ارسالی از نظر درست نویسی و رعایت رسم الخط بریل و از بُعد محتوایی، ارزیابی و داوری شده و از افراد برگزیده در اختتامیه جشنواره (مصادف با هفته نابینایان) با اهدای جوایز نفیس تقدیر می‌شوند.

دبیرخانه جشنواره در بزرگراه حقانی، غرب به شرق، بعد از مترو حقانی، بلوار کتابخانه ملی، ساختمان کتابخانه ملی، دبیرخانه حوزه ریاست، کدپستی: ۱۵۳۸۶۳۳۳۱۱، ایمیل: Manaber@nlai.ir، شماره تماس: ۸۱۶۲۲۸۸۵-۰۲۱ واقع شده است /.

کد خبر 4625692

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =